فقه و سیاست

واکنش‌ها به اظهارات شیخ الازهر؛

از بیانیه آیت‌الله نجفی و اهدای خون علمای اهل سنت تا ادعای رشوه دادن عربستان

شیعیان اگر انتقام گیرنده بودند، انتقام 4 میلیون جوان خود را که اعدام شدند را پس از سرنگونی دیکتاتوری صدام می‌گرفتند، اما این مساله به هیچ وجه رخ نداد.

شبکه اجتهاد: چند روز پیش پیش «دکتر احمد الطیب»؛ شیخ الازهر در گفت‌وگو با «دکتر نجیب جبرییل»، رییس سازمان «اتحادیه حقوق بشر مصر» ضمن ابراز نگرانی از اوضاع عراق؛ مدعی شد: نیروهای بسیجی مردمی شیعه با هجوم به تکریت و الانبار قصد دارند اهل تسنن ساکن این مناطق را نابود کنند.

پایگاه المصریون خبر داد، احمد الطیب در ادامه ادعایش افزود: نیروهای مردمی با هجوم به تکریت، شهروندان اهل تسنن را اعدام کرده، خانه‌هایشان را آتش زدند، و کودکان و زنانشان را با خونسردی هر چه تمام تر به دار آویختند.

پاسخ «جماعه علماء العراق»
در پاسخ به ادعای الازهر، «جماعه علماء العراق» اهل تسنن، ضمن دعوت از الازهر برای تکمیل و تصحیح اطلاعات خود در مورد نیروهای مردمی و ماهیت تنش در استان‌های صلاح الدین و الانبار، اعلام کرد: نیروهای مردمی که جهت شرکت در عملیات آزادسازی وارد تکریت شده‌اند، یک گروه فرقه ای مذهبی نیستند، بلکه افراد زیادی از ادیان و مذاهب مختلف را شامل می‌شوند.
 
جماعه علما العراق در بیانیه‌ای نوشت: آن گونه که پیداست، الازهر نمی‌داند که نیروهای بسیج مردمی یک گروه فرقه ای نیستند، بلکه در آن شیعیان و اهل تسنن در کنار یکدیگر برای به انجام رساندن هدفی والا که آزادی مناطق تحت تصرف داعش است، تلاش می‌کنند.
 
در پایان بیانیه آمده است که «مراجع دینی نجف اشرف بارها خطاب به نیروهای مردمی از آنان خواسته‌اند تا در راه حفظ جان شهروندان اهل تسنن تلاش کنند» و این توصیه از سوی بسیاری از داووطلبان مورد تأیید و پذیرش قرار گرفت.

پیام شدید اللحن آیت الله بشیر نجفی به الازهر
آیت‌الله شیخ بشیر نجفی از مراجع تقلید نجف اشرف نیز در واکنش به این اظهارات با صدور پیامی به اتهام زنی الازهر مصر به نیروهای بسیج مردمی و قاتل و جنایتکار خواندن آنان به شدت واکنش نشان داد.

در این پیام آمده است: فتوای ما در راستای رهایی ملت‌های اسلامی از گروه مورد حمایت دشمنان اسلام صادر می‌شود، گروهی که مطمئناً درصدد آزار و اذیت شهروندان سنی بیش از شیعیان است. دشمنان به وسیله پیروان اسرائیل درصدد سرنگونی کامل عراق بودند و به همین دلیل از ملت قهرمان عراق خواستیم با وجود اراده جهانی و اقلیمی جهت انتشار تنش وپیام شدید اللحن مرجع تقلید شیعیان عراق به الازهر آشوب و خونریزی بپا خیزند.
 
آیت‌الله نجفی با اشاره به اینکه مصر هدف دوم تروریست‌ها پس از عراق است، افزود: تصمیم آزادسازی صلاح الدین و سایر استان‌ها نتیجه مطالبات ساکنان مناطق سنی نشین صورت گرفت چرا که آنان رنجی بسیاری از تروریسم و ستم و ویرانی متحمل شده‌اند. این تصمیم از سوی دولت عراق صادر شد و بسیج مردمی نقشی در آن نداشت.

