فقه و امت اسلامی

تازه‌ترین اظهارات مفتی سابق مصر؛

حدیث مورد استناد داعش برای سوزاندن اسیر جعلی است

شیخ علی جمعه گفت: تجدید گفتمان دینی در عصر ما با یک مشکل مواجه است و آن سرعت اتفاقات است، چون هنوز به بررسی عقاید یک گروه تکفیری نپرداخته‌ایم که گروه دیگری با گفتمان جدید ظهور می‌کند.

به گزارش شبکه اجتهاد، شیخ علی جمعه، مفتی سابق مصر و از علمای الازهر در گفتگو با پایگاه خبری الیوم السابع، به پرسش‌هایی در مورد جنایت‌های خوارج و وظیفه الازهر در تجدید گفتمان دینی پاسخ داد. وی در سخنان خود برخی تهمت‌ها مبنی بر اینکه الازهر باعث شکل گیری تکفیری‌ها شده است را رد کرد و آن را سخنی بی اساس دانست و گفت هیچکدام از اعضای این گروه‌ها در الازهر درس نخوانده‌اند.
 
اقدامات تروریستی اخیر
علی جمعه گفت: جنایت‌های اخیر در واقع در هر عصری رخ می‌دهد با این تفاوت که در عصر ما خبرها خیلی زود و آسان منتقل می‌شود و به هر حال ما با جنایت‌های متفاوت روبرو هستیم و وظیفه ما محکوم ساختن و مجازات عاملان این جنایت‌ها است. وی افزود: کسانی که این جنایت‌های تروریستی را تأیید کنند و از آن خوشحال شوند، انسان‌های خبیثی هستند.
 
مانع تجدیدگفتمان دینی
مفتی سبق مصر گفت: تجدید گفتمان دینی وظیفه ای اساسی است و پیامبر اکرم نیز در این باره می‌فرماید: «هر صد سال خداوند کسی را مأمور می‌کند که دین امت را تجدید کند». وی گفت تجدید گفتمان دینی به معنای قدرت بر تجزیه گفتمان دشمن و پاسخگویی به آن است و اکنون این وظیفه بر عهده الازهر است، اما تجدید گفتمان دینی در عصر ما با یک مشکل مواجه است و آن سرعت اتفاقات است، چون هنوز به بررسی عقاید یک گروه تکفیری نپرداخته‌ایم که گروه دیگری با گفتمان جدید ظهور می‌کند و تا بخواهیم به این‌ها بپردازیم تکفیری‌های نسل بعد ظهور می‌کنند و این در حالی است که مسائل فکری نیازمند وقت است و در نتیجه جدال میان خیر و شرّ تمام نمی‌شود و ادامه دارد. از این رو من معتقدم که تجدید هیچ گاه تمام نمی‌شود، بلکه یک ویژگی است که باید استمرار بیابد.
 
فتوای سوزاندن اسیر
وی در مورد سوزاندن خلبان اردنی توسط داعش گفت: استناد آن‌ها به حدیثی جعلی است که به ابوبکر نسبت داده شده و داعش از این رو به این احادیث اعتنا می‌کنند که در الازهر درس نخوانده‌اند، اما شما یک ازهری نمی‌یابید که سوزاندن اسیر را تأیید کند، بلکه خداوند می‌فرماید: «َیطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَی حُبِّهِ مِسْکینًا وَیتِیمًا وَأَسِیرًا». پس متهم ساختن الازهر به این عقیده یک توهم است و کسی که چنین نظری داشته باشد روش تعامل علمی او با متون دینی با الازهر متفاوت است و حتی یک ازهری نیست که چنین سخنانی را تأیید کند. البته در این میان کسانی هم هستند که به ما پیشنهاد می‌کنند بخشی از میراث علمی خود را بسوزانیم اما آیا یک امت می‌تواند بدون میراث علمی خود زندگی کند؟ کار صحیح این است که الازهر بتواند مطالب قابل اعتماد و صحیح و دارای حجیت را تشخیص دهد. در مورد میراث علمی هم باید گفت که بیشتر آن خوب است که البته برخی از متون نیز شرّ هستند و این الازهر است که می‌تواند تفاوت خیر و شر را به ما بیاموزد و من در اینجا می گویم ای مسلمانان مراقب این خوارج باشید که پیامبر اسلام می‌فرماید: خوارج سگان جهنم هستند. این خوارج چهره اسلام را مخدوش کرده‌اند. وی در ادامه خطاب به داعش گفت: آیا با این جنایت‌های خود می‌خواهید کاری کنید که مردم جهان خدا و پیامبرش را انکار کنند؟ هدف شما این است؟
 
شفاعت
علی جمعه همچنین در برنامه «والله أعلم» شبکه سی بی سی تلویزیون مصر به تبیین مساله شفاعت پرداخت.
 
وی در بیان اقسام شفاعت گفت: شفاعت ده نوع دارد که برترین آن‌ها شفات کبری نام دارد که ویژه پیامبر اسلام است و حضرت محمد (ص) از تمام جهانیان شفاعت می‌کند. وی افزود: پیامبر اکرم در آن روز از مسلمان و کافر و ملحد شفاعت خواهد کرد و برای ادعای خود به این آیه قرآنی اشاره کرد که می‌فرماید: «و ما أرسلناک إلا رحمة للعالمین».
 
مفتی سابق مصر گفت: شفاعت از اقسام عبادت است و با وجود اینکه قیامت دار تکلیف نیست، اما شفاعت نزد خداوند متعال یک ویژگی دارد که در قیامت نیز جاری است و علت وجود آن را فقط خداوند متعال می‌داند. وی گفت: کسانی که کلمه توحید «لا إله إلا الله» را زیاد تکرار کنند و صلوات فراوان بر پیامبر بفرستند و اهل صبر باشند بنا به فرموده پیامبر مشمول شفاعت ایشان خواهند شد.
 
وی در مورد شبهه معصیت حضرت آدم نیز گفت: معصیت حضرت آدم معصیت شرعی نبوده، زیرا در بهشت رخ داده و بهشت نیز دار تکلیف نمی‌باشد.
 
لازم به ذکر است اعتقاد اهل سنت و الازهر به شفاعت پیامبر (ص) در حالی است که وهابیت و علمای آن‌ها همچون ابن تیمیه و محمد بن عبدالوهاب اصل شفاعت را انکار می‌کنند و حتی اعتقاد به شفاعت پیامبر و شفیع گرداندن او را موجب شرک می‌دانند و شیعیان را به این خاطر تکفیر می‌کنند[1].

نظر شما