فقه و سیاست

آیت‌الله اراکی در گفتگو با العالم:

از شبکه‌های ماهواره‌ای تفرقه‌افکن تا ارسال نامه به مسؤولان کشورهای حاشیه خلیج فارس

بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای در حال تفرقه افکنی بین مسلمانان هستند؛ این شبکه‌ها به نام شیعه سخن می‌گویند و خودشان را شیعه معرفی می‌کنند؛ درحالیکه آن‌ها شیعه نیستند و با اموالی از سوی طرفهای سعودی تأمین می‌شوند.. این پول‌ها به شبکه‌های افراطی سنی هم می‌رسد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله محسن اراکی شامگاه یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با برنامه «من طهران» شبکه العالم گفت: شواهد بسیاری وجود دارد که بیانگر آن است، برخی سازمان‌ها و سیاست‌های بین المللی که از سوی ابرقدرت‌ها به وجود آمده‌اند، از این جریان‌های تکفیری حمایت کرده‌اند.
 
وی افزود: توطئه‌ای آمریکایی، صهیونیستی، انگلیسی و فرانسوی در جریان است که هدف از آن قرار دادن بعضی رژیم‌های عربی در کنار رژیم صهیونیستی برای مقابله آن‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.
 
آیت‌الله اراکی تأکید کرد: دو نوع گرایش تکفیری افراطی وجود دارد؛ یکی از آن‌ها در پوشش شیعه و دیگری در پوشش سنی است. گرایش افراطی که در پوشش شیعه است از شیوه‌های لعن، نفرین، اتهام و دشنام و همه روش‌هایی استفاده می‌کند که در ایجاد دشمنی بین مسلمانان تأثیر داشته باشد.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: این جریان از حمایت انگلیسی، صهیونیستی و آمریکایی برخوردار است.
 
آیت‌الله اراکی اظهار داشت: بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای در حال تفرقه افکنی بین مسلمانان هستند؛ این شبکه‌ها به نام شیعه سخن می‌گویند و خودشان را شیعه معرفی می‌کنند؛ درحالیکه آن‌ها شیعه نیستند و با اموالی از سوی طرفهای سعودی تأمین می‌شوند. این پول‌ها به شبکه‌های افراطی سنی هم می‌رسد.
 
وی افزود: مجمع تقریب از مسؤولان ایرانی خواست به صورت عملی برای مقابله با این جریان‌های تکفیری اقدام کند؛ آن‌ها مدعی شیعه بودن هستند و در داخل (ایران) فعالیت می‌کردند؛ به همین دلیل مسؤولان ایرانی 17 دفتر این شبکه‌ها را بستند.
 
آیت‌الله اراکی با اشاره به تفرقه افکنی این شبکه‌ها، اظهار داشت: امیدواریم که گام‌های دیگری نیز در این زمینه برداشته شود؛ همچنین امیدواریم که کشورهای دیگر نیز چنین اقدامی را علیه شبکه‌هایی که ادعای سنی بودن دارند، اتخاذ کنند؛ این شبکه‌ها در حال انتشار تفکرات تکفیری، و دشمنی و تنفر هستند.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: ما با ارسال نامه‌هایی به مسؤولان در کشورهای حاشیه خلیج فارس به آن‌ها تأکید کردیم که اشتباه است اگر تصور کنید که حمایت از جریان‌های تکفیری فقط به ضرر طرف دیگر است و ضرری به منافع شما وارد نمی‌کند؛ ما بارها این حقیقت را مورد تأکید قرار داده‌ایم، ولی برادران به این گفته‌ها و توصیه‌ها گوش نمی‌کنند.
 
وی ادامه داد: اکنون این واقعیت در حال ثابت شدن است که جریان‌های تکفیری و به ویژه مسلح فقط به تعرض به جمهوری اسلامی ایران و شیعیان و یک گروه مشخص اکتفا نمی‌کنند، بلکه در حال گسترش در دنیا هستند؛ و خشک و تر را با هم خواهند سوزاند به صورتیکه نه حکومت سعودی باقی خواهد ماند و نه امارات و نه قطر.
 
آیت‌الله اراکی درباره بازداشت شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت وفاق بحرین گفت: ما با هرگونه تعرض به شخصیت‌های بحرینی به ویژه شیخ علی سلمان مخالفیم.
 
وی ادامه داد: دست صهیونیست‌ها در پس پرده بسیاری از مشکلات جهان اسلام قرار دارد و ما معتقدیم که این روش دولت بحرین یا همان روش سرکوب و مقابله با مردم و بی توجهی به مطالبات آنان، از سوی وزارت خارجه انگلیس و برخی طرفهای بیگانه دیگر دیکته می‌شود؛ طرف‌هایی که خود را علاقمند به منافع دولت بحرین نشان می‌دهند درحالیکه آنان به منافع خود می‌اندیشند.
 
آیت‌الله اراکی خاطرنشان کرد: ادامه بحران در بحرین و منطقه به نفع انگلیس است؛ زیرا در غیر این صورت چه چیزی دولت بحرین را از حضور در گفتگوهای واقعی با مردم و تلاش برای تحقق مطالبات آنان، باز می‌دارد.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: هدف از جنبش مسالمت آمیز شیخ علی سلمان و علمای بحرین و به ویژه شیخ عیسی قاسم و رهبران سیاسی، سرنگونی نظام این کشور نیست؛ بلکه هدف از آن تضمین منافع ملت بحرین و مشارکت واقعی در امور سیاسی است.
 
وی اظهار داشت: اگر دولت بحرین به جای این اقدامات به گفتگو و مذاکره با رهبران مردم بحرین بنشیند، و با آنان در خصوص روش مشخصی برای تحقق مطالبات مردم به توافق برسد، و پارلمانی واقعی را تشکیل دهد؛ مشکل بحرین حل خواهد شد و پادشاه در حکومت باقی خواهد ماند و به عنوان نمادی برای وحدت کشورش تبدیل خواهد شد.

نظر شما