فقه و حقوق

گزارش تفصیلی اجتهاد از همایش بررسی جریان‌های تکفیری در جهان اسلام؛

علیزاده موسوی: تکفیر از بین علمای تکفیر به کانون جاهلیت رفته

رئیس پژوهشکده حج و زیارت گفت: وضعیت تکفیر از بین علمای تکفیر به کانون جاهلیت رفته؛ امروز قرضاوی و امثال او به محاق رفته‌اند و پشت‌صحنه و پشتوانه این جریان‌ها دیگر علما نیستند.

به گزارش خبرنگار اجتهاد همایش «بررسی جریان‌های تکفیری در جهان اسلام»  با سخنرانی حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر سیدمهدی علیزاده موسوی رئیس پژوهشکده حج و زیارت پنج شنبه گذشته در اداره کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.
 
حجت‌الاسلام علیزاده در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر یکی از مهم‌ترین معضلات، بحث تکفیر و جریان‌های تکفیری است، گفت: امروز نگاه ما باید متفاوت باشد زیرا اعمال جریان‌های تکفیری با گذشته تفاوت کرده است.
 
وی در مورد تمایزات امروز و دیروز جریان‌های تکفیری بیان کرد: اولاً امروز با تفکرات و اعمالی مواجهیم که سابقه‌ای در طول تاریخ ندارند. ثانیاً این جریان‌هایی که امروزه وجود دارد با هم یکی نیستند و ثالثاً سیال هستند و روزبه‌روز تغییر می‌کنند.
 
رئیس پژوهشکده حج و زیارت ادامه داد: نکته بعد این است وضعیت تکفیر از بین علمای تکفیر به کانون جاهلیت رفته؛ امروز قرضاوی و امثال او به محاق رفته‌اند و پشت‌صحنه و پشتوانه این جریان‌ها دیگر علما نیستند.
 
داعشی‌ها می‌خواهند حکومت بنی‌عباس را اعاده کنند
حجت‌الاسلام علیزاده درباره اهداف تکفیری‌ها و داعش گفت: آن‌ها می‌خواهند حکومت بنی‌عباس را که توسط هلاکو و خواجه نصیر از بین رفت دوباره در بغداد اعاده کنند.
 
رئیس پژوهشکده حج و زیارت با بیان خاطره‌ای از یکی از علمای اهل سنت گفت: این عالم می‌گفت در ذهن اهل سنت امروز واژه‌ای به نام فکر البدیل می‌گذرد یعنی فکر و تفکری که از دل آن تکفیر بیرون نیاید.
 
وی تبیین کرد: اگر در طول تاریخ نگاه کنیم، درهیچ دوره‌ای میان شیعه این دیدگاه که مخالفان را سر ببریم وجود نداشته درحالی‌که این تفکر در میان اهل سنت وجود دارد.
 
حجت‌الاسلام علیزاده عنوان کرد: امروز صحنه نبرد تفاوت کرده و به فضای مجازی و فکرها کشیده شده است. امروز تکفیری‌ها عقاید گذشته را ندارند. این‌ها در حوزه فیلم‌سازی و کتاب نوشتن و نرم‌افزار فعالیت گسترده و به‌روز و چندین شبکه دارند.
 
رئیس پژوهشکده حج و زیارت بیان کرد: یکی از ضعف‌های امروز ما این است که در فضای ماهواره به خاطر تسلط بر زبان ضعیف هستیم. ما هنوز در فضای مجازی، نرم‌افزاری نداریم که به شبهات به‌طور کامل جواب بدهد. ما فقط شبهه پاسخ می‌دهیم و موضع انفعالی داریم.
 
دیدگاه‌های ابن تیمیه امروز چهره جدید به خود گرفته  است
وی ادامه داد: دیدگاه‌های ابن تیمیه امروز چهره جدید به خود گرفته و ما از داعش تقریباً هیچ مبانی اعتقادی به‌جز یک کتاب که داعش چاپ کرده و 17 اصل را به‌عنوان مبانی خود ذکر می‌کند در اختیار نداریم.
 
حجت‌الاسلام علیزاده بیان کرد: بیش از 41 گروه در سوریه فعال‌اند و ما نمی‌دانیم این‌ها چه تفاوت‌هایی با هم دارند و اعتقادات هرکدام جه فرقی با دیگری دارد.
 
وی برای مثال بین سلفیه جهادی و سلفیه تکفیری تمایز داد و گفت: در سلفیه جهادی قلب تفکر در حکومت است اما در سلفیه تکفیری کانون اصلی در توحید است؛ اما متأسفانه هنوز بسیاری از پژوهشگران ما با هر دو این‌ها یک برخورد را دارند و از سلفیه با یک عنوان کلی یاد می‌کنند.
 
رئیس پژوهشکده حج و زیارت مدل‌های کار سلفی را با گذشته متفاوت دانست و گفت: در گذشته آن‌ها دافعه داشتند اما امروز سعی می‌کنند جاذب باشند. ما اگر مراقب نباشیم خود جمهور اسلامی ایران هم به‌نوعی گرفتار تکفیر می‌شود و اگر هم‌گرایی را تقویت نکنیم دچار مشکل می‌شویم.
 
رئیس پژوهشکده حج و زیارت در پایان با اشاره به رونمایی از نرم‌افزار فتنه تکفیر ابراز امیدواری کرد کارهایی نظیر این نرم‌افزار زیاد شود.
 
رونمایی از نرم‌افزار «فتنه تکفیر»
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سعیدی فاضل رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات نستوه درباره نرم‌افزار «فتنه تکفیر» که در این همایش رونمایی شد، گفت: این نرم‌افزار در طول یک‌سال تحقیق و تولید شده و هدف آن شناساندن تکفیر به عموم مردم و استفاده پژوهشگران است. در این نرم‌افزار بیش از 1500 مقاله عمومی و تخصصی استفاده شده است.
 
رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات نستوه بیان کرد: با توافق با آیت‌الله سبحانی و کنگره تکفیر مقالات کنگره تکفیر نیز به این نرم‌افزار اضافه شده تا غنای مطالب بالاتر برود. ویژگی این نرم‌افزار استفاده از نظرات علما و محققان است
 
حجت‌الاسلام سعیدی ادامه داد: این نرم‌افزار در 8 فصل تدوین شده که این فصول عبارت‌اند از تبارشناسی تکفیر؛ گونه‌شناسی تکفیر؛ مبانی اعتقادی تکفیر؛ تشکیلات تکفیر (مفتیان، مبلغان و سرویس‌های جاسوسی)؛ کارنامه جریان‌های تکفیری؛ ابزارهای تبلیغی تکفیر (در دو بخش سنتی و مدرن)؛ تعاملات جریان‌های تکفیری با عوامل جاسوسی و راه‌های برون‌رفت از این فتنه.
 
درپایان این مراسم حجت‌الاسلام علیزاده موسوی رئیس پژوهشکده حج و زیارت، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مرویان حسینی مدیرکل سازمان تبلیغات خراسان رضوی و حجت‌الاسلام سعیدی فاضل رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات نستوه از این نرم افزار رونمایی کردند.

نظر شما