فقه و امت اسلامی

مهمان کنفرانس وحدت اسلامی از چه گفتند؛

از چالش‌های مهم پیش‌روی وحدت تا ضرورت همکاری مجمع تقریب و الازهر

سید عمار الحکیم رییس مجلس اعلای عراق، ایل عبدالحفیظ داوود وزیر اوقاف، امور دینی و مقدسات اردن، شیخ نعیم قاسم معاون دبیر‌کل حزب‌الله لبنان، احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه، خلیل حمدان نماینده نبیه بری و رئیس مجلس لبنان از سخنرانان اولین روز بیست وهشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بودند.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، بیست‌وهشتمین كنفرانس بین‌المللی‌ وحدت اسلامی با موضوع «امت واحده اسلامی: چالشها و راهكارها» امروز 17 دی‌ماه، باحضور بیش از ۱۲۰۰ نفر از متفکران و اندیشمندان ایران و بیش از ۶۵ کشور جهان با حضور شخصیت‌های مطرح جهان اسلام در سالن اجلاس سران در تهران آغاز به کار کرد و تا 19 دی ماه ادامه دارد.

سید عمار الحکیم: از شعاردادن به عمل روی آوریم
حجت‌الاسلام والمسلمین سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، در افتتاحیه بیست وهشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، با تبریک سالروز ولادت پیامبرگرامی اسلام(ص) و امام جعفرصادق(ع) از مجمع جهانی تقریب و آیت‌الله اراکی برای برگزاری این کنفرانس که نقش عمده‌ای در همگرایی بین مسلمانان دارد، قدردانی کرد.

سید عمار الحکیم به بزرگنمایی اختلافات میان مسلمانان اشاره کرد و گفت: تفاوت دیدگاهی که میان مذهب شیعه و دیگر مذاهب سنی وجود دارد، بیش از تفاوت‌های موجود میان مذاهب اهل تسنن نیست.

به گفته وی اکنون در تعیین مصداق تروریسم و تندروی اختلاف وجود دارد، مثلاً برخی این گروه‌های تندرو را به عنوان «گروه‌های مسلح» و برخی به عنوان گروه‌های تروریستی می‌شناسند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با تأکید بر این که باید از شعاردادن به عمل روی بیاوریم، گفت: وحدت و انسجام اسلامی دروازه پیروزی و عزت مسلمانان است و هیچ قدرتی بدون وحدت امکان‌پذیر نیست، لذا برای گسترش و تعمیق آن باید بکوشیم.

بررسی چالش‌‌های فراروی اسلام از دو منظر
وی با اشاره به چالش‌های فراروی جهان اسلام افزود: چالش‌ها را از دو جنبه می‌توان بررسی کرد خطرنانک‌ترین چالش‌هایی که در جهان اسلام وجود دارد خارجی نیست چون دشمن واضح و نمایان است و ما در برابر آن اتحاد داریم؛ اما مشکل دشمن داخلی است که در خفا و بدون تشخیص ماهیت آن دشمنی می‌کند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با تاکید بر این که وحدت اسلامی راهکار مقابله با دشمنان داخلی است، گفت: باید از شعاردادن به عمل روی آوریم و این امر را محقق سازیم.

وی در ادامه با اشاره به مسئله تکفیر در جهان اسلام، گفت: ظهور گروه‌های تکفیری مثل داعش ناشی از تعصبات مذهبی و فرقه‌ای است و این تهدیدی برای همه مسلمانان و همه جهان است.

راهکار عمار حکیم برای تحقق وحدت
سید عمار الحکیم در ادامه با بیان اینکه باید تلاش‌های خود را در دو زمینه متمرکز کنیم گفت: نخست باید تلاش فکری و نظری را در زمینه وحدت داشته باشیم که این مهم درسایه گفت‌وگو امکان‌پذیر است و برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌ها نقش مهمی در تحقق آن ایفا می‌کند. تلاش دوم این است که باید در فضای عمل وارد شویم و طرح‌های تئوری را عملی کنیم زیرا ما نیاز به هماهنگی داریم تا توطئه دشمنان را نمایان کنیم.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با اشاره به حمایت 80 کشور از عناصر گروه تروریستی داعش اظهار داشت، تروریسم داعشی همگان را هدف قرار داده و هیچ استثنایی برای کسی قائل نیست.

