فقه و امت اسلامی

در دیدار با رییس سازمان ثبت احوال مطرح شد؛

هشدارهای مراجع درباره جمعیت و طلاق

روح راحت‌طلبی باید از جامعه گرفته شود، البته یک مقدار از این مشکل باید با فرهنگ سازی به وسیله ما روحانیون حل شود، ولی باید یک جمعیت مستقل از روحانیون، کارشناسان و نمایندگان دولت تشکیل شود تا برای حل این معضل اجتماعی فکری کنند. 

به گزارش شبکه اجتهاد، محمد ناظمی‌اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال کشور روز گذشته با سفر به قم با برخی از علما و مراجع دیدار کرد و از نقطه نظرات ایشان آگاهی یافت.
 
حوزه و دانشگاه در برابر کاهش جمعیت مسئولیت دارند
 آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با رییس سازمان ثبت احوال کشور با بیان این نکته که «خداوند یکی از نعمت‌هایی که بر بشر ارزانی داشته این است که ما چنان شما را آفریدیم که شناخته شوید»، اظهار کرد: شناسایی افراد پایه همه فعالیت‌ها است.
 
وی افزود: خداوند به صورت طبیعی تفاوت‌هایی بین انسان‌ها فراهم کرده است، مانند اثر انگشت که نشانه عظمت خداوند است و در قرآن به‌ آن اشاره شده است.
 
این مرجع تقلید خطاب به رئیس سازمان ثبت احوال با بیان این که یکی از کارهای اصلی و مهم شما شناسایی افراد است، گفتند: هر چه اسناد شناخت افراد محکم تر و غیرقابل جعل باشد، برای جامعه بهتر است و این که با فناوری‌های جدید به این سمت می‌رویم کار بسیار خوبی است.
 
در نامگذاری به مصلحت فرزند توجه شود
 آیت‌الله مکارم شیرازی، فعالیت‌های انجام شده در ثبت احوال در مورد نامگذاری فرزندان را بسیار خوب و مؤثر دانستند و افزود: گاهی برخی اسامی را برای ما مطرح می‌کنند که برای اولین باراست این اسامی را شنیده‌ایم.
 
وی با بیان این که والدین در نامگذاری باید مصلحت فرزند را در نظر بگیرند، نه مصلحت و میل خود را، افزودند: باید اسمی روی فرزند گذاشت که به نفع او باشد و سبک نباشد و وقتی بزرگ شد، مشکلی برای شخص نباشد.
 
کاهش جمعیت خطر بزرگی برای جامعه است
این مرجع تقلید با اشاره به مسئله جمعیت، تصریح کرد: کاهش جمعیت واقعاً خطر بزرگی برای جامعه است و باید برای مقابله با این مشکل برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.
 
وی عنوان کرد: شما باید خبر رسانی را در مورد این مسائل بیشتر کنید و باید مرتب هشدار دهید و مشکلات مربوط به مسائل رشد طلاق و کاهش ازدواج را در جامعه تکرار نمائید.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی اظهار کرد: حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها در برابر این مسائل مسئولیت دارند و باید برای رفع مشکل فکر کنند و بیابند که چه مسائلی است که دارد جامعه را به این سمت می‌برد.
 
ارتباط‌های نامشروع از دلایل کاهش ازدواج
این مرجع تقلید با بیان اینکه ارتباط‌های نامشروع یکی از دلایل کاهش ازدواج در جامعه است گفتند: یکی از عوامل کاهش ازدواج در جامعه رسانه‌های الکترونیکی است که این رابطه‌ها را ترویج می‌دهند.
 
وی مطرح کرد: نداشتن کار و مسکن و همچنین وجود یک روح راحت‌طلبی از دلایل دیگر کاهش ازدواج است.
روح راحت‌طلبی باید از جامعه گرفته شود
 
 آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه روح راحت‌طلبی باید از جامعه گرفته شود، افزود: البته یک مقدار از این مشکل باید با فرهنگ سازی به وسیله ما روحانیون حل شود، ولی باید یک جمعیت مستقل از روحانیون، کارشناسان و نمایندگان دولت تشکیل شود تا برای حل این معضل اجتماعی فکری کنند.
 
دیدار با آیت‌الله صافی گالپایگانی
در برنامه‌ای دیگر آقای دکتر محمد ناظمی اردکانی با آیت‌الله صافی گلپایگانی دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار، آیت‌الله صافی با تشکّر از ایشان و همراهان وی و با اشاره به اهمیت کار سازمان ثبت احوال گفت: برنامه‌های سازمان ثبت احوال‌انچنان که برخی تصوّر می‌کنند کم اهمیت نیست، بلکه از امور مهمّ و زیربنایی کشور است که باید قابل توجه و مورد اهتمام قرار گرفته و همگان از‌اناطلاع داشته باشند.

وی با اشاره به مسأله کنترل موالید افزود: بنده از اول وقتی مسأله کنترل جمعیت مطرح شد گفتم نباید این کار انجام شود و غصّه می‌خوردم که چرا در این باره خلاف تعالیم و دستورات اسلام رفتار می‌شود. اسلامی که می‌فرماید: «تناکحوا تناسلوا تکثروا فإنی اباهی بکم الأمم یوم القیامة ولو بالسّقط» و تکثیر جمعیت را سفارش کرده است، مفاسد و معایب کنترل جمعیت را پیش بینی کرده بود و به همین خاطر دیدید با دوری از فرهنگ اسلامی، امر جمعیت مختل شد و بسیاری از مشکلات پدید آمد. الان همه وظیفه همگان است که فرهنگ غلط به وجود آمده را اصلاح کرده و فرهنگ اسلام در این زمینه را ترویج کنند.

