اندیشوران فقهی

حجت‌الاسلام زمانی به خبرنگار «اجتهاد» پاسخ داد:

علمای اهل‌سنت به اندازه علمای شیعه قائل به وحدت هستند؟

حجت‌الاسلام‌ دکتر محمدحسن زمانی معاون بین‌الملل حوزه‌های علمیه به سوال «آیاعلمای اهل‌سنت به اندازه علمای شیعه قائل به وحدت هستند» پاسخ گفت.

شبکه اجتهاد: حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر محمدحسن زمانی در پاسخ به سؤال «خبرنگار اجتهاد» مبنی بر این‌که با توجه به اندیشه‌ی وحدت اسلامی، با نواصب چگونه باید برخورد کرد؟ گفت: ناصبی کسی است که دشمنی با اهل‌بیت (علیه‌السلام) دارد و از اسلام خارج است و ما تقریب و وحدتی با آن‌ها نداریم.


عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه افزود: البته به مرور زمان نواصب ریشه‌کن شدند و امروز به سختی می‌توان کسی را یافت که علناً دشمنی خود را با اهل‌بیت (علیهم‌السلام) ابراز کند؛ در حالی که در حکومت بنی‌امیه تا زمان عمربن عبدالعزیز، بسیاری سب امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) می‌کردند.

معاون بین‌الملل حوزه‌های علمیه ادامه داد: البته کسانی مثل وهابیان، شیعیان را مشرک می‌دانند ولی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) را تکریم می‌کنند و معتقدند شیعیان تابع اهل‌بیت (علیهم‌السلام) نیستند.

رایزن فرهنگی سابق ایران در مصر در پاسخ به این سؤال که چرا اهل‌سنت خارج از ایران از داعش اعلام برائت نمی‌کنند؟ گفت: اکثر اهل‌سنت مانند الأزهر و دیگر علمای سنی از داعش ابراز برائت می‌کنند اما به دلیل برخی مسائل مانند جنگ داعش با بشار اسد که آن‌ها راضی به این جنگ هستند، میزان موضع‌گیری آنها به اندازه‌ی ما نیست.

حجت‌الاسلام‌ زمانی در پاسخ به سؤالی دیگری مبنی بر این‌که چرا علمای اهل‌سنت به اندازه علمای شیعه قائل به وحدت نیستند، بیان کرد: دلیل اول غنای معارف اهل‌بیت (علیهم‌السلام) است که در آن به موضوع وحدت و مدارا توجه ویژه‌ای شده است؛ دلیل دوم عدم بازتاب کافی از حمایت‌های فراوان علمای اهل‌سنت از مقوله‌ی وحدت اسلامی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در کردستان بیش از 50 عالم سنی شهید در راه انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) داریم که آن زمان به شهادت رسیدند.

نظر شما