فقه و مناسک

به همت شبکه اجتهاد؛

مجله موضوعی «وقف» در فضای وب قرار گرفت

مجله اینترنتی موضوعی «وقف» در چهار بخش کتاب، مقالات، پایان‌نامه و استفتائات، به همت شبکه اجتهاد در فضای مجازی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، مجله اینترنتی موضوعی «وقف»، مطالب متنوعی را برای مخاطبان خود به‌ویژه، فرهیختگان حوزه و دانشگاه، عموم طلاب و دانشجویان و علاقه‌مندان به موضوع وقف فراهم و تهییه کرده است.

این مجله شامل چهار بخش مجزای کتاب، مقالات، پایان‌نامه و استفتائات می‌باشد که امکان دانلود فایل word و pdf فراهم شده است.

متن کامل «کتاب الوقف(تحریرالوسیله امام)»، «کتاب اداره و پایان موقوفه»، «کتاب بررسی فقهی و حقوقی تغییر و تبدیل كاربری موقوفات»، «کتاب بررسی مبانی فقهی و حقوقی نظارت دولت و حدود آن بر موقوفات به ضمیمه اصطلاحات وقف»، «کتاب فرهنگ وقف: مفاهیم بنیادین فرهنگ اسلامی»، «کتاب مقررات قضایی حاكم بر مقررات وقف» و «کتاب جایگاه حقوقی وقف در نظام بهداشت و سلامت»؛ در «بخش کتاب» بارگذاری گردیده است.

مقالات منتشره در «بخش مقالات» با مشاهده خلاصه و دانلود آن، عبارتنداز: «نگاهی به منابع حدیثی وقف»، «حسبه و وقف دو نهاد حقوقی متناظر در جهان اسلام»، «وقف در سیره‏ی پیامبر و امامان شیعه علیهم‌السلام»، «بیع وقف درفقه وحقوق»، «تحول نهاد وقف و دور نمای آینده آن»، «چیستی و چگونگی وقف از منظر دانش فقه و حقوق»، «وقف اموال اشخاص حقوقی به وسیله مدیران»، «مطالعه تطبیقی "وقف" در حقوق ایران و "تراست" در حقوق انگلیس»، «وقف و شرایط فروش و انتقال مال موقوفه»، «وقف پول»، «سرمایه‌گذاری از طریق تاسیس نهاد وقف پول»، «وقف مصداق بارز ایقاع مملک»، «بررسی وقف پول با رویكردی بر آرای امام خمینی(ره)»، «بررسی نظریه تملیك یكجانبه در فقه و حقوق ایران با رویكردی بر آرای امام خمینی»، «تحول نهاد وقف و دور نمای آینده آن».

همچنین در «بخش پایان‌نامه» پژوهش‌هایی با عناوینی چون: «آثار اقتصادی- اجتماعی وقف(طرح پژوهشی)»، «شروط باطل در عقد وقف و مقایسه آن با فقه اسلامی»، «بررسی فرآیند تغییرات قوانین و مقررات ناظر به موقوفات(طرح پژوهشی)» و «بررسی موارد جواز بیع موقوفات در فقه امامیه و اهل سنت» قابل مشاهده است.
در «بخش استفتائات» بیش از 300 فتاوا از آیات عظام خمینی(ره)، خامنه‌ای، مکارم‌شیرازی، وحیدخراسانی، صافی‌گلپایگانی، بهجت، تبریزی؛ در دسترس و در حال بروز رسانی می‌باشد.
علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده مجله اینترنتی موضوعی «وقف» اینجا را (کلیک) نمایند.

نظر شما