فقه و مبانی اجتهاد

آیت‌الله واعظ طبسی در جمع فضلای حوزه علمیه مشهد:

فقه است که شما را به رشد و پیشرفت می‌رساند

مقدماتی مانند ادبیات عرب، منطق، اصول، کلام و فلسفه هم ضروری است، اما این را بدانید که هیچ چیز مانند فقه و علوم اسلامی شما را به رشد، پیشرفت، تعالی و حتی موقعیت‌های اجتماعی نزدیک نمی‌کند.

به گزارش شبکه اجتهاد، پنج شنبه گذشته حرم مطهر رضوی میزبان جمعی از طلاب بود که برای مراسم عمامه‌گذاری جوار بارگاه امام هشتم را انتخاب کرده‌ بودند. در این مراسم آیت‌الله واعظ طبسی مدیرعالی حوزه مشهد در سخنانی به مدیریت قوی رهبرمعظم انقلاب در جهان اسلام و اهمیت «فقه» نسبت به دیگر علوم اسلامی تاکید نمود.
 
مدیریت جهان اسلام و حتی دنیای کفر توسط یک فقیه
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز شاهدیم که یک فقیه و مجتهد جامع الشرایط، نه تنها مدیریت جمهوری اسلامی که مدیریت جهان اسلام و حتی دنیای کفر را بر عهده دارند و آن چنان این مدیریت قوی است که هرگز کسی تصور نمی کرد یک فقیه، روحانی و عالم دینی از چنین قدرتی برخوردار باشد. چه انسان‌هایی که با تدبیر، هدایت و اشاره ایشان به مقامهای بلند علمی رسیده‌اند و توانسته‌اند در علم و صنعت گوی سبقت را از غرب ربوده و حرف اول را بزنند.

آیت‌الله واعظ طبسی با اشاره به اعتراف صریح یک روزنامه معروف اسراییلی به ترور دانشمندان هسته‌ای توسط موساد، اظهار داشت: صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها به این دلیل که نمی‌توانستند قدرت جمهوری اسلامی ایران و پیشرفت نسل جوان و آینده‌ساز دنیای امروز را تحمل کنند، تربیت‌شدگان به دست یک فقیه، روحانی و عالم مسلط به نفس را به شهادت رساندند.

نماینده ولی فقیه در خراسان گفت: از زمانی که بنده با شخصیت بزرگ، ممتاز و برجسته مقام معظم رهبری آشنا شدم و افتخار دوستی و برادری‌ ایشان را پیدا کردم، ایشان را با خصوصیات زندگی بسیار ساده، استعداد فوق‌العاده بالا و اهل مطالعه، کار و تلاش، فکر و ابتکار شناختم.
 
لباس حوزه، مسؤولیت دارد
مدیر عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه خطاب به طلاب جوان حاضر در مراسم عمامه گذاری گفت: لباس در توفیقات تحصیلی بی تأثیر نیست. این لباس حتی در کارهای نفسانی، عبادات و توسلات، تهجد و ایجاد ارتباط قوی با اهل بیت (ع) نیز بی تأثیر نیست.
 
آیت‌الله واعظ طبسی با اشاره به اینکه این لباس در نوع نگاه مردم به یک روحانی نقش زیادی دارد، گفت: تکریم و احترام گذاشتن مردم، تکلیف ما را سنگین می‌کند. از این رو اولین کار ما باید خودسازی، تربیت و تسلط بر نفس و خواسته‌های نفسانی باشد.
 
آیت‌الله واعظ طبسی در ادامه به اهمیت مقوله فقه در میان علوم حوزوی پرداخت و اظهار داشت: فقه پایه و اساس رسیدن به احکام الهی و در میان علوم حوزوی مقدم است.
 
وی با اشاره به اهمیت جایگاه فقه در بین علوم حوزوی خاطرنشان کرد: مقدماتی مانند ادبیات عرب، منطق، اصول، کلام و فلسفه هم ضروری است، اما این را بدانید که هیچ چیز مانند فقه و علوم اسلامی شما را به رشد، پیشرفت، تعالی و حتی موقعیت‌های اجتماعی نزدیک نمی‌کند.

داعش و طالبان الفبای اسلام را نمی‌دانند
نماینده ولی فقیه در خراسان با تأکید بر اینکه طلاب جوان باید قدرت برطرف کردن شبهات مطرح از سوی دشمن را به دست آورند، گفت: داعش، طالبان، فرقه‌هایی مانند القاعده و کسانی که امروز ادعای خلافت مسلمانان را دارند، واقعاً الفبای اسلام را نمی‌دانند.
 
آیت‌آلله واعظ طبسی افزود: متأسفانه برخی دولت‌های منطقه با پول نفت که سرمایه ملی است، این افراد را تربیت کردند و خواستند به این وسیله چهره اسلام را مخدوش کنند، اما خوشبختانه نتوانستند به اهدافشان برسند و آن‌ها امروز در دنیای اسلام و کشورهای اروپایی که حامی‌شان بودند، بدنام هستند.
 
وی با اشاره به اتفاقات چند روز گذشته در پاریس، اظهار داشت: به لطف خداوند آتش این فتنه بزرگ با تدبیر رهبری انقلاب اسلامی در منطقه به خوبی برطرف شد و امروز دامن خودشان را گرفته است.
 
علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده گزارش تصویری مراسم عمامه گذاری طلاب حوزه علمیه مشهد (اینجا) را کلیک نمایند.

نظر شما