نمی‌توان بدون هماهنگی با چالش‌های امروز مقابله کرد
وی در ادامه با اشاره به این که قدرت بدون وحدت وجود نخواهد داشت، و نمی‌توان بدون هماهنگی و تلاش با چالش‌های امروز مقابله کرد، گفت: تفکرات افراطی، چالش بزرگی در برابر مسلمانان است و همگان را هدف قرار داده است.

سید عمار الحکیم اظهار داشت: این روزها شاهد نوعی گمراهی فکری جوان مسلمان هستیم و تفکر افراطی، چالش بزرگی در برابر مسلمانان است و همگان را هدف قرار داده است و باید موضع اسلامی آشکاری برای مقابله با تروریسم، به دور از کینه‌ورزی و یا تعارف، اتخاذ شود.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در پایان گفت: ما همچنان از مسأله فلسطین و مردم این سرزمین، برای بازستاندن حقوق خود دفاع می‌کنیم.

وزیر اوقاف اردن: تجزیه کشورهای اسلامی هدف اصلی غرب
هایل عبد الحفیظ داوود، وزیر اوقاف، امور دینی و مقدسات اردن، ضمن سخنانی در مراسم افتتاحیه گفت: هدف گروه‌های تکفیری تجزیه کشورهای اسلامی همچون تقسیم عراق به سه بخش و سوریه به چند بخش بر اساس مسائل طایفه‌ای است.

وی افزود: گروه‌های تکفیری درصدد تقسیم کشورهای اسلامی هستند و این تقسیم یک نقشه و توطئه غربی است. تفکرات تکفیری از سوی دشمنان امت تغذیه می‌شود، و هدف از این کار تجزیه کشورهای منطقه است.

هایل عبد الحفیظ داوود در ادامه به مذاهب مختلف اسلامی اشاره و عنوان کرد: تمامی این مذاهب به اسلام برمی‌گردند و ما می‌توانیم با آگاهی از این مشکلات و اهداف شوم گروه‌های تکفیری نقشه‌های شوم آن‌ها را با شکست مواجه کنیم و ناتوان سازیم.

افراطی‌گری چهره دین بزرگ اسلام را تخریب می‌کند
وزیر اوقاف، امور دینی و مقدسات اردن با اشاره به وضعیت کنونی منطقه اشاره و تصریح کرد: متاسفانه آنچه در منطقه امروز رخ می‌دهد یک بحران تلقی می‌شود و ما اکنون در یک وضعیت بسیار خطرناکی بسر می‌بریم، گروه‌های تکفیری درصدد تشتت کشورهای اسلامی هستند آن‌ها انواع جرایم شنیع در حق مسلمانان مرتکب شدند، وما به عنوان یک مسلمان این گونه جرایم وحشی در حق انسان به شدت محکوم می‌کنیم.

هایل عبدالحفیظ با اشاره به این که ما همگی باید در مقابل گروه‌های افراطی بایستیم، ادامه داد: افراطی‌گری چهره دین بزرگ اسلام را تخریب می‌کند؛ بنابراین مقابله با آن، جهاد در راه خدا به شمار می‌آید.

وی در پایان اظهار داشت: پدیده تروریسم در حال خارج کردن امت اسلام از مسائل سرنوشت‌ساز خود است و تاکید می‌کنم به دلیل وجود تفکرات افراطی و کینه‌توزانه، ما در مرحله خطرناکی قرار داریم.

معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان: مسأله فلسطین، تعبیری از مقابله با ظلم و تجاوزگری و اشغالگری است
حجت‌الاسلام شیخ نعیم قاسم، معاون دبیر‌کل حزب‌الله لبنان، در سخنانی به چالش‌های مهم پیش‌روی وحدت امت اسلام اشاره کرد و گفت: اختلافات مذهبی، توطئه‌های آمریکا و اسرائیل و گروه‌های تکفیری مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی وحدت اسلامی هستند.

