فقه و سیاست

آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد؛

از مقابله با جریان تکفیر تا لزوم ایجاد کارگروه اقتصاد مقاومتی با حضور نخبگان

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مساله اقتصاد مقاومتی، خواستار تشکیل کارگروهی ویژه متشکل از نخبگان، مجلس، دولت، قوه قضاییه و اندیشمندان برای پیگیری این موضوع مهم شد.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار سرلشکر رحیم صفوی و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، توجه به مشکلات را مهم دانسته و تاکید کرد: اگر انسان مشکل را تشخیص دهد برای حل آن نیز به دنبال راه چاره می‌رود و این خود یک پیروزی محسوب می‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر این که دولت با یک سری مشکلات مالی و محدودیت‌ها مواجه است، تصریح کرد: از سویی در شرایط تحریم هستیم، از سویی دیگر قیمت نفت به میزان چشمگیری کاهش یافته است، اما ما معتقدیم هیچ مشکلی نیست که راه حلی وجود نداشته باشد و باید نشست و در این باره فکر و چاره اندیشی کرد.

 هوشیاری مرجعیت دینی در مبارزه با تروریسم
وی بخش دیگری ازسخنان خود در این دیدار را به مسائل منطقه و فتنه تکفیری‌ها اختصاص داده و ابراز داشت: اگر هوشیاری مرجعیت دینی و کمک‌های خالصانه و بی شائبه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم و داعش نبود، معلوم نبود امروز وضعیت عراق چگونه بود؛ اما با فتوای مرجعیت و به میدان آمدن جمهوری اسلامی ایران ورق برگشت.

این مرجع تقلید شیعیان تاکید کرد: در سوریه نیز دشمنان با وجود تمام سرمایه گذاری عظیمی که کردند، نتوانستند کاری از پیش ببرند، امیدواریم در ادامه مسیر نیز ملت و دولت سوریه موفق باشند و بتوانند مشکلات را حل و با گروه‌های تروریستی و تکفیری مقابله و شر آن‌ها را دفع کنند.

وی یادآورشد: نقطه امتیاز و ویژگی برجسته ما این است که به کارمان عقیده داریم، اما غربی‌ها به کارشان ایمان و عقیده و اخلاص ندارند و حاضر به فداکاری نیستند اما ما تا آخرین مرحله حاضر به فداکاری هستیم.

آیت‌الله مکارم از نقش مخرب برخی دولت‌های منطقه انتقاد کرده و ادامه داد: برخی دولت‌های عربی به اصطلاح مسلمان و همچنین دولتمردان ترکیه اقداماتی می‌کنند که تحولات منطقه را دچار مشکل جدی کرده است.

وی افزود: واقعاً انسان نمی‌فهمد مقامات ترکیه با این اقدامات خود می‌خواهند چکار کنند و چه چیزی گیرشان می‌آید؛ آیا واقعاً می‌خواهند حکومت عثمانی را تجدید کنند که واقعاً خیال و خواب است یا چیز دیگری در این وسط گیرشان می‌آید؟

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: البته تاکنون جز بدبینی عمومی مسلمانان چیزی نصیبشان نشده است، با این وجود بر سیاست‌های خود اصرار می‌ورزند؛ بعضی از دولت‌های عربی نیز حاضرند تمام سرمایه‌های خود را بدهند تا مسلمانان به دست یکدیگر از بین بروند.

 ریاکاری آمریکا در مبارزه با داعش
آیت‌الله مکارم شیرازی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را نوعی ریاکاری دانسته و تصریح کرد: شکی نیست آنچه آمریکایی‌ها درباره ائتلاف ضد داعش می گویند یک ریاکاری بیشتر نیست.

وی افزود: دلیلش هم این است که ما می‌بینیم آن خاخام یهودی با صراحت می‌گوید داعش یک هدیه الهی است که خدا نصیب ما کرده تا از موجودیت خود دفاع کنیم؛ مسؤول سابق سیا نیز گفته بود که بهترین گزینه برای ما این است که داعش بغداد را بگیرد و تمام شیعیان را سر ببرد.

این مرجع تقلید، ادعای مبارزه با داعش و تروریسم از سوی آمریکایی‌ها و هم پیمانان آن‌ها را دروغ خوانده و با اشاره به اسنادی که در زمینه حمایت آمریکا و غرب از داعش به دست آمده، اظهار داشت: اخیراً در خبرها آمده بود که عراق یکی از هواپیماهای آمریکایی که قصد کمک رسانی به داعش داشته است را ساقط کرد؛ اگر این خبر صحت داشته باشند سند بسیار خوبی است که نشان می‌دهد آمریکا در مبارزه با داعش واقعیت را نمی‌گوید.

