فقه و حقوق

شیخ الازهر در پیامی به ژاپنی‌ها؛

تکفیری‌ها توطئه‌ای ضداسلامی برای خدمت به صهیونیسم جهانی هستند

احمد الطیب، گروه‌های افراط‌‌گرا و تروریستی را خارج از اصول صحیح ادیان و مبتلا به ناهنجاری فکری دانست و اعلام کرد: این جریان‌های منحرف و تکفیری توطئه‌ای ضد اسلامی برای خدمت به صهیونیسم جهانی هستند.

  به گزارش شبکه اجتهاد، شیخ الازهر در پیامی به ژاپنی‌ها که از تلویزیون ملی این کشور پخش شد، با تأکید براین که ظهور گروه‌های افراط‌گرای داعش در نتیجه یک توطئه بزرگ و جهانی نسبت به کشورهای عربی و اسلامی است، تصریح کرد: گروه‌های افراط‌گرا سعی در نشر افکار نادرست خود میان جوانان به‌منظور تضعیف حکومت‌ها دارند.
 
وی افزود: این گروه‌های تروریستی با هدف اجرای نقشه‌های شوم دشمنان برای تقسیم کشورهای مشرق‌زمین به کشورهای کوچک با هدف حفظ منافع صهیونیسم جهانی، ظهور کرده‌اند.
 
شیخ الازهر عنوان کرد: تکرار این که داعش خارج از دین راستین اسلام است، دیگر لزومی ندارد؛ چراکه این امر برای همگان به‌ویژه غرب کاملاً واضح و روشن شده است و الازهر نیز به عنوان یک مؤسسه دینی بارها تأکید کرده که این گروه افراط‌گرا هیچ ربطی به دین اسلام که دین محبت و صلح و دوستی است، ندارد.
 
احمد الطیب در ادامه با ابراز نهایت حزن و اندوه خود به ملت ژاپن به‌دلیل کشتن دو اسیر ژاپنی توسط گروه داعش، تصریح کرد: مصیبت وارده به این ملت نسبت به ضررهایی که جهان عرب روزانه برای جلوگیری از تروریست‌ها متضرر می‌شود بسیار کمتر است، و این امر ضرورت یکپارچگی جهان برای مواجهه با پدیده تروریسم جهانی را که به اروپا هم رسید، بیش از پیش افزایش می‌دهد.
 
وی با اشاره به اینکه این گروه‌های افراط‌گرا هیچ اصل و عقیده‌ای که این اقدامات نادرست آن‌ها را توجیه کند ندارند، گفت: داعش از شرایط سخت کنونی جوانان چه در غرب و چه در شرق برای جذب آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند.
 
احمد الطیب ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان و مهیا ساختن این فرصت‌ها توسط سازمان‌های عربی و غیرعربی برای جوانان به‌منظور رشد آگاهی فکری، راه‌حل رفع این بحران دانست.
 
شیخ الازهر برقراری و اجرای عدالت را در میان تمامی ملت‌ها از سوی سازمان‌ها و عدم حدوث هرگونه انقلاب که به آن هیچ لزومی نیست، از دیگر روش‌های حل بحران کنونی دانست.
 
شیخ الازهر در ادامه ائتلاف بین‌المللی و جهانی را در مقابل با داعش غیرجدی توصیف کرد و آیاتی از قرآن کریم که کشتن انسان غیرمسلح در جنگ و یا کشتن زنان و کودکان و افراد مسن دشمن در جنگ و حتی کشتن حیوانات دشمن درصورت غیرنیاز را تحریم کرده است، اشاره کرد.
 
وی تأکید کرد: کسانی که می‌خواهند دین مبین اسلام را خوب و درست بشناسند، باید به نص قرآن کریم و سیره نبوی مراجعه کنند.
 
احمد الطیب در ادامه به فعالیت‌های اخیر مرکز اسلامی الازهر در مواجهه با پدیده تروریسم اشاره و تصریح کرد: در این راستا الازهر اقدام به بررسی مجدد روش‌های آموزشی نمود، همچنین گروهی از علما را برای ترویج درست اسلام راستین و بیان اینکه اسلام از این گروه‌های افراط‌گرا مبرا است، به نقاط مختلف مصر اعزام کرد.

نظر شما