بسیج مردمی از شیعه و سنی و مسیحی تشکیل شده است
این استاد حوزه نجف بیان داشت: دولت از نیروهای بسیج مردمی برای پیروزی ملی یاری خواست زیرا قدرت‌های سیاسی تأثیرگذار از تخریب و ورانی کشورهای اسلامی حمایت می‌کنند و بر همین اساس هیچ انتقادی به بسیج مردمی نبوده و تصمیمی دولتی است همانگونه که دولت مصر تصمیم گرفت با تروریست‌هایی که با شعارهای دینی دروغین در شهرها و روستاها جولان می‌دهند، مبارزه کند.

وی با تأکید بر اینکه بسیج مردمی یک گروه کاملاً شیعی نیست بلکه هزاران تن از اهل تسنن و مسیحیان و ایزدیان نیز در آن حضور دارند، تصریح کرد: قدرت‌های جهانی حاضر به یاری عراق نیستند و سلاح‌های که از آن‌ها در زمان مناسب خریداری شده است را برای جنگ با داعش در اختیار عراقی‌ها قرار نمی‌دهند.

شیعیان هیچگاه در پی انتقام نیستند
استاد حوزه علمیه نجف ادامه داد: شیعیان اگر انتقام گیرنده بودند، انتقام 4 میلیون جوان خود را که اعدام شدند را پس از سرنگونی دیکتاتوری صدام می‌گرفتند، اما این مساله به هیچ وجه رخ نداد. برخی جریان‌ها از اوضاع عراق سوء استفاده کرده و به جنگ مذهبی علیه مردم پرداختند و کشتار مردم را در خیابان‌ها و بازارها در پیش گرفتند و کار به جایی رسید که روزنامه 20 خودروی بمبگذاری شده در بازار مسلمانان شیعه منفجر می‌شد، ولی هیچ محکومیت جدی از سوی شما و دیگران در قبال این جنایت‌ها علیه شیعیان شنیده نشد.

وی تأکید کرد: کشتار شیعیان بر اساس شناسنامه و توهین علنی به اهل بیت (ع) و برانگیختن احساسات شیعیان رخ داد، لکن هیچ عکس العمل منفی از سوی شیعیان صورت نگرفت و آنان به الگوی اسلامی پایبند ماندند و در نظم و انظباط قرار داشتند. بنابراین همه سخنان علیه شیعیان کذب محض از سوی کسانی است که درصدد تخریب جهان اسلام به بهانه‌های واهی هستند.

آیت‌الله نجفی از حسن تعامل نیروهای بسیج مردمی با شهروندان یاد کرد و خاطر نشان ساخت: این داعشی ها هستند که از نیروهای سنی بسیج مردمی انتقام می‌گیرند، نیروهایی که پس از فتوای شما مبنی بر وجوب به صلیب کشیدن و قطع دست‌های داعش پس از جنایت زنده سوزاندن خلبان اردنی به مبارزه با داعش پرداختند، چرا که داعشی ها را محارب و مفسد فی الارض خواندید. گروه تروریستی داعش با اموالی که پرداخت می‌کند، اکاذیب و اختلافات مذهبی را منتشر می‌سازد.

نظارت بر شیوه برخورد با اهل تسنن را وظیفه شرعی می دانیم
در ادامه این بیانیه آمده است: بر اساس وظیفه شرعی خود از اهتمام کامل دولت عراق نسبت به شهروندان اطمینان یافتیم و دولت نیز زمینه‌های خروج این شهروندان به هر شیوه ممکن را از شهرهای محاصره شده فراهم کرد. این دروغ پراکنی طایفه ای با هدف سرپوش گذاشتن با هدف فریب دادن مراکز معتدل اسلامی که از صحنه دور هستند، صورت می‌گیرد و می‌خواهند بر جنایت‌های خود سرپوش بگذارند.

این استاد حوزه تأکید کرد: عناصر داعش با قتل شهروندان سنی به برانگیختن فتنه مذهبی می‌اندیشند، بنابراین از شما می‌خواهیم کارشناسان خود را به دولت عراق معرفی کرده تا با حضور در این کشور با حقایق آشنا شده و ما نیز در کنار شما حضور خواهیم یافت.