وی افزود: استکباری جهانی تلاش می‌کند از طریق دامن زدن به اختلافات مذهبی در کشورهای اسلامی به اهداف حود برسد، این در حالی است که اصول حقیقی اسلام و آیات قرآن بر وحدت و همبستگی امت اسلام تأکید دارند.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به وضعیت کنونی لبنان اشاره و عنوان کرد: ما در لبنان به جایی رسیدیم که همگان ضرورت گفت‌وگوی داخلی و کنار گذاشتن عناوین مذهبی را درک کرده‌اند و ما شاهد تلاش‌های بسیار حزب‌الله در بیان اینکه این اختلاف‌ها مذهبی نیست بلکه سیاسی محض است، هستیم.

توجه به وضعیت اسف‌بار مردم بحرین و دستگیری ظالمانه شیخ سلمان
وی در ادامه به وضعیت اسف‌بار مردم بحرین اشاره و عنوان کرد: اداره حکومت و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت از حقوق طبیعی مردم بحرین است؛ و ما اخیرا شاهد دستگیری ظالمانه و غیرعادلانه شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت اسلامی «الوفاق» بودیم.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان گفت: باید مواضع ایران ضد اشغالگری آمریکا در افغانستان و عراق و همچنین ضد اشغالگری رژیم صهیونیستی را برجسته کرد. حزب‌الله در حال مقابله با اسرائیل و جریان تکفیری و طرح آمریکایی است که هدف آن سیطره بر منطقه ما است.

نعیم قاسم در ادامه با اشاره به قضیه فلسطین تاکید کرد: مسأله فلسطین، تعبیری از مقابله با ظلم و تجاوزگری و اشغالگری است. فلسطین از طریق شورای امنیت آزاد نمی‌شود؛ بلکه آزادی آن با سلاح شریف مقاومت در میدان صورت می‌گیرد. حزب‌الله ثابت کرد که اسرائیل چیزی جز زبان زور را نمی فهمد وآزادسازی فلسطین تنها با اسلحه امکان پذیر است.

وی افزود: مقایسه قواعد واصول حقیقی اسلام رحمت با طرح تکفیری‌ها بسیار ضروری است تا بتوانیم از طریق این مقایسه اسلام حقیقی را به مردم بشناسانیم و از اهداف تکفیری‌ها آگاهی یابند.

مفتی اعظم سوریه: ضرورت همکاری مجمع تقریب و الازهر برای مقابله با توطئه دشمنان جهان اسلام
احمد بدرالدین حسون، مفتی اعظم سوریه از سخنرانان دیگر روز اول کنفرانس وحدت تهران، در ابتدای سخنان خود از مقام معظم رهبری، دولت و ملت ایران به خاطر میزبانی این کنفرانس تشکر و قدردانی کرد.

وی گفت: زمان و مکان این کنفرانس دو نکته دارد، نکته مربوط به زمان این است که این کنفرانس همزمان با میلاد رسول گرامی اسلام برگزار می‌شود و زمان حاضر، زمان الگو بودن رسول اکرم(ص) است، پیامبری که بعد از پراکندگی ما را حول دین مبین اسلام گردآورد، اما در مورد مکان باید پرسید چرا تهران میزبان این کنفرانس است؟ و چرا پایتخت‌های کشورهای عربی میزبان چنین همایش‌های نیستند؟

مفتی اعظم سوریه تصریح کرد: در پاسخ باید گفت چون تهران به خدا ایمان آورد و امر خویش را به ذات حق تعالی سپرد و زیر بار بندگی و سرسپردگی به انسان‌ها نرفت.

 شیخ حسون در ادامه سخنان خود به راز پیروزی امام خمینی(ره) در انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: امام خمینی(ره) وقتی درباره پیروزی از ایشان سؤال شد گفت که پیروزی از آن خدا است و این ایمان راز پیروزی امام خمینی(ره) بود و اما درباره جهان اسلام ما الان در دو راهی مهمی قرار گرفته‌ایم، امت اسلامی یا باید به وحدت و اجماع برسد و مجمع تقریب مذاهب اسلامی، و الازهر مصر و انجمن جهانی اسلام در مکه به وحدت برسند و یا این که دشمنان قومی با هویت دیگری را جایگزین امت اسلامی خواهند کرد.

