فقه و امت اسلامی

نسیم گرم از مصر؛

شیعیان برادران مسلمان ما هستند/ الازهر، تشیع را در برنامه‌های تدریس خود قرار می‌دهد

دکتر احمد طیب درباره اینکه او گفته ایران با انتشار تشیع خطری برای منطقه است، تکذیب کرد و گفت: فتوایی واضح و مشهور از شیخ سابق الازهر"محمد شلتوت"درباره وحدت اسلامی وجود دارد و شیعیان براداران ما هستند.

به گزارش شبکه اجتهاد، به نقل از پایگاه عربی "ارم نیوز" شیخ الازهر با رد این گفته منتسب به او گفت: فتوایی واضح و مشهور از شیخ سابق الازهر "محمد شلتوت" درباره وحدت اسلامی وجود دارد و اختلاف ما فقط بر روی برخی مسائل است.

شیخ طیب تاکید کرد: نزاع ها در یمن و عراق سیاسی است و از دین به عنوان سلاح استفاده شده است و دادن رنگ و بوی دینی به این درگیری ها بر خشونت آن افزوده است.«فتوای شیخ محمد شلتوت درباره جواز پیروی از مذاهب ریشه دار و اصیل اسلامی که شیعه دوازده امام هم جزو آنهاست، در ۱۷ ربیع الاول سال ۱۳۷۸ هـجری قمری و در حضور نمایندگان مذهب شیعه امامی و شیعه زیدی و مذاهب چهارگانه اهل سنت صادر شد.

متن این فتوا به این شرح است:
عده ای از مردم معتقدند که هر فرد مسلمان برای آنکه عبادات و معاملاتش صحیح انجام گیرد ، باید تابع احکام یکی از مکتب های معروف چهارگانه (اهل سنت) باشد و بین این مکاتب چهارگانه نامی از مکتب شیعه امامی و شیعه زیدی برده نشده است. آیا جنابعالی با این نظر کاملا موافقید که مثلا پیروی از مکتب شیعه امامیه اثنی عشری مغایرتی با دین ندارد؟

شیخ شلتوت پاسخ دادند:
آیین اسلام هیچ یک از پیروان خود را ملزم به پیروی از مکتب معینی نکرده، بلکه هر مسلمانی می تواند از هر مکتبی که بطور صحیح نقل شده و احکام آن در کتب مخصوص به خود مدون است پیروی کند و کسی که مقلد یکی از این مکتبهای چهارگانه باشد می تواند به مکتب دیگری (هر مکتبی که باشد) منتقل شود. مکتب جعفری، معروف به مذهب امامی اثنی عشری، مکتبی است که شرعا پیروی از آن مانند پیروی از مکتب های اهل سنت جایز می باشد. بنابراین سزاوار است که مسلمانان این حقیقت را دریابند و از تعصب ناحق و ناروایی که نسبت به مکتب معینی دارند دوری گزینند ، زیرا دین خدا و شریعت او تابع مکتبی نبوده و در احتکار و انحصار مکتب معینی نخواهد بود. بلکه همه صاحب مذهبان ، مجتهد بوده و اجتهادشان مورد قبول درگاه باری تعالی است و کسانی که اهل نظر و اجتهاد نیستند، می توانند از هر مکتبی که مورد نظرشان است تقلید و از احکام فقه آن پیروی کنند و در این مورد فرقی میان عبادات و معاملات نیست».

الازهر، تشیع را در برنامه‌های تدریس خود قرار می‌دهد
همچنین، پایگاه الوفد در خبری از دکتر «عباس شومان»، نماینده الازهر آورد: احمد الطیب؛ شیخ الازهر، از طرف ریاست جمهوری مصر « عبدالفتاح السیسی» مامور شد تا موضوع آموزش‌های دینی را برنامه ریزی نماید.

عباس شومان در ادامه افزود: الازهر با تمام توان در راه تغییر موضوع گفتمان دینی تلاش خواهد کرد، و جدای از تفکرات افراطی گرانه گروه‌هایی که بر آن مسلط شده بود، از تعدد دینی استقبال کرده و در نظر دارد تا 8 فرقه از مذاهب اسلامی از جمله تشیع را آموزش دهد.

به گفته وی تا پیش از این سلفی‌ها و گروه‌های افراطی بر بخش آموزش و گفتمان دینی کشور مسلط شده بودند و با تعدد گرایی مخالف هستند.

نظر شما