فقه و امت اسلامی

در بیانیه پایانی بیست و هشتمین كنفرانس وحدت اسلامی‌تبیین شد؛

ارائه برنامه‌های تفصیلی برای تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی

بیست و هشتمین كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی‌ پس از سه روز نشست با صدور بیانیه‌ای در 20 بند از جمله «برنامه‌های تفصیلی برای تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی»، «نوآوری در حوزه‌های اندیشه‌ تقریب» و «پیشنهادهای عملیاتی» به کار خود پایان داد.

به گزارش شبکه اجتهاد، متن بیانیه پایانی بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی‌به این شرح است: الحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام علی سید خلقه محمد وآله الطاهرین وصحبه المیامین ومن تبعهم بإحسان إلی یوم الدین.

با یاری خداوند متعال، و به مناسبت هفته وحدت اسلامی‌در سالروز میلاد رسول گرامی‌اسلام (ص) و امام جعفر صادق(ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، بیست و هشتمین كنفرانس وحدت اسلامی‌را در روزهای ۱۷-۱۹ برابر با ۷-۹ ژانویه ۲۰۱۵ با حضور صدها تن از شخصیت‌های دین و نخبگان علمی‌از جمهوری اسلامی‌ایران و سایر كشورهای جهان برگزار كرد. در این دوره از كنفرانس، موضوع «امت واحد اسلامی، چالش‌‌ها و راه‌كارها»، مورد برسی قرارگرفت وهمچنین شركت كنندگان توفیق دیدار با مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه‌ای را یافتنه و به فرمایشات ارشادی ارزشمند گوش فرا دادند و ریاست محترم جمهوری اسلامی‌ایران، جناب آقای حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی، با سخنرانی خود، این دوره از كنفرانس را افتتاح كردند.

شركت كنندگان در این كنفرانس، در مدت سه روز و طی ۱۵ نشست و از طریق ارائه بیش از یكصد پژوهش و سخنرانی به بررسی موضوع آن پرداختند. علاوه بر این، شركت كنندگان براساس تخصص‌هایشان به بررسی آخرین تحولات حوزه تجارت، مسائل جوانان و دانشجویان، احزاب سیاسی، زنان، دانشگاهیان و رسانه در چارچوب كمیته‌های تخصصی مستقل پرداخت و همچنین در قالب كمیته "المساعی الحمیده" و نشست مجمع عمومی‌و كمیته ویژه اتحادیه جهانی علمای مقاومت" بحران‌های در جهان اسلام را با هدف یافتن راهكارهای واقعی برای آن، بحث و تبادل نظر گذاشتند.

بیست وهشتمین كنفرانس وحدت اسلامی، در پایان نشست‌هایش توصیه‌های زیر را صادر كرد:
یك: شركت كنندگان براساس مسلمات قرآن كریم و سنت شریف نبوی تأكید كردند كه اسلام همه اهل قبله را شامل می‌شود و دلیل آن شهادتین است كه جان، مال و آبروی گوینده آن را در امان قرار می‌دهد و تقریب بین مذاهب اسلامی‌را راهی مهم برای تحقق وحدت امت در حوزه‌های مختلف دانستند و اعلام داشتند كه منتسبان تمامی‌مذاهب اسلامی‌كه به اركان اسلام و اصول ایمان باور دارند و هیچ یك از بدیهیات آن را انكار نمی‌كنند، در دایره امت واحده اسلامی‌قرار می‌گیرند و جان آن‌ها یكسان است وكوچكترین آنان در شمول ذمه آنها قرار می‌گیرد و در برابر غیر خود، متحد هستند و برای تحقق اهداف والای اسلامی‌با یكدیگر همكاری می‌كند و اینكه نباید اختلافات سیاسی از اختلافات عقیدتی، تاریخی یا فقهی سوء استفاده كنند و انگیختن فتنه‌های طایفه‌ای یا نژادی، فقط به دشمنان اسلام خدمت می‌كند و طرح‌های مكارانه‌شان را عملی می‌سازد و اشغال‌گری‌های كینه توزانه سرزمین‌های اسلامی‌را كه باید با تمامی‌ابزارها با آن مبارزه كرد، تقویت می‌كند.

