فقه و حقوق

رئیس قوه قضاییه:

پژوهش اساس و بنیان توسعه قضایی است/مبانی نظری دستگاه قضایی نیازمند پژوهش است

رئیس قوه قضاییه کارهای پژوهشی را اساس و بنیان فعالیت‌های توسعه قضایی دانست و مبانی نظری و مفاهیم کاربردی دستگاه قضایی را نیازمند پژوهش دانست.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس دستگاه قضا با تأکید بر گسترش فعالیت‌های پژوهشی در دستگاه قضایی خواستار معطوف کردن پژوهش‌های بنیادی به منظور ایجاد تحول توسعه محور در دستگاه قضایی شد.

اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه با اعلام این خبر اضافه کرد: آیت‌الله آملی لاریجانی در دیدار اعضای پژوهشگاه قوه قضاییه با اعلام حمایت خود از اجرای طرح‌های پژوهشی در دستگاه قضایی گفت: کارهای پژوهشی اساس و بنیان فعالیت‌های توسعه قضایی است و بسیاری از مبانی نظری و مفاهیم کاربردی دستگاه قضایی نیازمند انجام کارهای پژوهشی و استفاده از دانش نخبگان و متخصصان حوزوی و دانشگاهی برای توسعه و پیشرفت و دستیابی به عدالت قضایی است.

رئیس قوه قضاییه بررسی تطبیقی قوانین، اصلاح و پالایش رویه‌ها و نقد آرای قضایی و انعکاس آن به بدنه دستگاه قضایی به منظور افزایش سطح علمی قضات را از جمله امور مهم و تأثیرگذاری دانست که در کنار نظارت بر کار قضات و ارتقای سطح نیروی انسانی و بهینه سازی ساختار دستگاه قضایی در سال‌های اخیر به خوبی انجام شده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی خطاب به اعضای پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: فعالیت‌های خوبی به جهت آسیب شناسی دستگاه قضایی در طول سال‌های اخیر انجام شده است اما در کنار این آسیب شناسی‌ها پژوهشگاه قوه قضاییه می‌تواند با کمک اساتید و نخبگان پژوهشی طرح‌های پژوهشی تحول آفرین را برای ارتقای دستگاه قضایی در دستور کار قرار دهد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه باید به سمت تعامل با مراکز علمی و پژوهشی خارج از قوه قضاییه برود گفت: نتیجه فعالیت‌ها و پژوهش‌های انجام شده در این پژوهشگاه باید به بهبود امور و تحول در قوه قضاییه منجر شود.

در این جلسه تعدادی از اعضای پژوهشگاه قوه قضاییه به ارائه گزارش از فعالیت‌های انجام شده در این پژوهشگاه پرداختند.

انجام پژوهش‌های کاربردی مرتبط با سیاست‌های کلی قوه قضاییه، مفهوم شناسی دقیق قوانین و مقررات حقوقی، برگزاری نشست‌های نقد رأی در داخل و خارج از قوه قضاییه با همکاری اساتید و حقوقدانان و قضات برجسته، تهیه کتابخانه مرجع حقوقی و قضایی، ارائه آموزش‌های پژوهش محور به قضات، برگزاری همایش‌های تخصصی حقوقی و قضایی و جذب فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی برای انجام فعالیت‌های پژوهشی از جمله اقدامات پژوهشگاه قوه قضاییه بود که از سوی برخی اعضای این پژوهشگاه گزارش‌های مبسوط آن به رئیس قوه قضاییه ارائه شد.

نظر شما