فقه و مناسک

از سوی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)؛

در قالب 40 موضوع؛ «دانشنامه فقه پزشکی» تدوین شد

مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم از پایان مراحل پژوهش و تدوین دانشنامه فقه پزشکی در این مرکز خبر داد.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی قاسمی عصر امروز در نشست خبری در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم بیان داشت: این دانشنامه فقهی به 40 موضوع پزشکی می‌پردازد که بسیاری از آن‌ها جدید هستند و کمتر مورد بحث قرار گرفته و حتی کتابی نیز در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: این دانشنامه به صورت الفبایی منتشر خواهد شد و شامل موضوعاتی چون اجرت پزشک، معاینات پزشکی، انرژی درمانی، باروری پزشکی، بکارت و فریب در بکارت، بلوغ، بیماری‌های مسری و پزشکی قانونی می‌شود.

حجت‌الاسلام قاسمی همچنین تدریس در علوم پزشکی، تغییر جنسیت، تنظیم نسل، جنون از دیدگاه فقه حقوق بیمار و تاکید بر رازداری پزشک را از دیگر مسائلی دانست که در دانشنامه فقه پزشکی مورد توجه قرار گرفته شده‌اند.

مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) اظهار داشت: بحث خون بند ناف از مباحث جدید پزشکی با توجه به ایجاد بانک بند ناف است که در دانشنامه فقه پزشکی مورد توجه قرار گرفته و حتی شاهد بررسی مالکیت فقهی خون بند ناف و بند ناف و نحوه خرید و فروش و نگهداری آن هستیم.

وی ادامه داد: سقط جنین، استفاده از سلول‌های بنیادین در علم پزشکی، مباحث مرگ مغزی و اهدای عضو و مباحث جدید در مورد زنان در فقه پزشکی از دیگر مسائل مطرح شده در دانشنامه فقه پزشکی است.

حجت‌الاسلام قاسمی افزود: امیدواریم دانشنامه فقه پزشکی پس از چاپ بازخورد مناسبی در مجامع علمی داشته باشد و با توجه به نوپیدا بودن این دانشنامه، رشته‌های دانشگاهی نیز جدیدا در این زمینه بوجود می‌آید.

وی ادامه داد: تدوین این دانشنامه چهارسالی است که شروع شده و در چاپ‌های بعدی مباحث جدیدتر پزشکی نیز ادامه پیدا می‌کند و در تدوین اولین جلد دانشنامه در مباحث مختلف از اساتید حوزوی فراوانی بهره برده شده است.

مدیر گروه فقه پزشکی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در پایان سخنان خود یادآور شد: تبیین موضوع، دیدگاه‌ها در هر موضوع، مستندات و نظریه‌ها در تمامی بحث‌ها در دانشنامه فقه پزشکی مطرح شده است که پس از ارزیابی‌های دقیق در مرکز فقهی و انجام اصلاحات در آخرین مراحل برای چاپ است و بهار 94 به بازار نشر عرضه خواهد شد.

یادآوری می‌شود، مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم زیر نظر آیت‌الله شیخ جواد فاضل لنکرانی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و فرزند آیت‌الله محمد فاضل لنکرانی از مراجع تقلید فقید فعالیت می‌کند.

نظر شما