اندیشوران فقهی

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خبر داد:

راه اندازی دفاتر مجمع تقریب مذاهب در 4 کشور اسلامی تا پایان سال جاری

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: تا پایان سال جاری، مجمع تقریب مذاهب در کشورهای عراق، سوریه، لبنان و دمشق راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله محسن اراکی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در بیرجند اظهار داشت: برنامه‌های مجمع تقریب مذاهب در دو بخش داخلی و خارجی پیگیری می‌شود.

وی به برخی از برنامه‌های داخلی این مجمع اشاره کرد و افزود: برگزاری نشت‌های مشترک بین علماء تشیع و اهل سنت و نشست‌های آموزشی در هر استان از جمله این برنامه‌ها بوده که به صورت متداول برگزار می‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه برگزاری نشست‌های گفت‌وگو بین مذاهب از جمله برنامه‌های این مجمع است، اضافه کرد: این نشست‌ها با همت پژوهشگاه تقریب مذاهب و حوزه علمیه قم با حضور هفت تن از علماء اندونزی و علماء برجسته قم برگزار شده است. امید است در مدت باقی‌مانده از سال جاری نشست دوم هم در این راستا برگزار شود.

وی از افتتاح مجمع تقریب مذاهب در دمشق، لبنان، عراق و سوریه تا پایان سال جاری خبر داد و یادآور شد: این برنامه‌ها از مهمترین برنامه‌های خارجی مجمع تقریب مذاهب است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه در شرایط ویژه امروز که دشمن با ابزار تفرقه و فتنه در بین مسلمانان قصد دارد به اهداف پلید خود برسد و راه را بر تحقق اهداف ملت اسلامی ببندد باید توطئه‎های دشمن را مانند گذشته با شکست رو به رو کنیم، تصریح کرد: اگر تلاش‌های تقریبی وجود نداشت فتنه گسترده می‌شد که به امید خداوند متعال این فتنه‌ها در حال جمع شدن است.

آیت‌الله اراکی ادامه داد: امروز شاهد هستیم که حتی در کشورهایی که آتش تفرقه وجود داشت این آتش در حال فروکش کردن است و مسئله گروهک‌های تکفیری با همت مسلمانان در حال شکست است.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: امید است در آینده نزدیک شاهد شکست کامل جریان تکفیری و وحدت کامل جهان اسلام باشیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به همایش علماء تشیع و اهل سنت در خراسان جنوبی اشاره و تصریح کرد: در طی این دو روز سفر به این استان برنامه‌های موفق و خوبی برگزار شد و نشست مشترک در بیرجند برای ایجاد وحدت بیشتر بین تشیع و اهل سنت بسیار موفق بود.

آیت‌الله اراکی در پایان با بیان اینکه برنامه‌های مانند برنامه‌هایی که در خراسان جنوبی برگزار شد در زابل و خراسان رضوی نیز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در سنگال نیز کنفرانس وحدت با همت مجمع تقریب مذاهب و با کمک علماء دو ماه آینده برگزار می‌شود.

نظر شما