دو: شركت كنندگان تمامی‌اشكال تجاوزات صهیونیستی به ملت صبور، مقاوم شجاع فلسطین، به ویژه تلاش‌های آنها برای تخریب مسجد الاقصی وخانه‌های فلسطینیان در قدس و یهودی‌سازی آن را از طریق تغییر قومیتی در سرزمین فلسطین و محاصره این ملت غیور در غزه محكوم می‌كنند جهاد ملت قهرمان فلسطین و مقاومت دلیرانه آنان را گرامی‌می‌دارند و از تلاش‌های برای صلح گروه‌های مختلف فلسطینی و اتحاد آنها حمایت و بار دیگر بر ضرورت تحقق حقوق مشروع ملت فلسطین و در رأس آنها حق تعیین سرنوشت و برپایی دولت مستقل آنها در تمامی‌سرزمین‌های فلسطینی به پایتختی قدس شریف و حق بازگشت به وطنشان تأكید می‌كنند، همچنانكه به ندای امام خامنه‌ای حفظه الله در ضرورت مسلح ساختن ملت‌مان در كرانه باختری با هدف حمایت از مسئله مقاومت فرا می‌خوانند و محاكمه صهیونیست‌های جنایتكار و مجازات آنها در ازای جنایات جنگی و جرائم ضد انسانی‌شان، را از جامعه بین المللی می‌خواهند.

سه: شركت كنندگان ضمن اعلام مقاومت به عنوان حق مشروع ملت‌ها، تمامی‌انواع تروریسم فردی یا گروهی یا دولتی كه توسط برخی از كشورها تحت پوشش جهانی سازی دموكراتیك كردن كشورهای انجام می‌شود و در سطح اسلامی‌و جهانی محكوم است را تقبیح و حمایت خود را از مقاومت اسلامی‌در فلسطین و لبنان، اعلام كردند.

چهار: شركت كنندگان با هدف تحقق وحدت اهل قبله و تقریب پیروان مذاهب اسلامی، تمامی‌مسلمانان را به احترام به یكدیگر و پرهیز از بحث و مناقشه در مسائل مورد اختلاف و سپردن آن به بحث‌های علمی‌علما و كارشناسان و عدم اهانت و افترا به اتباع سایر مذاهب اسلامی‌فرا می‌خوانند. همچنین آنها بر عدم جواز هر شكلی از انواع توهین‌های لفظی یا عملی به مسائل مورد احترام هر یك از مذاهب اسلامی‌كه به طور ویژه شامل اهل بیت (علیهم‌السلام)، همسران پیامبر مكرم اسلام(ص)، صحابه بزرگوار یا امامان مسلمانان می‌شود، و عدم جواز تخریب مساجد و عبادتگاه‌ها و همچنین حسینیه‌ها، تكایا و مراقد بزرگان تأكید كردند. در این راستا، شركت كنندگان فتوای تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای را در خصوص تحریم اسائه ادب به شخصیت‌های بزرگ مذاهب اسلامی‌و اهانت به همسران نبی مكرم اسلام كه مورد استقبال گسترده علمای امت و محافل دینی والازهر شریف واقع شد را ارج نهادند.

پنج: شركت كنندگان تأكید كردند كه امت اسلامی‌با چالش‌های بزرگی مواجه است كه عقیده، شخصیت، فرهنگ، اركان وجودی و نقش تمدن آن را نشانه گرفته است و در معرض توطئه‌هایی قرار دارد كه گستستگی جغرافیائی، زبانی، ملی، مذهبی و حتی تاریخی آن را نشانه رفته است، همانطور كه تلاش می‌كند آن را در حوزه‌های اجتماعی، علمی، اقتصادی و نظامی‌و... عقب و از اسلام دور نگه دارد و در قدرت خود برای مقابله با مشكلات حیاتی مستحدثه شك كند و می‌كوشد رفتارهای مادی منحرف از دین ووابستگی به غرب و تمایل به آن را در میان مسلمانان گسترش دهد و جهان اسلام را به جنگ‌های طایفه‌ای و قومی‌مشغول نگه دارد تا از مسیر مقاومت منحرف شود و این چیزی است كه در رفتار گروه‌های تكفیری مسلح در نقاط مختلف جهان اسلام و همچنین در تضعیف تعلیم و تربیت اسلامگرایان و تشكیك در قدرت آن در به فروش واداشتن امت و نفوذ در رسانه‌های اسلامی‌از طریق اشاعه روحیه شكست و فرمانبرداری و سقوط اخلاقی آن مشهود است تا در طوفان فتنه‌ها به وظیفه خود در آگاهی بخشی و بنای شخصیت با ثبات اسلامی‌عمل نكند.