احمد بدرالدین حسون در ادامه خطاب به سازمان‌ها و مراکز اسلامی گفت: ما آماده هستیم که به نزد الازهر و انجمن جهانی اسلام در مکه بدون توجه به شیعه یا سنی بودن، عرب یا عجم بودن بیاییم تا وحدت برسیم.

در مقابل خطری با نام واژه خلافت اسلامی قرار داریم
وی گفت: ما الان در مقابل خطری با نام واژه خلافت اسلامی قرار داریم، خلافت اسلامی ما ر ا تهدید می‌کند و جوانان ما برای بازگردادندن آن به جنگ همدیگر می‌روند، ولی باید گفت قبل از خلافت باید به دنبال امامت بود زیرا خلیفه اول، دوم و سوم خلافت نکردند مگر در میان آنها امامی وجود داشت.

مفتی اعظم سوریه در ادامه امامت را مرکزی دینی ولی خلافت را مرکزی سیاسی دانست و گفت: ایران با داشتن همزمان امام خمینی(ره) به عنوان مرکز دینی و رئیس دولت با عنوان مرکز سیاسی توانست به پیروزی برسد و این باید به عنوان الگویی به جوانان آموزش داده شود. حسون گفت: کسانی که دنبال خلافت اسلامی هستند باید از آن‌ها پرسید که امام آنها کیست؟ و چه کسی پول و اسلحه به آنها می دهد؟

وی در پایان گفت: از جمهوری اسلامی ایران که در کنار مقاومت در غزه و لبنان ایستاد قدردانی می‌کنیم، زیرا پیروزی در غزه با خون مردم فلسطین، و با تلاش‌ها و سلاح و کمک جمهوری اسلامی ایران، و برنامه‌ریزی و فکر سوری و لبنانی صورت گرفت.

خلیل حمدان: فلسطین مسئله اصلی جهان اسلام است/ پرهیز از امضای هرگونه توافق و تفاهم‌نامه با رژیم صهیونیستی
خلیل حمدان، نماینده نبیه بری، ضمن سخنانی در بیست وهشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، تصریح کرد: برگزاری کنفراس وحدت اسلامی در اوضاع کنونی و بحران‌زده منطقه بسیار مهم و ضروری است. امروز قتل و کشتار و انفجار و آوارگی، شرق و غرب را فراگرفته و بحران‌های اخیر خسارت‌های مادی و انسانی بی‌شماری ببار آورده است.

وی در ادامه گفت: تنها کسی که از اوضاع فعلی منطقه سود می‌برد، استعمار و رژیم صهیونیستی است. این رژیم غاصب همه مخالفان خود و حامیان مقاومت را در فلسطین و لبنان و ... در سوریه و بقیه کشورها هم نه فقط دولت که مردم و مؤسسات و نهادها را هدف گرفته است.

نماینده نبیه بری در ادامه اظهار داشت: تروریست‌ها در حقیقت کسانی هستند که از قانون‌های بین‌المللی عدول کرده‌اند و از جانب برخی کشورهای غربی حمایت می‌شوند. تروریسم یک شبه به وجود نیامده بلکه زاییده سال‌ها قبل است اما امروز در قتل عام مردم شکل بی‌سابقه‌ای به خود گرفته است که باید به هر شکلی با آن مقابله کرد.

یادی از اقدامات وحدت‌گرای امام موسی صدر
وی اضافه کرد: فقط دورکردن تروریست‌ها از مناطق تحت اشغال آنها کفایت نمی‌کند، بلکه در این مسیر باید از امضای هرگونه توافق و تفاهم‌نامه با رژیم صهیونیستی پرهیز کرد.

حمدان در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به مشکلات مردم فلسطین گفت: باید از قضیه فلسطین به عنوان مسئله اصلی جهان اسلام حمایت کرد.

نماینده نبیه بری با اشاره به اقدامات وحدت‌گرای امام موسی صدر، خواهان تلاش بیشتر برای بازگشت به فضای وحدت امت اسلامی شد.

خلیل حمدان در پایان با قدردانی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در مسیر وحدت امت اسلام، سلام و تحیت رئیس مجلس لبنان را به رهبر معظم انقلاب و دیگر مقامات کشورمان ابلاغ کرد.

نظر شما