فقه و امت اسلامی

در پی جسارت به شخصیت والای پیامبر(ص)؛

واکنش الازهر به انتشار مجدد کاریکاتورهای اهانت آمیز شارلی ابدو

الازهر مسلمانان را به بی‌تفاوتی در برایر اقدام شارلی ابدو در بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم (ص) فرا خواند و تاکید کرده مقام و شأن پیامبر رحمت و انسانیت (ص) بالاتر از آن است که کاریکاتورهای فاقد ارزش‌های اخلاقی بتواند آن را خدشه دار کند.

به گزارش شبکه اجتهاد از روزنامه الحياة، الازهر مصر امروز از مسلمانان خواست که اقدام نشريه فرانسوی شارلی ايبدو در بازنشر کاريکاتورهای موهن را ناديده بگيرند.

يک هفته پس از حمله مسلحانه به واحد سردبيری اين نشريه، امروز بار ديگر شارلی ايبدو بر روی جلد خود تصاويری از حضرت محمد(ص) را به چاپ رسانده است. اين نهاد دينی که مرکز آن در قاهره است، تمام مسلمانان را به بی‌تفاوتی در برابر اين کار زشت، اما بيهوده فرا خوانده و در بيانيه خود افزوده است: جايگاه پيامبر رحمت و انسانيت (ص) والاتر و ارجمندتر از آن است که تصاويری جدای از همه مرزهای اخلاقی و اصول تمدنی بتواند بدان آسيبی وارد کند".

در بیانیه مزبور آمده است: مقام و شأن پیامبر رحمت و انسانیت (ص) بالاتر و والاتر از آن است که کاریکاتورهای فاقد ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی بتواند آن را خدشه دار کند.

روز گذشته «مجمع البحوث الاسلاميه» بنياد دينی وابسته به الازهر در بيانيه‌ای اعلام کرده بود که اين کاريکاتورها احساس انزجار را در ميان مسلمانان برمی‌انگيزد.

قابل ذکر است، در نشریه جدید منتشر شده شالی ابدو تصویری از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) چاپ شده که در حالی که اشک می‌ریزد و پلاکارد «من شارلی هستم» در دست دارد.

در این شماره از نشریه، چند کاریکاتور دیگر هم از نبی اکرم (ص) منتشر شده است که بالای سر ایشان با خط مشکی نوشته شده «همه بخشوده می‌شوند».

گفته می‌شود این شماره در پنج میلیون نسخه و به شانزده زبان منتشر شد. نشریه فرانسوی لیبراسیون که فعلا و موقت، فضای کاری برای کارکنان شارلی ابدو را فراهم کرده است، اعلام کرده ‌که نسخه هشت صفحه‌ای جدید شارلی ابدو شامگاه دوشنبه به چاپخانه رفته است.

روزنامه‌های اروپایی از جمله لیبراسیون، لو‌موند و فرانکفور‌تر آلگمانیه این کاریکاتور را در نسخه‌های اینترنتی خود منتشر کرده‌اند. بی‌بی‌سی آن را به صورت کوتاه در مرور روزنامه‌های خود نشان داد‌. در ایالات متحده نیز، واشنگتن پست، یو اس‌ای تودی، لس‌آنجلس تایمز، وال استریت ژورنال، دیلی بیست و سی‌بی‌اس ‌‌نیز این کاریکاتور را منتشر کرده‌اند، ولی نیویورک تایمز از این کار پرهیز کرده است. گاردین نیز کارتون را با هشدار درباره احتمال توهین‌آمیز بودن آن برای برخی مخاطبان منتشر کرده است.

نظر شما