آیت‌‌الله صافی با اشاره به لزوم وضع و اجرای قوانین اسلامی در ثبت احوال کشور افزود: حقیر هنگامی که در شورای نگهبان بودم وقتی قانون ثبت احوال تنظیم می‌شد اصرار داشتم تا چند مطلب درست باشد و به لطف خدا درست شد. یکی از آن‌ها، موضوع تاریخ قمری بود که ثبت‌اندر شناسنامه‌ها الزامی شود و دلایل شرعی‌انرا هم گفتم و مطلب دیگر راجع به ذکر سیادت سادات گرامی در شناسنامه بود که الحمدلله این مطالب تصویب شد و الان برکات این دو کار معلوم است.

وی ادامه داد: باید شما هم اهتمام داشته باشید مسائل اسلامی و دینی در قوانین و برنامه‌هایی که اجرا می‌کنید پر رنگ باشد تا وظیفه و مأموریتی که بر عهده شما گذاشته شده به نحو احسن انجام شود.

این مرجع تقلید شیعیان در بخشی ازسخنان خود با ابراز نگرانی از وضع ازدواج و طلاق در جامعه تصریح کرد: اگر فرهنگ اسلام که همان فرهنگ «النّکاح سنّتی فمن رغب عن سنّتی فلیس منّی» حاکم باشد و تأکیدات دینی درباره ازدواج و شرایط‌انو سادگی و بدون تشریفات بودن ازدواج حاکم شود، مشکلات مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: درباره طلاق هم باید این فرهنگ را ترویج کنید که اسلام عزیز این کار را مبغوض ترین حلال‌ها می‌شمارد و همه زن و شوهرهای مسلمان را به گرم نگهداشتن کانون خانواده و صبر بر مشکلات سفارش می‌کند.

این مرجع تقلید شیعیان بیان داشت: آمار زیاد طلاق در کشور ما، علامت انحطاط فرهنگی و اخلاقی و نشانه دور شدن ما از فرهنگ ناب اسلامی است که باید مسئولان محترم با همکاری یکدیگر این مشکل را رفع نمایند.

در ادامه این دیدار، آیت‌الله صافی با اشاره به اهمیت نام‌گذاری اسلامی خطاب به حاضران در جلسه افزود: انتخاب نام بسیار مهمّ است، حتی ما در روایات داریم که نام نیک، یکی از شفیعان انسان در روز قیامت برای تقرّب به خداوند محسوب می‌شود و کسانی که نام آن‌ها اسلامی و به نام پیامبر و اهل البیت علیهم السلام باشد افتخار می‌کنند؛ و اصلاً نام، نشانگر سوابق انسان است و باید تداعی کننده انسان‌های خوش سابقه و نیک باشد. شما و همکارانتان هم به کسانی که می‌خواهند از اسامی غیر دینی استفاده کنند، این توصیه‌ها را کنید که ثواب زیادی هم در پرونده اعمال شما ثبت خواهد شد.

وی در پایان، توفیق بیش از پیش برای مسئولان سازمان ثبت احوال کشور و آقای دکتر ناظمی اردکانی را از خداوند متعال مسألت نمود.
  
افکار اشتباه در ارتباط با کنترل جمعیت نباید تکرار شود
آیت‌الله سید‌محمدعلی علوی‌گرگانی در دیدار با رئیس سازمان ثبت احوال کشور ابراز کرد: اداره ثبت احوال در سراسر کشور فعالیت و آمار مناسبی از مردم دارد.

وی تاکید کرد: برخی از خصوصیات افراد باید در این اداره ثبت شود تا بتوانیم در جامعه اسلامی برای انجام برخی از امور خاص از این اطلاعات استفاده مناسبی انجام دهیم.

این استاد حوزه  با بیان اینکه حکومت باید نسبت به اتفاقات جزئی کشور آگاهی داشته باشد، تصریح کرد: دنیا باید بداند هر کسی نمی‌تواند در ایران اسلامی بیاید و برود.

وی خاطرنشان کرد: برخی از موارد در جامعه جنبه کلیدی دارد که از نظم نیز می‌توان به عنوان یکی از این موارد یاد کرد زیرا درآمد و امنیت در سایه نظم به وجود خواهد آمد.

آیت‌الله علوی‌گرگانی نسبت به اجرایی کردن برنامه‌های گسترده‌تر در سازمان ثبت احوال کشور ابراز امیدواری کرد و گفت: اجرایی‌کردن این طرح‌ها سبب به دست آوردن رضایت الهی خواهد شد.

این استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه جمعیت و آمار افراد در جامعه اسلامی باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، متذکر شد: در دورانی افکاری اشتباه مرتبط با جلوگیری از افزایش جمعیت در ایران اسلامی مطرح شد اما این اشتباهات دیگر نباید تکرار شود.

وی ادامه داد: شعارهایی که دشمن در آن دوران میان مردم جامعه ترویج داد مخالف با معیارهای دینی بوده است.

آیت‌الله علوی‌گرگانی با اشاره به اینکه قرآن کریم بسیار تاکید کرده است که نباید در این امر افزایش جمعیت خللی وارد شود، گفت: نباید اشتباهی در ارتباط با احکام دینی انجام دهیم زیرا روایت داریم که فردای روز قیامت افراد باید پاسخگوی اعمال خود باشند.

وی عنوان کرد: افزایش جمعیت یکی از خواسته‌های پیامبر اسلام(ص) بوده است که باید به آن لبیک بگوییم و به دنبال افزایش جمعیت مسلمانان باشیم.
 
این استاد حوزه حفظ امنیت را وابسته به وجود جامعه جوان دانست و تصریح کرد: اگر این روند ادامه پیدا کند جمعیت ایران به سمت پیری خواهد رفت.
 

نظر شما