اندیشوران فقهی

استاد درس «فقه رسانه»:

«انسجام و اتحاد بخشی» از کارکردهای مهم رسانه اسلامی است

نهمین جلسه از سری جلسات درس «فقه رسانه» در مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما شعبه خراسان رضوی با حضور طلاب خواهر و برادر حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین علی نهاوندی در ابتدای این جلسه با توجه به مباحث درس قبلی، بحث وحدت را مطرح کرد و اظهارداشت: از منظر فقه برای یک نظام اسلامی و سیاسی حفظ وحدت یک اصل است، که در جلسات قبل احادیث، آیات و روایاتی در این باب مطرح شد.

رسانه، بازوی توانای بصیرت بخشی
مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی یکی از کارکردهای مهم رسانه دولت اسلامی را انسجام و اتحاد بخشی دانست و خاطرنشان کرد: یک رسانه می‌تواند در امر وحدت نقش آفرین، موثر و بازویی توانا برای بصیرت بخشی به جامعه نسبت به انحرافات فکری و عقیدتی باشد.

استاد درس فقه رسانه افزود: رسانه متعلق به کشور اسلامی وظیفه دارد "اصل عدم تفرقه در مسلمانان" را بخوبی تبیین کند و باید در این راه بکوشد و پی‌درپی قدم بردارند.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی در ادامه بحث، با استناد به آیه 90 و 91 سوره طه (وَلَقَدْ قَالَ لَهُمْ هَارُونُ مِن قَبْلُ يَا قَوْمِ إِنَّمَا فُتِنتُم بِهِ وَإِنَّ رَبَّكُمُ الرَّحْمَنُ فَاتَّبِعُونِي وَأَطِيعُوا أَمْرِي(. (قَالُوا لَن نَّبْرَحَ عَلَيْهِ عَاكِفِينَ حَتَّى يَرْجِعَ إِلَيْنَا مُوسَى) و توبیخ اولیه برادر خود هارون گفت: در اینجا حضرت موسی پس از شنیدن استدلال هارون و واکنش آن که منجر به ایجاد تفرقه و دو دستگی در بین قوم می‌شد، استدلال هارون را پذیرفت.
 
عدم تفرقه در اسلام یک اصل است 
حجت‌الاسلام والمسلمین نهاوندی ادامه داد: از محتوای این آیه می‌توان نیز نتیجه‌گیری کرد که حفظ وحدت در یک جامعه توحیدی مبنا و اصل است.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی در ادامه اختلاف بین شیعه و سنی را بسیار جدی و خطرناک دانست و اظهار کرد: برای این‌که حرکت جامعه به سمت توحید متزلزل نشود بایسته‌هایی در این زمینه لازم است.

وی با اشاره به دعای اللَّهُمَّ عَرِّفْنِي نَفْسَكَ فَإِنَّكَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِي نَفْسَكَ لَمْ أَعْرِفْ نَبِيَّكَ اللَّهُمَّ عَرِّفْنِي رَسُولَكَ فَإِنَّكَ إِنْ لَمْ تُعَرِّفْنِي رَسُولَكَ لَمْ أَعْرِفْ حُجَّتَكَ و...، بیان کرد: با توجه به این دعا، مسئله شناخت امام از ضروریات دین به حساب می‌آید و بعضی از عملکردها باعث انحراف از این مسئله مهم می‌شود.

مدیرکل صداوسیمای خراسان رضوی با طرح نحوه برخورد با مسائل انحرافی، به آیاتی از قرآن کریم از جمله آیه 61 سوره بقره و آیه 87 سوره آل عمران و آیه 68 سوره هود اشاره و اذعان داشت: این آیات می‌تواند دلیلی بر این مدعا باشد که صراحتاً بر تبری و برائت تاکید شده و این عمل باعث جلوگیری از انحرافات فکری خواهد شد.

در برخورد با مذاهب موجب خشنودی دشمنان اسلام نشویم
حجت‌الاسلام والمسلمین نهاوندی با بیان این‌که عدم تفرقه در اسلام یک اصل است، اظهار کرد: در برخورد با ادیان و مذاهب باید به گونه‌ای رفتار کرد باعث خشنودی دشمنان اسلام نشود. معتقدم در این‌باره باید از بحث‌های سیاسی و اجتماعی مراقبت کرد.

وی افزود: البته لعن کفار جایز است، زیرا خود پیامبر(ص) هم لعن می‌کردند. همچنین در مسند احمدبن حنبل و تفسیری طبری آمده که حضرت علنی لعن می‌کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نهاوندی در خاتمه اضافه کرد: برائت امری است قلبی و قرآن هم اجازه تبری داده است و حتی روایت دیگری هم داریم که در کتاب امالی صدوق نقل شده که پیامبر مکرر به علی(ع) می‌فرمود: يَا عَلِيُّ حُبُّكَ إِيمَانٌ وَ بُغْضُكَ نِفَاق: ای علی، دوستی تو ایمان و کینه تو نفاق است.

نظر شما