فقه و مناسک

از سوی انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد؛

«آموزش مصور احکام» مطابق فتاوای رهبر انقلاب

کتاب «آموزش مصور احکام» طبق فتاوای رهبر معظم انقلاب از سوی انتشارات انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شد. این اثر از ویژگی‌های شاخصی برخوردار است که از این موارد می‌توان به استفاده از منابع دست اول، غنی‌سازی مسائل و... اشاره کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، کتاب «آموزش مصور احکام» مجموعه مسائل و استفتائات پیرامون احکام عبادات است که با استفاده از تصاویر، جدول و اینفوگرافیک برای نخستین‌بار روانه بازار کتاب شد.
 
کتاب حاضر، مطابق با فتاوای حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، درباره مجموعه مسائل و استفتائات پیرامون احکام تکلیف، طهارت، وضو، غسل، تیمّم، نماز، مسجد و روزه با توضیحات تصویری، جدول و اینفوگرافیک است که به کوشش مؤسسه فرهنگی- هنری اطلس تاریخ شیعه (کانون نشر احکام) تهیه و تنظیم شده است و توسط انتشارات فقه روز وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی برای نخستین‌بار با سبکی متفاوت و جذاب برای تمامی گروه‌های سنی چاپ و عرضه شد.
 
فراگیری تکالیف شرعی و احکام اسلامی در زوایای مختلف زندگی - به ویژه اموری که همه‌روزه با آن سروکار داریم- یک ضرورت و وظیفه دینی برای عمل است؛ عملی که ضامن سعادت، جلب رحمت الهی وکامیابی دنیوی و اخروی است. ویژگی‌های کتاب به شرح ذیل است:
 
1. بهره‌وری از منابع دست اوّل
اساس کارگروه، بررسی دقیق منابع دست اوّل فارسی و عربی بوده که مورد تأیید دفتر مقام معظّم رهبری است؛ اَعَم از اجوبه الاستفتائات، استفتائات جدید، استفتائات موجود در پایگاه‌های اطلاع رسانی و استفتائات کتبی موجود.
 
2. غنی‌سازی مسائل و استفتائات
در این مجموعه به منظور مسائل مورد نیاز مکلفین بیش از 4000 استفتای جدید مورد استفاده گردیده و سعی شده بیشتر به بیان احکام تکلیفی «واجب و حرام» و احکام وضعی «باطل و صحیح» بسنده شود.

3. روان‌سازی متن
روزآمدسازی واژه‌ها و یادکردهای فقهی، حذف اصطلاحات نامتعارف و استفاده از چارچوب‌های گوناگون با عنوان «توجه»، «نکته» و «پرسش» برای توضیح برخی واژه‌ها و آشنایی مخاطب با برخی مصادیق احکام، از نکات در خورِ توجه در این طرح است که برای نخستین‌بار انجام می‌شود.
 
4. استفاده از نکات اخلاقی، علمی و دانستنی‌های آموزنده
گاه متناسب با موضوع، نکته‌ای خواندنی از زندگی اهل بیت (علیهم السلام) و علمای ربّانی با عنوان «بیاموزیم»، همچنین حکمت و چرایی برخی از احکام یا نکته‌های آموزندهٔ اخلاقی، نیز یادسپاری‌هایی برای پیشگیری از وسوسه در احکام آمده که به تشویق و راهنمایی خواننده می‌پردازد.
 
5. ارائه قانون کلی
در موردی که حکم فقهی را می‌توان به گونه قاعده‌ای کلی بیان کرد، مسئله را با عنوان «قانون کلی» در کادر آورده‌ایم تا خواننده در موارد مشابه بتواند به آن مراجعه کند.

6. تصاویر و نقاشی‌های آموزشی
از نوآوری‌ها و جاذبه‌های قابل توجه در این طرح، بهره‌وری از تصاویر و نقاشی‌های آموزشی دقیق و کارشناسی شده در کنار متن است.
 
7. طراحی شایسته
امروزه توجه به جذابیت‌های بصری وهنری در کنار متن و گزاره‌های کتاب، از نکات بسیار مهم آموزش، به ویژه ایجاد انگیزه برای مطالعه به شمار می‌رود؛ به همین دلیل بهره‌گیری از افراد خلاق، استفاده از جاذبه‌ها و طرح‌های هنری از جمله ویژگی‌های مهم در کتاب حاضر است.
 
8. پیوندها
به کارگیری پیوندها و ارجاعات مناسب که مخاطب می‌تواند برای دیگر پرسش‌های خود در موضوع مورد نظر، به سایر بخش‌های این مجموعه مراجعه کند.
 
9. چکیده
خلاصه‌ای از مطالب هر بخش که در جمله‌هایی کوتاه و روان، ارائه شده است.
 
10. اصطلاح نامه احکام
در پایان هرجلد، فصلی جداگانه در شرح کوتاه اصطلاحات فقهی آمده است که در این کتاب شرح تعدادی از آن‌ها مطرح شده است. از ویژگی‌های شاخص این کتاب ارائه اصطلاح‌نامه‌ای با معانی سلیس و روان از واژگان دشوار فقهی در پایان کتاب است.
 
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از نحوه تهیّه آثار این انتشارات می‌توانند با شماره تلفن‌های 66493548 و 66483695 تماس بگیرند و یا به پایگاه اطلاع‌رسانی WWW.BOOK-KHAMENEI.IR مراجعه کنند. همچنین برای تهیه این اثر می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.

نظر شما