فقه و امت اسلامی

شیخ الازهر:

برداشت نادرست از مفهوم حاکمیت سرمنشأ بسیاری از جنایات تروریستی است

احمد الطیب، شیخ الازهر تصریح کرد: برداشت نادرست از مفهوم حاکمیت سبب شده که جریان‌های تروریستی بسیاری از مردم را قتل عام و تعرض به خون و مال آنان را مباح بشمارند.

به گزارش شبکه اجتهاد، احمد طیب، شیخ الأزهر در اظهاراتی مطبوعاتی تأکید کرد: قرآن کریم خطوط اصلی را ترسیم نموده و تفکر و تعقل در ضوابط کلی و مقاصد شرعی را بر عهده مجتهد نهاده است.
 
وی افزود: گروه‌های تروریستی و مسلح به دلیل فهم نادرست از مفهوم حاکمیت، مردم را می‌کشند و تعرض به خون و اموال آن‌ها را مباح می‌دانند.
 
شیخ الازهر تصریح کرد: این گروه‌ها بر این باورند که حاکمیت تنها از آن خداوند است و هرکس به غیر از دستور خداوند حاکمیت کند و یا به حاکمیت غیر خداوند راضی شود، در الوهیت خداوند مشارکت نموده است، به همین دلیل او را تکفیر نموده و خونش را مباح می‌کنند.
 
احمد الطیب ادامه داد: این همان اندیشه خوارج در قدیم بوده و ناشی از اختلال اندیشه و کج‌فهمی متون بوده که «ابوالاعلی المودودی از هند» آن را زنده کرده است و پس از او نیز سید قطب در کتاب «ظلال القرآن» بعضی شواهد و متونی آورده که حاکمان و محکومین را تکفیر نموده است.
 
وی اظهار داشت: بر اساس متن صریح قرآن کریم یک نوع حاکمیتی نیز منسوب به بشر است، همچنانکه در آیه «إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ» خداوند متعال حاکمیت را منسوب به نبی اکرم (ص) دانسته در حالی که ایشان بشر است.
 
شیخ الازهر افزود: قرآن کریم خطوط اصلی را ترسیم نموده و تفکر و تدبر با بکارگیری عقل در ضوابط عام و مقاصد شرعی را بر عهده مجتهد نهاده است، و همچنان که در حدیث معاذ بن‌جبل نیز آمده است: «پیامبر (ص) حکم حاکمیت وی بر یمن را صادر نکرده است و تنها با اظهار رضایت قلبی از وی به این قضیه اشاره نمودند و فرمودند: «حمد و سپاس خدایی را که فرستاده رسول خدا را در حصول آنچه که باعث رضایت وی (رسول خدا) می‌شود، موفق گردانید.»
 
احمد طیب بیان کرد: روزگاری که ما در آن زندگی می‌کنیم مملو از حوادث و مصائب پی‌درپی و بی‌شمار است، و این مسئله خود، باب اجتهاد براساس قوانین شرعی معروف نزد علمای شریعت را گشوده است.
 
تروریسم تمام جهان را تهدید می‌کند 
همچنین شیخ الازهر در در پیام خود به کنفرانس سالانه شورای عالی امور مسلمانان مصر که با عنوان «عظمت اسلام و اشتباهات برخی مسلمانان» اظهار داشت: تروریست‌ها فقط تهدیدی برای کشورهای عربی نیستند، بلکه تمام کشورهای جهان را تهدید می‌کنند.
 
وی گفت: گروه‌های تروریستی مخالف تمام سنت‌ها و احکام ادیان آسمانی هستند و اکنون بر همه ما واجب است در برابر آن‌ها متحد شویم و اختلافات را کنار بگذاریم.
 
در این کنفرانس که به ریاست دکتر محمد مختار جمعه، وزیر اوقاف مصر و با اشراف السیسی رییس جمهور برگزار می‌گردد 60 وزیر و عالم و 22 محقق از 33 کشور جهان شرکت دارند و فعالیت آن تا عصر روز یکشنبه ادامه خواهد داشت و هدف از آن مدیریت عالی گفتمان دینی عربی اسلامی و یکپارچه سازی اظهار نظرهای اسلامی در مسائل مورد مناقشه و ترویج روح گذشت و مهربانی و محبت و اعتدال در مبارزه با روحیه افراط می‌باشد. 

نظر شما