فقه و سیاست

حجت‌الاسلام مبلغی در دیدار با علمای فلسطینی:

تمایز تکفیر امروز و دیروز سیاسی شدن آن است

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پدیده تکفیر که امروز اذهان و فرصت‌های جهان اسلام را به خود مشغول کرده است، گفت: از آغاز تاکنون پدیده تکفیر بوده است، ولی آنچه تکفیر کنونی را از تکفیر در تاریخ ممتاز می‌کند، سیاسی شدن این پدیده است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مبلغی در دیدار با برخی از علمای فلسطینی مقیم لبنان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد تکفیر با ابعاد کنونی از روال طبیعی و عادی خود عبور کرده، و دست‌های سیاست در ورای آن مشاهده می‌شود.
 
وی با اشاره به پدیده تکفیر که امروز اذهان و فرصت‌های جهان اسلام را به خود مشغول کرده است، گفت: از آغاز تاکنون پدیده تکفیر بوده است، ولی آنچه تکفیر کنونی را از تکفیر در تاریخ ممتاز می‌کند، سیاسی شدن این پدیده است.
 
حجت‌الاسلام مبلغی با اشاره به اهمیت مساله فلسطین نیز گفت: مساله فلسطین مساله مهمی است و این اهمیت به لحاظ دلایل مختلف از جمله شدت مظلومیت این ملت، طولانی شدن رنج‌های آنان و انجام سیاست‌های تلاعبی و وقت کشانه در قبال آنان در فضای بین المللی است.
 
رییس دانشگاه مذاهب اسلامی خاطرنشان کرد: در سطح بین‌المللی به صورت جدی حل مشکل فلسطینی‌ها در دست انجام نیست بلکه با سرنوشت آن‌ها نوعی بازی صورت می‌گیرد و مشکل آن‌ها همچنان باقی مانده و در مواردی هم شدت یافته است.
 
حجت‌الاسلام مبلغی با تمجید از مقاومت و ایستادگی ملت فلسطین خاطرنشان کرد: می‌توان فلسطین را به رغم مشکلات و رنج‌های بی‌شمار، رمز، اساس و مظهر ایستادگی معرفی کرد و این ملت همچنان در موضع خود ایستاده است.
 
وی با اشاره به اینکه مسلمانان امروز مشکل فلسطین را مشکل خود می‌دانند، گفت: مشکل فلسطین برای مسلمانان به مثابه مادر مشکلات برای آنان تلقی می‌شود و این از آن جهت است که اگر فلسطینی‌ها از دایره وجود حذف شوند و رژیم صهیونیستی بر آن‌ها فائق آید برای سایر مسلمانان هم مشکلات اساسی ایجاد خواهد شد.
 
استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: دلیل دیگر اهمیت موضوع فلسطین این است که در برابر فلسطینی‌ها، رژیم بی‌رحم و متجاوزی همچون رژیم صهیونیستی قرار دارد که در بی‌رحمی و شقاوت ضرب‌المثل است.
 
گروهی از علمای برجسته فلسطینی مقیم لبنان با حضور در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی دیدار و گفت و گو کردند

نظر شما