الازهر کمیته تحقیق به عراق بفرستد
آیت‌الله نجفی خطاب به علمای الازهر افزود: به شما یادآور می‌شوم که برخی از کسانی که در تصمیم گیری‌های دینی نقش دارند به حمایت از داعش می‌پردازند و در راستای سرنگونی کشورهای اسلامی می‌خواهند پروژه جنایت علیه مسلمانان را گسترش دهند. آنان پروژه خود را از سوی سوریه آغاز کرده، سپس به لبنان رفتند ولی نقشه آنان با ایستادگی قهرمانان ناکام ماند، پس از آن به عراق آمده و ان شاء الله عراقی‌ها اجازه تحقق نقشه‌هایشان را نمی‌دهند، هم اکنون نوبت به مصر رسیده و در آینده به عربستان خواهند رسید. ما در کنار همه مسلمانان مخلص و در برابر دشمنان اسلام ایستاده‌ایم.

وی بار دیگر از الازهر برای ارسال کمیته تحقیق دعوت بعمل آورد و تصریح کرد: امیدواریم این دعوت را پذیرفته و کمیته ای را به دولت عراق که از سنی و شیعه و کُرد تشکیل شده است، ارسال کنید. گرچه شیعیان در اکثریت قرار دارند اما برای دور شدن از اتهام طایفه گری، دولت را با حضور همه قشرها تشکیل داده‌اند. با این وجود شاهدیم که برادران جهان عرب از این کَرَم شیعیان و کوتاه آمدن از حقوقشان نیز قانع نشده‌اند.

در بخش پایانی این پیام تأکید شده است: بیم آن داریم که این اتهامات به ترک مناطق سنی از سوی دولت عراق و بسیج مردمی بینجامد، چرا که در این صورت شاهد کشتار بقیه اهل تسنن از سوی داعش خواهیم بود. به شما اعلام می‌داریم که از هر بدی به بی گناهان آزرده شده و خون مسلمانان از بزرگ‌ترین حرمت‌ها نزد ما به شمار می‌آید. مرجعیت تقلید نجف اشرف نیز بیانه دقیقی در این باره صادر کرده است که امیدوارم از آن آگاه شده و اوج اهتمام و توصیه به محافظت از خون مسلمانان بی گناه و تلاش برای رهایی آنان از ظلم را مشاهده کرده باشید.

علمای اهل سنت عراق در واکنش به اظهارات اخیر شیخ الازهر اقدام به اهدای خون خود به مبارزان نیروهای داوطلب مردمی کردند.

واکنش عملی برخی از علمای اهل سنت
تعداد زیادی از علمای اهل سنت عراق برای مقابله با اظهارات اخیر شیخ الازهر اقدام به اهدای خون خود به مبارزان نیروهای داوطلب مردمی در استان صلاح الدین کردند.
 
«خالد الملا» رئیس جماعت علمای عراق (اهل سنت) نیز پیش از این، از ادارات اوقاف شیعه و اهل سنت و دولت عراق خواسته بود، تصمیم قاطعانه و مستحکمی علیه بیانیه‌ای صادره از شیخ الازهر در خصوص نیروهای دفاع مردمی عراق اتخاذ کنند.

افشاگری البرادعی درباره باج دادن عربستان به الازهر
در همین رابطه پایگاه الحدث نیوزنوشت: «محمد البرادعی» سیاستمدار کهنه کار مصری دست به افشاگری زده و اعلام کرده است که عربستان سعودی حدود سه میلیارد دلار برای صدور چنین بیانیه ای پرداخت کرده است.
 
وی اعلام کرد که وزارت اقتصاد مصر در قبال دریافت سه میلیارد دلار از عربستان سعودی از شیوخ الازهر خواسته است که بیانیه ای درخصوص محکوم کردن حضور گروه‌های شبه نظامی شیعی در جنگ علیه داعش در کنار نیروهای مردمی عراق صادر کند.
 
البرادعی این اقدام الازهر را چنین توجیه کرد که مصر از بحران اقتصادی رنج می‌برد و گاهی مجبور به اتخاذ چنین اقداماتی می‌شود!

نظر شما