فقه و مبانی اجتهاد

به صورت آنلاین از «معالم مدیا» پخش می‌شود؛

نشست «اصول فقه، هست‌ها و بایدها» با حضور استاد علیدوست

نشست علمی «اصول فقه، هست‌ها و بایدها» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علیدوست استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با حضور اساتید و اعضای هیئت علمی مراکز حوزوی و دانشگاهی، در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، با توجه به تاریخ بالنده فقه اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و اهمیت توسعه و تکمیل دستاوردهای فاخر فقهای شیعه، سلسله نشست‌های تخصصی «اصول و فلسفه فقه» با هدف: بررسی نیازهای کنونی و یافته‌های نوین علمی در عرصه اصول و فلسفه فقه، مقایسه دستاوردهای اصول و فلسفه فقه با علوم انسانی مرتبط، برگزار می‌شود.

بنابراین گزارش، نخستین نشست، به موضوع «اصول فقه، هست‌ها و بایدها» اختصاص دارد. در این نشست، استاد مدعو پاسخ‌های خود به پرسش‌های اساسی این بحث را ارایه می‌دهد و دانشوران حاضر در جلسه، به بررسی و تکمیل مباحث ارایه شده خواهند پرداخت.

قرار است در این نشست علمی، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیدوسـت استاد خارج فقه و اصول و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ارائه نظر بپردازد.

همچنین، حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی اسکندری استاد خارج اصول، و مدیر مرکز فقهی ائمه‌اطهار (علیهم‌السلام) واحد مشهد، حجت‌الاسلام والمسلمین سید موسی صدر استاد خارج اصول، و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دکتر محمد‌تقی فخلعـ استاد فقه و اصول و عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان ناقد بحث حضور دارند.

این نشست علمی می‌خواهد به پرسش‌هایی چون: توفیقات اصول فقه کنونی نسبت به دهه‌های پیش، چیست؟، روش جاری تحقیق در اصول فقه، چیست و چگونه تکامل می‌یابد؟، ساختار کنونی اصول فقه، چه اصلاحاتی نیاز دارد؟، آیا منابع معرفت در اصول فقه، قابل توسعه است؟، مسائل اساسی مغفول در اصول فقه کنونی، کدام است؟؛ پاسخ دهد.

قابل ذکر است، نشست علمی «اصول فقه، هست‌ها و بایدها» بعدازظهر چهارشنبه 13 اسفندماه 93، با اشراف عالی آیت‌الله سید محمدمهدی موسوی خلخالی و آیت‌الله شیخ مصطفی اشرفی شاهرودی ویژه اساتید و محققین برگزار می‌شود و نیز برای استفاده فقه‌پژوهان، از طریق «معالم مديا»  (18:30) به صورت زنده پخش می‌گردد.

نظر شما