فقه و سیاست

در گفت‌وگو با پایگاه خبری «رأی الیوم»،

انتقاد کریمه از شیعه‌هراسی و بی‌توجهی شیخ الازهر

استاد تعلیق شده دانشگاه الازهر مصر ضمن انتقاد ازشیخ الازهر گفت: الازهر به پدیده شیعه‌هراسی پیوسته و برای راضی نگه داشتن سلفی‌ها به کمپین تخریب شیعیان پیوسته است.

به گزارش شبکه اجتهاد، شیخ احمد کریمه استاد دانشگاه «شریعت اسلامی دانشگاه الازهر» مصر، که به دلیل سفر به ایران از کار در دانشگاه تعلیق شده بود، اعلام کرد که مشترکات شیعیان و اهل سنت بیشتر از مشترکات مسلمانان با غربی‌هاست.

کریمه در گفت‌وگو با پایگاه خبری «رأی الیوم»، یادآور شد که «ریشه پدیده اسلام‌هراسی را که اخیرا در غرب ایجاد شده، باید در شیوخ وهابیت و سلفی‌گری پیدا کرد زیرا آنها وحدت مسلمانان را با فتواها‌یشان از بین برده‌اند».

وی تأکید کرد که باید پاسخ گروه‌ها و افرادی را که به پیامبر (ص) و اسلام توهین می‌کنند با تألیف کتاب و ترجمه آن به زبان‌های دیگر برای انتشار صحیح دیدگاه‌های پیامبر اسلام (ص)، داد.

استاد دانشگاه الازهر، همچنین از ممنوعیت سفر ایرانیان به مصر انتقاد کرد و گفت: «چگونه اجازه می‌دهند که اسرائیلی‌ها به این کشور سفر کنند اما ایرانی‌های مسلمان حق سفر به مصر ندارند».

کریمه همچنین از احمد الطیب رهبر الازهر مصر انتقاد کرد که الازهر به پدیده شیعه‌هراسی پیوسته و برای راضی نگه داشتن سلفی‌ها به کمپین تخریب شیعیان پیوسته است.

استاد تعلیق شده دانشگاه الازهر احمد الطیب را به ایجاد تفرقه در میان مذاهب اسلامی متهم کرد و گفت: رهبر پیشین الازهر تلاش می‌کرد تا مذاهب مختلف اسلامی را به هم نزدیک کند.

نظر شما