اندیشوران فقهی

حجت‌الاسلام مبلغی در دیدار با اصحاب رسانه مصری:

شخصیت‌های مصلح نقش مهمی در تقریب میان دولت‌های اسلامی دارند/قدر مشترک سیاسی را در نظر بگیریم

همه صاحبان نقش‌های اجتماعی باید در عرصه تقریب ورود پیدا کنند، ولی شخص‌های مصلح نقش مهم‌تری در این زمینه دارند، هر چند نقش ویژه در این زمینه بر عهده دولت‌ها و سیاستمداران است که با گفت‌وگوهای سیاسی، وضع را تغییر دهند و خوشبختانه نوعی فهم اجتماعی - سیاسی، منطقه را فراگرفته است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی، در دیدار با اصحاب رسانه مصری، رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس عنوان کرد: در شرایط کنونی که منطقه با خطر بزرگ تفرقه مواجه شده، یک میل جدی برای تعامل میان ملت‌ها و دولت‌های اسلامی خصوصاً بین دو کشور ایران و مصر ظهور یافته است.
 
نماینده جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس الازهر مصر، خطاب به شخصیت‌های مصری گفت: وقتی در مصر بودم بسیاری از سؤالات پیرامون این موضوع دور می‌زد که «با توجه به دعوت الازهر مصر از ایران برای حضور در کنفرانس بین‌المللی مبارزه با تکفیر، آیا امکان گشودن رابطه میان دو کشور وجود دارد»؟ و رسانه‌ها و تحلیل‌گران نیز بر این باور بودند که این سفر می‌تواند نقش گشاینده در رابطه ایران و مصر داشته باشد.
 
حجت‌الاسلام مبلغی اظهار کرد: برخی تعبیرات در سخنان برگزار کنندگان کنفرانس مبارزه با تکفیر، ذهن‌ها را متوجه نوعی علاقه و رغبت برای ایجاد ارتباط بین الازهر مصر و حوزه‌های قم و نجف می‌کرد و این رغبت نیز در رویکرد رسانه‌های مصری ظهور خوبی یافته بود و الان نیز ادامه دارد و طبعاً این رویکرد رسانه‌ای بدون وجود یک پیش زمینه سیاسی و دینی فراهم نشده است.
 
وی با اشاره به اینکه زمینه برای ایجاد ارتباط هر از چند گاهی از سوی طرفین ایران و مصر به نحوی خودنمایی می‌کند، گفت: الازهر مصر در چارچوب تحرک منطقه‌ای، بر مبارزه با تکفیر و افراطی‌گری تمرکز کرده است و همه می‌دانند چنین مبارزه‌ای بدون حضور تمام اطراف به‌ویژه جمهوری اسلامی ایران که نقش بسیار پررنگی در تحولات منطقه‌ای دارد امکان‌پذیر نیست و این همان میلی است که در طرف‌های ایرانی و مصری به چشم می‌خورد.
 
وی ادامه داد: ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، سیاست ویژه ایجاد ارتباط سالم با ملت‌ها و دولت‌ها منطقه را برگزیده است و اخیراً نیز این سیاست شدت یافته و به تدریج در یک میل جدی برای تعامل دولت‌ها ظهور یافته است.
 
حجت‌الاسلام مبلغی تفرقه را زمینه‌ساز ظهور خطرهای بزرگ برای امت اسلام دانست و گفت: تفرقه خطرهایی مانند رشد تکفیر، جنگ‌های داخلی، شکست مسلمانان، عقب‌ماندگی جهان اسلام و دور شدن از تمدن اسلامی را به دنبال دارد و ممکن است امت اسلامی را منهدم کند.
 
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ادامه داد: سیاست تعامل جدی با دولت‌ها اخیراً در ایران، قالب یک چارچوب نظری بیشتری را نسبت به گذشته به خود گرفته است به تعبیر دیگر، جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر سیاست ایجاد رابطه سازنده تأکید می‌ورزید ولی آنچه امروزه به مثابه یک تحول ظهور یافته و به سمت جدی‌تر شدن پیش می‌رود محوری و کانونی‌تر شدن این سیاست است.
 
