اندیشوران فقهی

آیت‌الله اراکی در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی:

نهادهای مهم کشور باید به اهمیت تقریب پی ببرند/ فتنه ستیزه‌جویی درون مذهبی بزرگ‌ترین چالش جهان اسلام

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: امروز عمده‌ترین چالشی که جوامع اسلامی و کشورمان با آن روبرو است؛ فتنه ستیزه جویی درون مذهبی امت اسلامی است.

به گزارش شبکه اجتهاد، آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شامگاه سه شنبه 12 اسفند در دیدار جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در برهه کنونی بار سنگینی از مسئولیت خطیر و مهم تقریب را بر دوش گرفته است اظهار داشت: ما پیش بینی نمی‌کردیم که روزگاری مأموریت تقریب تبدیل به اولین دغدغه جهان اسلام و کشورمان شود.

وی افزود: امروز عمده‌ترین چالشی که جوامع اسلامی و کشورمان با آن روبرو است؛ فتنه ستیزه جویی درون مذهبی امت اسلامی است و روی این مسئله از سوی دشمنان اسلام سرمایه گذاری بسیار زیادی شده است.

آیت‌الله اراکی با بیان اینکه در طول تاریخ نظیر شرایط کنونی پیش نیامده است، اظهار داشت: قدرت‌های بزرگ جهان با همکاری هم‌پیمانان منطقه‌ای تمام امکانات خودشان را بسیج کرده‌اند تا به هر شکل ممکنی مانع انسجام جوامع اسلامی شوند و تا جایی که می‌توانند به شکاف جامعه اسلامی بپردازند.

وی با بیان اینکه الان با دو جریان ضد وحدت و بنیان برانداز تقریبی در جهان اسلام مواجه هستیم که تمام قدرت‌های کنونی جهان از آن پشتیبانی می‌کنند، اظهار داشت: یکی جریان تکفیری که خود را منتسب به گروه‌های اهل سنت می‌داند و دیگری جریان سازمان یافته‌ای در جهان تشیع که تلاش می‌کند شیعیان را علیه اهل سنت تحریک کند.

آیت‌الله اراکی اظهار داشت: امروز از مراکش و موریتانی در غرب جهان اسلام تا اندونزی در شرقی‌ترین نقطه جهان اسلام جریان عجیب و فراگیری با پشتیبانی همه سویه از طرف دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای قدرتمند دنیا پشتیبانی مالی، سیاسی و فکری می‌شود تا در جهت تخریب انسجام جامعه اسلامی و تحریک فرق اسلامی علیه یکدیگر تلاش کنند.

وی با بیان اینکه این‌ها از یک طرف می‌گویند شیعه دشمن سنی و از طرف دیگر می گویند سنی دشمن شیعه است، اظهار داشت: در مقابل جریان اول یک جریان تشیع سازمان یافته‌ای نیز راه انداخته‌اند که در جهت تحریک شیعه علیه اهل سنت تلاش می‌کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: این جریان انحرافی تشیع یک جریان سازمان یافته و سیاسی است که مذهب فقط پوششی برای فعالیت این جریان است.

وی افزود: هدف اصلی این جریان تضعیف جمهوری اسلامی ایران، حمایت از رژیم صهیونیستی و مقابله با جریان‌های مقاومت در ایران و کشورهای منطقه است.

آیت‌الله اراکی با بیان اینکه این جریان علیه حزب الله، حماس، گروه‌های جهادی در فلسطین کار می‌کند، اظهار داشت: اما تاکنون این جریان هیچ حرفی علیه آمریکا و توهین کنندگان به پیامبر اسلام نزده است.

وی با بیان اینکه این جریان سه برنامه دارد، اظهار داشت: اولین برنامه آن‌ها نفوذ در مرجعیت شیعه و به کنترل درآوردن مرجعیت برای همیشه است، برنامه دوم آن‌ها نفوذ در منبرهای حسینی است و برنامه سوم آن‌ها نفوذ در هیئت‌های مذهبی می‌باشد.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه ترویج خرافات در عزاداری امام حسین (ع) از جمله کارهای این جریان است اظهار داشت: آن‌ها زمینه سازی می‌کنند که جوانان شیعه نسبت به اهل سنت نفرت پیدا کنند.

آیت‌الله اراکی در ادامه با انتقاد از برخی نهادهای کشور برای جدی نگرفتن ضرورت مسئله تقریب در شرایط کنونی، اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های خود در شرایط کنونی نیاز به حمایت و پشتیبانی در همه زمینه‌ها دارد.

وی با اشاره به اینکه شرایط الان به گونه‌ای است که نیاز به پشتیبانی معنوی و مادی داریم، اظهار داشت: لازم است نهادهای مهم و اصلی کشور باید به اهمیت تقریب پی ببرند.

لازم به ذکر است در ادامه این نشست حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، دکتر علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، دکتر عابد فتاحی رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام و المسلمین سالک رئیس کمیسیون فرهنگی و دکتر علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مطالبی پیرامون تقریب اظهار داشتند.

نظر شما