فقه و خانواده

طی همایشی امروز برگزار می‌شود؛

بررسی احکام شرعی فرایند تولید مواد غذایی و داروئی در «جده»

همایش علمی‌فقهی بررسی احکام شرعی «استحاله» و «استهلاک» در مواد غذایی و دارو به‌همت مجمع بین‌المللی فقه اسلامی وابسته به سازمان همکاری اسلامی، امروز دوشنبه، ۲۰ بهمن‌ماه، در جده برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، در این همایش که برخی از فقها، متخصصان علوم پزشکی و شیمیدان‌ها حضور خواهند داشت، به بررسی احکام شرعی استحاله و استهلاک در مواد غذایی و داروئی پرداخته خواهد شد.
 
در احکام فقهی، استحاله، دگرگون شدن ماهیت چیزی و تبدیل آن به ماهیتی دیگر است؛ مانند آن که چوبی بر اثر سوختن، خاکستر شود و استهلاک نیز پراکنده و مستهلک شدن اجزای چیزی در اجزای غالب دیگر است که در این همایش به‌طور ویژه به مسئله تداخل نجاست با پاکی در فرایند تولید اغذیه و داروسازی اشاره خواهد شد.
 
در این همایش که با همکاری سازمان اسلامی علوم پزشکی کویت برگزار می‌شود، «تعریف استحاله و استهلاک و تطبیق آن بر مواد غذایی و داروئی از جنبه شرعی»، محور اصلی مباحث را تشکیل می‌دهد.
 
همچنین در این همایش، فقها و متخصصان علوم پزشکی حول موضوعاتی چون ژلاتین و الکل و استحاله آن‌ها، پنیر ساخته شده به روش تخمیر، استفاده از مشتقات خوک، شیرین‌سازی آب فاضلاب و اختلاط خون در فرایند تولید مواد غذائی به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

نظر شما