حجت‌الاسلام مبلغی گفت: جالب است که در پاره‌ای از کشورهای منطقه، سیاست تعامل با ایران نیز شکل گرفته و یا زمینه‌های آن پدید آمده است، و اگر این فضا به درستی از سوی طرفین مدیریت و ابتکارات مؤثرتری از سوی آن‌ها به کار گرفته شود، ممکن است به توافق بر قدر مشترک‌های سیاسی منتهی شود.
 
استاد حوزه علمیه قم افزود: بی‌گمان نمی‌توان گفت که کشورهای اسلامی اختلافات صد درصد با هم دارند، به این معنا که می‌توان در شرایط پرمخاطره کنونی، قدر مشترک سیاسی را بین آن‌ها در نظر گرفت و لباس توافق را بر تن آن پوشاند که در این زمینه حرکت‌هایی به سمت نتیجه‌گیری مؤثر به انجام برسد.
 
وی ادامه داد: هر کدام از دولت اسلامی می‌توانند از فرصت توافق قدرمشترک‌های سیاسی استفاده مثبت ببرند، اهمیت چنین راهبردی نیز کاهش اختلافات سیاسی، مذهبی و کنترل فضاهای پرخطر امت اسلامی است.
 
حجت‌الاسلام مبلغی در پاسخ به این سؤال که «آیا تقریب بین دولت‌های سیاسی برعهده سیاسیون است یا رجال دینی»، گفت: همه صاحبان نقش‌های اجتماعی باید در عرصه ورود پیدا کنند، ولی شخص‌های مصلح نقش مهم‌تری در این زمینه دارند، هر چند نقش ویژه در این زمینه بر عهده دولت‌ها و سیاستمداران است که با گفت و گوهای سیاسی، وضع را تغییر دهند و خوشبختانه نوعی فهم اجتماعی - سیاسی، منطقه را فراگرفته است.
 
استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: این باور امروز ایجاد شده است که اگر زبانه‌های آتش تکفیر و خشونت بلندتر و دامنه‌دارتر شود، وضعیت منطقه به سمت پیچیدگی‌ها و اوضاع خطرناک‌تری به پیش می‌رود، ما می‌توانیم از چنین فهم اجتماعی و سیاسی در منطقه برای توافق سیاسی هر چند به صورت تمرکز جهت دست‌یابی به حداقل‌هایی، استفاده کنیم.
 
وی یادآورشد: جمهوری اسلامی ایران واجد استعدادهای مهم و جدی برای گفت‌و‌گو است و استعدادهایی نیز کمابیش در دولت‌های منطقه به چشم می‌خورد، البته ابتکارات نباید صرفاً به صورت سیاسی دنبال شود بلکه ابتکارات علمایی و فرهنگی کشورها در قبال هم فرصت بزرگی است که لازم است انجام بپذیرد.
 
حجت‌الاسلام مبلغی گفت: همه می‌دانیم تفرقه به یک زمینه خاصی محدود نمانده است، بلکه سیاست، فرهنگ، دین و اقتصاد همه نیز در تیررس خطرهای تفرقه قرار گرفته‌اند و مشکل به صورتی شامل و جامع به سمت اسلام و پیامبر اسلام (ص) نشانه رفته است.
 
شخصیت‌هایی از کشور مصر در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با حجت‌الاسلام احمد مبلغی، رئیس این مرکز دیدار کردند. از زمان دعوت رسمی شیخ‌الازهر مصر از استاد مبلغی و سخنرانی ایشان در کنفرانس بزرگ الازهر مصر در آذرماه سال‌جاری، واکنش‌ها و تحلیل‌ها هنوز نسبت به این سفر ادامه دارد.

نظر شما