شش: شركت كنندگان بر این باورند كه نیاز شدید به طراحی برنامه‌های تفصیلی برای تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی‌در حوزه‌های زیر احساس می‌شود:
الف – ارتقای سطح آگاهی مسلمانان در حوزه‌های مختلف و به ویژه در حوزه فهم اسلام و تعالیم و اهداف آن و فهم واقعیت‌ها در سطوح مختلف
ب – درخواست از كشورهای اسلامی‌برای اجرای شریعت اسلامی‌در تمامی‌حوزه‌های زندگی.
ج – آغاز فرایند آموزشی و تربیتی در نواحی مختلف امت اسلامی‌بر اساس آموزه‌های اسلامی
د –
استفاده مفید از امكانات سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی و توانمندی‌های علمی‌امت و كاربست آن در تحقق اهداف بزرگ و مقاومت در برابر چالش‌ها.
هـ- كمك به اقلیت‌های اسلامی‌در كشورهای مختلف جهان برای حفظ هویتشان واقامه شعائر دینی و تقویت نقش آنها در جامعه در عین رعایت حقوق غیر مسلمانان در جوامع اسلامی.
و – تربیت نسل اسلامی‌براساس فرهنگ مقاومت و عزت و ایجاد ساختار آینده نگرانی بهتر با تاكید بر نقش مثبت زنان و جوانان و سایر گروه‌های جامعه.

هفت: شركت كنندگان از طریق راه‌های زیر به نوآوری در حوزه‌های اندیشه‌ای كه به تقریب بینجامد، فرا می‌خوانند:
۱- گسترش اندیشه اعتدال در فهم شریعت برگرفته از كتاب و سنت شریف نبوی.
۲- توجه به اولویت‌های فقهی و آگاهی نسبت به مقتضیات و خواسته‌های و در نظر داشتن شرایط متغیر در صدور احكام شرعی.
۳- توجه به مقاصد ثابت شریعت و ویژگی‌های عمومی‌اسلام.
۴- احیای علوم تطبیقی و علوم اختلافی
۵- توجه به توسعه اندیشه تقریبی در پژوهش‌ها و مطالعات مختلف و به ویژه فقهی.

هشت: شركت كنندگان در سطح عملیاتی پیشنهادهای زیر را ارائه كردند:
۱- توسعه منطق گفتگو بین مسلمانان بر اساس پایه‌های شرعی.
۲- تقویت فعالیت‌های كمیته «المساعی الحمیده» و كمیته‌های فرعی آن برای تحقق آشتی میان مسلمانان و حل بحران‌های آنها ووساطت بین دولت‌ها و ملت‌ها وگروه‌های مختلف برای نزدیك كردن دیدگاه‌ها و دستیابی یك راه حل اسلامی‌مسالمت‌آمیز درباره مشكل سوریه و بحرین وعراق و میانمار و سایر حوزه‌های اختلاف.
۳- تقویت مطالعات تقریبی در دانشگاه‌ها از طریق گشایش گروه‌های دانشگاهی در این تخصص و افزایش پیام‌های علمی‌و توسعه مبادله تخصصی علمی.
۴- تنظیم فتوا بر اساس ضوابط مورد تأیید انجمن‌ها و منابع فقهی.
۵- تشكیل كمیته‌ای از حقوقدانان كه حقوق آسیب دیدگان افراط و تكفیر و تروریسم را پیگیری كند.
۶- تشكیل كمیته‌های از متفكران كه به ارائه برنامه‌ها و طرح‌هایی برای ضامنت سلامت خانواده مسلمان و دفاع از حقوق آن و به ویژه حقوق زنان و كودكان براساس ارزش‌های انسانی و شریعت نبوی بپردازد.

نه: شركت كنندگان در كنفرانس اعلام می‌دارند كه تقریب به معنی تعصب مذهبی یا كوشش برای تبلیغ یك مذهب در میان پیروان مذهب دیگر نیست و آنچه را كه برخی طرف‌هگا به عنوان كوشش شیعه كردن اهل سنت یا سنی كردن شیعیان ترویج می‌كنند، بیشتار به قصد فتنه انگیزی و مفسده‌جویی میان مسلمانان و گسترش اختلاف میان امت است.

ده: كنفرانس وحدت اسلامی، جهان اسلام و ملت‌های منطقه را به اتحاد در مقابله با جنبش‌های افراطی و تكفیری و حمایت از مقاومت مردمی‌در عراق و سوریه تا استقرار امنیت در این دو كشور فر می‌خواند.

