فقه و مناسک

تغییر شماره پاسخگویی سؤالات شرعی از «۲۰۲۰» به «۳۲۰۲۰»

مخابرات از چندی پیش، شماره پاسخگویی به سؤالات شرعی ۲۰۲۰ را برای راهنمایی خدمات اینترنتی اختصاص داده است که این اقدام مخابرات، مردم کشور و حتی مخاطبان این سامانه را در سراسر دنیا غافلگیر کرده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، معمولاً هر انسانی در طول شبانه‌روز با موضوعات مختلف شرعی و دینی مواجه می‌شود که هر کدام از آن‌ها سؤالاتی را در ذهن افراد به وجود می‌آورد و پاسخگویی به آن‌ها جزو ضرورت‌های دین مبین اسلام است.
تعدد مراجع تقلید و بعضاً پیچیدگی مسائل دینی و مذهبی، پاسخگویی به سؤالات شرعی را برای هر انسان دشوار می‌کند که این امر نیازمند رجوع به عالمان دینی است.
شاید هر انسانی طی مراحل زندگی به‌ویژه در مسائل عبادی مثل نماز، روزه، خمس، زکات، مطهرات و... با سؤالات متعددی مواجه شود و نیازمند پاسخگویی سریع به آن‌ها باشد؛ از این رو، در راستای اهداف فوق و در خصوص اینکه همیشه عالمان دینی و روحانیت در دسترس پاسخگویی به سؤالات شرعی و دینی مردم باشند، سامانه ۲۰۲۰ حدود دو سه سالی است که توسط آستان قدس رضوی ایجاد شده است.
این شماره به عنوان یک تلفن پاسخگویی به سؤالات شرعی در ذهن مردم کشور و حتی ایرانیان مقیم کشورهای خارجی نقش بسته است و آن را به عنوان رساله‌ای قابل دسترس می‌شناسند.
مخابرات از چندی پیش، شماره پاسخگویی به سؤالات شرعی ۲۰۲۰ را برای راهنمایی خدمات اینترنتی اختصاص داده است که این اقدام مخابرات، مردم کشور و حتی مخاطبان این سامانه را در سراسر دنیا غافلگیر کرده است.
این مشکل را خیلی از مردم با تماس و پیامک خواستار پیگیری شده بودند و یکی از مخاطبان مشهدی این سامانه به نام حسین ۳۰ ساله در تماس با ایکنا، مشکل سامانه ۲۰۲۰ را اینگونه بیان می‌کند.
همیشه با شماره‌گیری ۲۰۲۰، کابران اداره پاسخگویی به سؤالات شرعی حرم مطهر، پاسخگوی سؤالات بودند، اما چند روزی است با شماره‌گیری ۲۰۲۰ خانمی پاسخ می‌دهد «به سامانه هوشمند فروش ADSL مخابرات خراسان رضوی خوش آمدید» و گویا به طور کلی سامانه پاسخگویی به سؤالات شرعی وجود نداشته است!
وی ادامه می‌دهد: چندین بار این شماره‌گیری را تکرار کردم، اما مشکل برطرف نشد و حتی کسی پاسخگوی تغییر شماره نبود تا اینکه از طریق یکی از دوستان مطلع شدم شماره سامانه از ۲۰۲۰ به ۳۲۰۲۰ تغییر کرده است. این مشکل موجب نارضایتی خیلی از مردم شده است و مخاطبان اصلی ۲۰۲۰ به بن‌بست خورده‌اند و کسی خبری از چاره این مشکل ندارد.
حجت‌الاسلام حسن قاسمیان، از کابران پاسخگو به سؤالات شرعی حرم مطهر در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: سامانه ۲۰۲۰ بین مردم کشور و حتی ایرانیان مقیم خارج جا افتاده است و روزانه تماس‌های متعددی در خصوص احکام شرعی خود دارند.
وی ادامه می‌دهد: در روزهای کاری، هر شیفت که تعداد ۷ کاربر پاسخگوی سؤالات هستند، بیش از ۱۰۰ تلفن را پاسخ می‌دهند و مشکلات شرعی و دینی مردم را حل می‌کنند.
وی با اشاره به تغییر شماره سامانه پاسخگویی به سؤالات شرعی اظهار می‌کند: از زمانی که شماره سامانه ۲۰۲۰ تغییر کرده است، تعداد مخاطبان کاهش پیدا کرده‌اند و مردم خارج از کشور کمتر با این سامانه تماس می‌گیرند.
حجت‌الاسلام سید جواد هاشمی، معاون اداره پاسخگویی به سؤالات دینی و اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با انتقاد از این اقدام مخابرات می‌گوید: مخابرات استان خراسان رضوی در راه‌اندازی این سامانه همکاری فراوانی داشتند، اما با این اقدام خودسرانه موجب کاهش مخاطبان زیادی در کشور و حتی خارج از کشور شدند.
وی با اشاره به هدف ایجاد سامانه پاسخگویی به سؤالات شرعی حرم مطهر رضوی می‌افزاید: هدف اصلی ایجاد این سامانه، دسترسی راحت مردم به پاسخگوی سوالات شرعی بوده است و همچنین در تلاش بودیم که شماره ۲۰۲۰ مانند خیلی از شماره‌های چند رقمی به عنوان سامانه پاسخگویی به سوالات شرعی در ذهن مردم باقی بماند.
