فقه و امت اسلامی

در دیدار با آیت‌الله فاضل لنکرانی؛

عالم سوری: توسعه فقه مقارن موجب تقویت شیعه و سنی می‌شود

امام جمعه یرموک دمشق گفت: مشترکات بسیاری بین علمای شیعه و سنی و فقه شیعه وسنی وجود دارد که باید با توسعه فقه مقارن، کمبودهای این حوزه به نوعی جبران شود.

به گزارش شبکه اجتهاد، «عبدالله محمد کتمتو» از اساتید و علمای سوریه ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی به تشریح وضعیت فعلی جهان اسلام پرداخت.

در ابتدای این دیدار، عبدالله محمد کتمتو با اشاره به اهمیت فقه اهل بیت (ع) گفت: اهل بیت (ع) از بزرگ‌ترین سرمایه‌های اسلامی هستند و به همین دلیل این مسائل اهمیت فقه مقارن را بیش از پیش نشان می‌دهد.

وی سپس افزود: مسائل مورد ابتلای جهان اسلام در حوزه فقه بسیار زیاد است و باید همه مسلمانان با دانستن این اصول در جامعه جهانی حضوری پرشورتر داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری حوزه این عالم سوری خاطرنشان کرد: علمای اهل سنت با الهام از ائمه طاهرین (ع) برای حفظ اسلام فعالیت می‌کنند، بنابراین و همه مسلمانان چه اهل سنت و چه شیعیان باید از فقه هم دیگر اطلاع داشته باشند، علما باید این مباحث را بین خود مطرح کنند و بهترین راه را برای برون رفت از این مشکلات بیابند.

وی گفت: مشترکات بسیاری بین علمای شیعه و سنتی و نیز فقه شیعه وسنی وجوددارد که باید با توسعه فقه مقارن کمبودهای این حوزه را به نوعی جبران کنیم.

عبدالله محمد کتمتو با اشاره به وضعیت امروز سوریه و جهان اسلام گفت: امروزه جهان اسلام با خطرات بسیاری مواجه است که توجه به خطرات و برنامه ریزی برای برون رفت از این مشکلات، می‌تواند ما را به هدف برساند.

امام جمعه یرموک دمشق با اشاره به اهمیت پایگاه یرموک سوریه اظهارکرد: آریل شارون از این پایگاه به شدت می‌ترسید؛ زیرا این پایگاه هم با نگاهی به فقه اهل بیت (ع) فعالیت می‌کند و این که فعالان این پایگاه نگاهی انقلابی دارند.
 
وی گفت: انقلاب اسلامی درهای بسیاری را به روی مسلمانان باز کرد و مهم این نگاهی بود که انقلاب اسلامی برای انقلاب در عرصه فکری، اجتماعی و فرهنگی ایجاد نمود و امروز هم شاهد این رویکرد در منطقه هستیم، به طوری که این خط مقاومت در حال حاضر بلای جان دشمنان اسلام شده است.
 
ارتباط علمای شیعه و سنی به تقویت دین منجر می‌شود
در ادامه این دیدار آیت‌الله فاضل لنکرانی با اشاره به این‌که مسأله فلسطین یکی از سیاست‌های کلان برون مرزی جمهوری اسلامی است، گفت: امروز علمای اسلام توجه خوبی به وضعیت کنونی جهان اسلام پیدا کرده‌اند؛ این توجه یکی از نقاط درخشان شیعه و اهل تسنن است، امروز شیعیان با مدیریت رهبر معظم انقلاب و مراجع شیعه به یک بیداری و هوشیاری خاص رسیده‌اند، که این بیداری در تاریخ شیعه یک استثنا است.

به گزارش رسا آیت‌الله فاضل لنکرانی با تأکید بر این‌که این بیداری در علمای اهل تسنن هم به وجود آمده است، اظهار داشت: این بیداری هم در زمان حال و هم در آینده نتایج خوب و مثبتی را در پی خواهد داشت.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌که علمای اهل تسن و تشیع باید ارتباط زیادی با هم داشته باشند، تصریح کرد: هر چه این ارتباطات بیشتر باشد فایده آن به دین می‌رسد و هر چه از هم فاصله بگیریند دین متحمل ضربه آن خواهد شد.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار با اشاره به این‌که دشمن در گذشته در پی این بود که علمای شیعه و تسنن با هم ارتباط نداشته باشند، افزود: این ارتباطات نباید فقط در زمینه مقاصد سیاسی باشد بلکه باید بر سر اشتراکات مذهبی و دینی هم باشد.
 
استاد درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر این‌که مشترکات دو مذهب حفظ قرآن کریم است، افزود: تکالیف و اشتراکات دو مذهب حفظ قرآن کریم، سنت نبی اکرم (ره) و امکان مسلمین که در رأس آن‌ها مکه مکرمه و قدس شریف است.

وی در ادامه با بیان این‌که در فقه شیعه یکی از مهم‌ترین واجبات حفظ دین است، ابراز داشت: علمای اهل سنت در بحث مقاصد الشریعه حفظ دین را مطرح کرده‌اند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی با تأکید بر این‌که امام خمینی (ره) برای حفظ دین انقلاب کرد، اظهار داشت: برای حفظ این مهم باید نسبت به توطئه‌های دشمن آگاهی کامل داشته باشیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان خاطرنشان کرد: هر چقدر علمای شیعه و اهل تسنن ارتباط نزدیک و محکمی داشته باشند سبب بقای دین اسلام می‌شوند.

نظر شما