فقه و امت اسلامی

احمدالطیب در عربستان تاکید کرد:

ضرورت اصلاحات در برنامه‌های آموزشی مدارس در جوامع اسلامی

شیخ الازهر تندروی و افراط‌گرایی دینی را ناشی از تفسیر نادرست از قرآن و سنت نبوی دانست و بر ضرورت اصلاحات در برنامه‌های آموزشی مدارس در جوامع اسلامی تأکید کرد.

به گزارش شبکه اجتهاد، احمد الطیب، شیخ الازهر، عصر دیروز، سوم اسفندماه، ضمن سخنانی مراسم افتتاحیه همایش بین‌المللی «اسلام و مبارزه با تروریسم» در مکه مکرمه با بیان این مطلب گفت: برگزاری چنین همایش‎هایی که در راستای محکوم‌کردن اقدامات تروریست‎ها برگزار می‎شود، اقدام صحیح و به جایی است، زیرا بسیاری از کشورهای عربی در حال حاضر به نوعی با تروریسم دست و پنجه نرم می‎کنند.

وی افزود: افراطی‌گری دینی نتیجه تفسیر نادرست از قرآن و سنت است و تا زمانی که ما این گرایش را در مدارس و دانشگاه‌های خود مهار نکنیم، این گرایش موجب خروج مسلمانان از دین خواهد شد و نقطه امیدی برای این که امت اسلامی یکپارچگی خود را به دست آورد، وجود نخواهد داشت.

شیخ الازهر با انتقاد از اقدامات تروریست‎ها تصریح کرد که آنان به قرآن و سنت پیامبر اکرم(ص) پشت کرده‎اند و به اقدامات وحشیانه روی آورده‎اند.

احمد الطیب در ادامه بر ضرورت اصلاحات آموزشی در مدارس برای مهار افراطی‌گری و تندروی تأکید کرد و از کشورهای اسلامی درخواست کرد در برنامه‌های آموزشی مدارس خود اصلاحات ایجاد کنند.

وی همچنین با اشاره اینکه داعش در عراق، سوریه و هم اکنون در لیبی نفوذ کرده‌ است، گفت: گروه‌های تروریستی که به اقدامات وحشیانه روی آورده‌اند، محکوم هستند.

شیخ الازهر همچنین بار دیگر افراط‌گرایی را با توطئه نواستعمارگری جهانی متحد صهیونیسم مرتبط دانست که عاملان آن از تنش‌های مذهبی کنونی جهان اسلام بهره‌ می‌برند.

شیخ الازهر مصر تصریح کرد: رحمت و مهربانی از قلب تروریست‎ها خارج شده و قلبشان به سنگی سفت تبدیل شده است. خداوند، پیامبر اکرم(ص) و همه مؤمنان از اقدامات غیرانسانی تروریست‎ها بیزاری می‎جویند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به جنایت‎های تروریست‎ها اشاره کرد و گفت: تروریست‎ها انسان‎های بی‎گناه را زنده می‎سوزانند و یا سرهایشان را جدا می‎کنند. این اقدامات وحشیانه در راستای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم صورت می‎گیرد.

شیخ الازهر در پایان گفت: یکی از کسانی که فیلم‎های این جنایتکارانه را در شبکه‎های اجتماعی مشاهده کرده بود، برای من نقل کرد که تروریست‎ها پس از این که سرهای انسان‎ها را جدا می‎سازند در حالی که با صدای بلند می‎خندند مانند توپ با آن بازی می‎کنند.

فعالیت‌های همایش بین‌المللی «اسلام و مبارزه با تروریسم»، عصر دیروز، سوم اسفندماه، به همت انجمن جهانی اسلام در مکه مکرمه آغاز شد و تا ششم اسفندماه ادامه دارد.

در حاشیه این همایش، شش کارگاه آموزشی برگزار می‌شود که «تطبیق شریعت و حکومت اسلامی»، «حکومت در دیدگاه اسلامی معاصر»، «مفهوم جهاد در شریعت اسلامی»، «تجربیات مبارزه با تروریسم و نقش رسانه‌ها در مقابله با آن»، «بهترین راه‌ها و ابزارهای مبارزه با تروریسم» و «احکام و شرایط جهاد» از جمله این کارگاه‌های آموزشی است.

نظر شما