یازده: شركت كنندگان به همكاری برای یاری آوارگان و آسیب دیدگان از گروه‌های افراطی و تكفیری در مناطق مختلف جهان اسلام به ویژه سوریه و عراق فرا می‌خوانند.

دوازده: شركت كنندگان در كنفرانس، خواهران مسلمانی را كه از توانائی علمی‌برخوردارند، به همكاری برای موفقیت دعوت به تقریب فرا می‌خوانند و از ایشان می‌خواهند كه نقش فعالتری در كنفرانس‌های وحدت اسلامی‌و گسترش آگاهی تقریبی میان جوامع اسلامی‌داشته باشند.

سیزده: شركت كنندگان در كنفرانس معتقدند كه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی‌– طی روند فعالیتش كه نزدیك به ۳۰ سال به طول انجامیده است – با استفاده از تمامی‌ابزارهای موجود، نقش مهمی‌در تحقق موادی كه بیشتر ذكر آن رفت، ایفا كرده است. امید است برخی از موانع و نواقصی كه مانع از تسریع در تحقق اهداف مطلوب می‌شود، برطرف شود.

چهارده: كنفرانس وحدت اسلامی‌از شورای عالی و مجمع عمومی‌می‌خواهد به بررسی ارزیابی‌های كمیته‌ها و توصیه‌های آنان و توصیه‌های كمیته‌های دائمی‌مجمع عمومی‌و اتحادیه‌های جهانی علمای مقاومت بپردازد.

پانزده: شرکت کنندگان کنفرانس پیروزی‌ها و گام‌های موفقیت آمیز ملت‌های اسلامی‌در بیداری را شادباش گفته و همگان را به حمایت مادی و معنوی از خلق‌های ستم دیده به ویژه مردم فلسطین و میانمار را فرا می‌خوانند.

شانزده: شرکت کنندگان کنفرانس به جهاد مردم ایران و رهبری آن را در راه اجرای شریعت خدا در عرصه‌های مختلف زندگی درود می‌فرستند و هرگونه توطئه علیه این روند را محکوم می‌سازند همچنان که حمایت خود را از موضع جمهوری اسلامی‌ایران در پیشبرد توانایی هسته ای برای اهداف مسالمت‌آمیز را اعلام می‌دارند و هرگونه روش‌های پیچیده برای منع بهره گیری از حقوق مشروعی را که پیمان ها و قطعنامه‌های بین المللی تضمین می‌کنند محکوم می‌سازند و کشورهای اسلامی‌را به بهره گیری از این تجربه فرامی‌خوانند.

هفده: شرکت کنندگان کنفرانس تلاش‌های پیشگامان تقریب و وحدت اسلامی‌از جمله سیدجمال الدین حسینی و امام شیخ محمدعبده و امام محمود شلتوت و امام بروجردی و امام خمینی و امام مودودی و امام کفتارو "رحمت الله علیهم" و امام سید موسی صدر و امام خامنه ای "حفظه الله" و حضرت آیت الله واعظ زاده خراسانی و حضرت آیت الله تسخیری را ارج می‌نهند.

هجده: شركت كنندگان در كنفرانس، تلاش‌های پیشگامان تقریب و وحدت اسلامی‌از جمله سید جمال‌الدین حسینی و امام شیخ محمد عبده و امام شیخ محمود شلتوت و آیت الله بروجردی و امام خمینی و امام مودودی و امام كفتارو و امام شیخ سعید شعبان رحمت الله علیهم و امام سید موسی صدر و امام خامنه‌ای حفظه الله.

نوزده: شرکت کنندگان در کنفرانس بر ضرورت تشکیل کمیته‌ای متشکل از شخصیت‌های فعال اسلامی‌برای پیگیری توصیه‌های کنفرانس و اجرای آنها و ارائه گزارش سالانه در مورد روند اجرایی این توصیه ها به دبیرخانه مجمع عمومی‌تاکید می‌کنند.

بیست: شرکت کنندگان در کنفرانس مراتب سپاسگذاری خود را از جمهوری اسلامی‌ایران و رهبر آن امام خامنه ای "دام ظله العالی" و نیز از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی‌برای برگزاری و میزبانی این کنفرانس مبارک اعلام می‌دارند و برگزاری چنین گردهمایی‌هایی را متضمن خیر و برکت فراوانی می‌دانند.

نظر شما