وی ادامه می‌دهد: پس از دو سال یک نامه به اداره پاسخگویی به سؤالات شرعی حرم مطهر ارسال شد که قرار است با تغییر شماره شهرستان‌ها، کد هر شهرستان حذف شود و یک شماره به جای کد جایگزین شماره‌ها شود و بر اساس این، شماره‌هایی که مخاطب زیادی دارند، در اولویت هستند.
هاشمی با بیان اینکه اداره پاسخگویی با چنین تغییری مخالفت داشت، اظهار می‌کند: ما حاضر نبودیم که این شماره تغییر کند یا اینکه اگر قرار است تغییر کند، در زمان حذف کد شهرستان‌ها صورت بگیرد، اما چیزی از ارسال نامه نگذشت که متوجه شدیم خودسرانه این کار انجام شده است و اپراتور پاسخ می‌دهد که شماره ۲۰۲۰ به ۳۲۰۲۰ تغییر یافته است.
وی خاطرنشان ‌کرد: با وجود همکاری‌های فراوانی که مخابرات خراسان رضوی در ایجاد این سامانه داشتند، اما این گلایه وجود دارد که شماره ۲۰۲۰ تنها شماره‌ای است که به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات شرعی است و حتی اگر در تمام کشور شماره ۲۰۲۰ را به چیزهای دیگر اختصاص داده‌اند، این اولویت را داشت که این شماره به این موضوع دینی اختصاص پیدا کند.
وی عنوان کرد: طبق آمار مخابرات مبنی بر ۲۵۰ هزار تماس در روز با شماره ۲۰۲۰، مخابرات کشور تصمیم گرفت این شماره ۴ رقمی را که می‌تواند منافع تجاری زیادی برای آن‌ها داشته باشد را از مشهد بگیرد که مطمئن هستیم مخابرات استان خراسان رضوی با این موضوع موافق نبوده است، اما تصمیم کشوری بود و خودسرانه از سوی مخابرات انجام شده است. تنها ۲۰ روز اپراتور از تغییر شماره این سامانه خبر می‌داد و پس از آن‌ها قطع شد و هنوز خیلی از مخاطبان مشهدی و از سراسر دنیا از این موضوع بی‌خبر هستند.
معاون اداره پاسخ گویی به سؤالات دینی و اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی تصریح کرد: در روز حدود ۷ هزار تماس سؤالات شرعی و دینی پاسخ داده می‌شد، اما از زمان تغییر شماره تعداد تماس‌ها به زیر ۴ هزار رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در خصوص تغییر شماره سامانه تبلیغات کافی صورت نگرفته است، ابراز کرد: طبق آمار مخابرات در سال ۹۰ بیش از یک میلیون تماس با اداره پاسخگویی به سوالات شرعی حرم مطهر صورت گرفته است.
همچنین در این راستا علی کارگزار، مدیرکل مخابرات استان خراسان رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار ما علت این مشکل را اجرای هم کدی و ۸ رقمی شدن شماره‌های سطح استان و کشور دانست و می‌گوید: شماره‌های ۴ رقمی موقت هستند و برای اینکه در آینده با مشکل مواجه نشویم، از هم اکنون اقدام به تغییر سامانه پاسخگویی به سؤالات شرعی حرم از ۲۰۲۰ به ۳۲۰۲۰ کرده‌ایم.
وی با اشاره به تغییر شماره‌های مشهد و اضافه شدن عدد ۳ به ابتدای آن تصریح می‌کند: سامانه پاسخگویی به سؤالات شرعی حرم، نفوذ خاصی بین مردم کشور و حتی خارج از کشور پیدا کرده است و برای اینکه در آینده با مشکل تغییر مواجه نشویم، با همکاری آستان قدس رضوی شماره این سامانه به ۳۲۰۲۰ تغییر دادیم. اگر قرار بود شماره این سامانه در زمان مشخص تغییر کند، تعداد مخاطبان روز به روز بیشتر می‌شد و مشکلات که هم‌اکنون به وجود آمده است، در آن زمان بیشتر می‌شد.
کارگزار، در خصوص اطلاع‌رسانی تغییر این سامانه ابراز ‌کرد: اطلاع‌رسانی این اقدام از سوی مخابرات و آستان قدس رضوی در ابتدای تغییر شماره انجام شده است و هم اکنون مخاطبانی که از خارج از شهر مشهد، مثل شهرهای تهران، قم و... عدد ۲۰۲۰ را شماره‌گیری کنند، اپراتور به صورت خودکار اعلام می‌کند که سامانه پاسخگویی به سؤالات حرم به شماره ۳۲۰۲۰ تغییر کرده است.
مدیرکل مخابرات استان خراسان رضوی به پیشنهاد خبرنگار ما قول مساعد داد که روند اطلاع‌رسانی تغییر این شماره در سطح شهر مشهد ادامه داشته باشد و امکان اعلام تغییر شماره بر روی سامانه ۲۰۲۰ (راهنمای خدمات اینترنتی مخابرات) قرار بگیرد.
به گزارش خبرگزاری قرآنی، شایسته است مسئولان کشور به‌ویژه مسئولان مخابرات در خصوص چنین شماره‌هایی که فعالیت‌های ارزشمندی انجام می‌دهد و باعث شده نفوذ بالایی بین مردم کشور و حتی خارج از کشور پیدا کند، اولویت و اهمیت بیشتر قائل شوند.
  • کلمات کلیدی :

نظر شما