وی افزود: شکی نیست که وجود داعش به نفع آمریکایی‌ها و غربی‌ها است و طبیعی است آن‌ها چیزی که به نفعشان است را از بین نمی‌برند.

آیت‌‌الله مکارم شیرازی همچنین بر لزوم حفظ وحدت ملی در کشور تاکید و تصریح کرد: ما باید داخل را محکم کنیم؛ گاهی اوقات یک سری اختلافات بدی هست که متاسفانه دیده می‌شود؛ ما باید این اختلافات را کنار بگذاریم و در برابر دشمنان متحد و همدل باشیم.

وی درباره مذاکرات هسته‌ای نیز نکات مهمی را مطرح و تاکید کرد: مذاکرات مربوط به موضوع هسته‌ای باید دنبال شود، اما نباید به آن دل بست؛ چراکه طرف‌های مقابل حرف‌هایی می‌زنند که نا امید کننده است و بعید است که دست از همه تحریم‌ها بردارند.

لزوم کارگروه اقتصاد مقاومتی
این مرجع تقلید شیعیان همچنین با اشاره به مساله اقتصاد مقاومتی، خواستار تشکیل کارگروهی ویژه متشکل از نخبگان، مجلس، دولت، قوه قضاییه و اندیشمندان برای پیگیری این موضوع مهم شد.

وی افزود: این گروه باید بنشینند و یک برنامه ریزی جامع عملی برای اقتصاد مقاومتی صورت دهند که واقعاً چکار باید کرد و از کجا بایستی شروع کرد؛ این کار، کار مهمی است و تصور ما این است که اگر به خوبی برای آن برنامه ریزی شود جواب می‌دهد.

استاد حوزه علیمه مجدداً درباره یارانه‌ها نکاتی را متذکر شده و گفت: یارانه‌ای که بی جهت به هفتاد میلیون پرداخت می‌شود، از آن دسته هزینه‌هایی است که بدون هیچ گونه توجیهی به دولت تحمیل می‌شود.

وی افزود: از روز اولی که مساله یارانه‌ها شروع شد بنده با پرداخت یارانه به همه افراد جامعه مخالف بودم؛ یارانه باید به نیازمندان تعلق گیرد و به هیچ وجه منطقی نیست که به هفتاد میلیون نفر یارانه پرداخت کنیم.

آیت‌الله مکارم تاکید کرد: در مساله مهم اقتصاد مقاومتی باید به این موضوع نیز توجه شود؛ اگر یارانه افراد غیر نیازمند قطع شود، دست دولت نیز باز خواهد شد و بسیاری از مشکلات حل شدنی خواهد بود.

وی بیان کرد: البته اقدام کردن به این مساله نیازمند شجاعت است و هزینه هم دارد، ممکن است عده‌ای مخالف شوند، اما به هر حال اگر می‌خواهیم این مشکل حل شود باید در بزنگاه‌هایی مثل این مورد شجاعت به خرج داده تا بتوانیم بر مشکلات فائق آییم.

استاد حوزه علمیه قم اقتصاد منهای نفت و کوچک کردن دولت را امری منطقی و صحیح منتهی زمانبر دانستند که باید با برنامه ریزی مناسب و منطقی به این سمت حرکت کرد.
 
داعش فرزند نامشروع واهبیت
آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه داعش را فرزند نامشروع وهابیت افراطی دانسته و تاکید کرد: ما در کنگره خطر جریان‌های تکفیری که با حضور علما و اندیشمندان شیعه و سنی از هشتاد کشور جهان در شهر مقدس قم برگزار شد، به این مساله اشاره کردیم. آثار این کنگره واقعاً فوق انتظار همه بود و شرکت کنندگان نیز بر این نکته اذعان داشتند.

این مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: ما باید از نظر فکری و علمی با اندیشه تکفیری‌ها و گروه‌هایی همچون داعش مقابله کنیم؛ اگر با کمک علمای اسلام، مبانی فکری این‌ها مورد هجمه قرار گیرد آن‌ها در عضوگیری و دیگر برنامه‌های خود دچار مشکل جدی خواهند شد.

وی درپایان تاکید کرد: در این راستا مسئولیتی متوجه مراجع قم، مسؤولیتی نیز متوجه مراجع نجف اشرف است و مسؤولیتی نیز به عهده شما عزیزان و دولت است که ان شاءالله باید این کار انجام شود و یقنیا الطاف الهی نیز مؤید این حرکت خواهد بود.

نظر شما