فقه و امت اسلامی

برای مقابله جدی با پدیده خشونت؛

نامه آیت‌الله اراکی و استاد مبلغی به شیخ الازهر

این حوادث تلخ و هولناک، ریشه در جهل کامل نسبت به دین اسلام، روحیه غیرانسانی و تعصب خشک مذهبی مرتکبین آن (گروه تروریستی داعش) دارد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله شیخ محسن اراکی و حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در پیام‌های جداگانه به شیخ دکتر احمد الطیب، شیخ الازهر اقدام اخیر گروه تکفیری تروریستی داعش در سربریدن ۲۱ مصری در لیبی را محکوم کردند.

بر اساس این گزارش دبیرکل مجمع تقریب در نامه خود تاکید کرده است: با نهایت تأسف و تأثر خبر کشته شدن ۲۱ نفر از برادران قبطی مصری خود توسط گروه تروریستی داعش را دریافت کردیم؛ گروهی که هر روزه اخبار جنایت‌های ضد انسانی انها بر ضد افراد بی گناه اعم از مردان و زنان را می‌شنویم.

وی افزود: گروه داعش تلاش دارد آتش اختلافات و درگیری‌های مذهبی در کشورهای عربی و اسلامی را که در راستای خدمت به سردمداران غربی خود و صهیونیست‌های تجاوزکار و همپیمانان منطقه ای آن است، برانگیزد.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به شدت این جنایت زشت را محکوم می‌کند؛ به شما و خانواده شهدای این حادثه تسلیت می گوییم و همبستگی خود با شما و ملت بزرگ مصر را در رویارویی با این گروه جنایتکار اعلام می‌کنیم.
 
دبیرکل مجمع تقریب همچنین تاکید کرد: از خدای سبحان مسئلت داریم شما را در جهاد با تکفیری‌ها و تروریست‌های متجاوز یاری کند و امت اسلامی و خصوصاً ملت مصر را از شر تروریسم و تکفیر رهایی بخشد و راه شما را در وحدت اسلامی و تقریب بین مسلمانان استحکام بخشد و همچنین امت اسلامی و مقاومت آن را در برابر تجاوزات رژیم گستاخ صهیونیستی پیروز گرداند.
 
در همین ارتباط حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی، در نامه‌ای به دکتر احمد الطیب شیخ الازهر مصر، نسبت به کشتار وحشیانه و غیرانسانی 21 انسان مظلوم مصری توسط گروه تروریستی داعش ابراز تأسف کرد و ضمن تسلیت به ایشان گفت: این حوادث تلخ و هولناک، ریشه در جهل کامل نسبت به دین اسلام، روحیه غیرانسانی و تعصب خشک مذهبی مرتکبین آن (گروه تروریستی داعش) دارد
 
رییس مرکز تحقیقات مجلس شوری اسلامی در این نامه ضمن ابراز همدردی با شیخ احمد الطیب و الازهر ازعلمای اسلام مذاهب مختلف خواستند در این برهه حساس، تمام تلاش خود را نسبت به مقابله جدی و فراگیر با پدیده خشونت، افراطی گری و تکفیر به کار گیرند.
 
وی ادامه داد: در این شرایط حساس، اگر علمای اسلام مقابله جدی و فراگیر با پدیده تکفیر، افراطی گری و خشونت انجام ندهند، امت به صورت کلی فرصت بازیابی هویت خود، ارائه چهره صحیح از اسلام و توانایی بر تنظیم روابط فیما بین خود را از دست خواهد داد.
 
حجت‌الاسلام مبلغی در ادامه این پیام خاطرنشان کرد: حتی تصور این جنایت غم انگیز بسیار سخت است تا چه رسد به اینکه شاهد وقوع آن باشیم.
 
این استاد حوزه علمیه قم گفت: اگر با خشونت و تکفیر مبارزه نکنیم پدیده‌هایی چون کینه توزی، تعصب مذهبی و جدایی اتباع ادیان الهی در جامعه نهادینه می‌شود و از آن پس دیگر کاری از هیچکس ساخته نیست.
 
نماینده جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس الازهر مصر خاطرنشان کرد: از خداوند متعال می‌خواهم که ما و شما و اندیشمندان اسلامی را موفق کند تا در این برهه حساس وخطرناک، دراین مسیر قدم برداریم.
 
گفتنی است، چندی پیش گروه تروریستی داعش فیلمی را از سربریدن 21 تبعه مصری را تحت عنوان «پیامی امضا شده با خون به امت صلیبی» منتشر کرد.

نظر شما