فقه و امت اسلامی

حجت‌الاسلام احمد مبلغی

دانشگاه مذاهب به دنبال تعریف یک نظام حقوقی مأخوذ از همه مذاهب است

در فقه دو رویکرد را به صورت همزمان دنبال می‌کنیم که یکی تاکید بر مشترکات است و دیگری کشاندن فقه مذاهب در کنار هم و با هم به سمت موضوعات معاصر، و این دانشگاه به دنبال تعریف یک نظام حقوقی مأخوذ از همه مذاهب است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمد مبلغی در دیدار با «مطیع رحمان» وزیرامور دینی بنگلادش، ظهور گروه‌های تکفیری و افراطی را بزرگ‌ترین خطر برای جهان اسلام دانست و گفت: گروه‌های تکفیری و افراط گرا گذشته اسلام را زیر سؤال برده‌اند و بسترهای حرکت امت به سمت آینده مطلوب را تخریب می‌کنند.

وی افزود: دین اسلام به صورت عمیق و گسترده‌ای واجد ابعاد انسانی است و افراط گرایان در جهت عاری‌سازی اسلام از این ابعاد و بی‌رحم نشان دادن اسلام تلاش می‌کنند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی، به‌کار‌گیری اعتدال و رویکرد میانه روی در جهان اسلام را از مهم‌ترین راه‌های مقابله با خطرات تکفیر و افراطی گری عنوان و خاطرنشان کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی مشی معتدل درجهان اسلام را در پیش گرفته است و تلاش می‌کند گام‌های اساسی برای همگرایی دانشگاه‌های مهم جهان اسلام با رویکرد اعتدال بردارد.

حجت‌الاسلام مبلغی با بیان اینکه بنگلادش کشور مهمی است و ملت این کشور توانست استقلال خود را بازیابد و جشن بگیرد، گفت: دانشگاه مذاهب اسلامی آمادگی دارد در زمینه‌های مهم آموزشی و دانشگاهی با دانشگاه‌های بنگلادش همکاری کند.

وی با اعلام اینکه «تبادل علمی بین علمای مذاهب برای امت» چرخه درستی ندارد، اظهار داشت: در فقه دو رویکرد را به صورت همزمان دنبال می‌کنیم که یکی تاکید بر مشترکات است و دیگری کشاندن فقه مذاهب در کنار هم و با هم به سمت موضوعات معاصر، و این دانشگاه به دنبال تعریف یک نظام حقوقی مأخوذ از همه مذاهب است.

در ادامه این دیدار، «مطیع رحمان» وزیر امور دینی بنگلادش با اشاره به حضور در جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه مذاهب اسلامی، ارتباط بین اهل سنت و تشیع در ایران را ارتباطی تنگاتنگ و خوب توصیف کرد و گفت: شرایطی که برای مذاهب در ایران است درکشور خودمان نیز حاکم است و روابط شهروندان براساس همزیستی مسالمت آمیز بین مذاهب مختلف اسلامی است.

وی با تاکید براینکه اختلافی بین مذاهب در ایران دیده نمی‌شود، افزود: مایه مسرت و خشنودی است که اختلافی نمی‌بینیم و باید همه تلاش را برای وحدت بین مذاهب جهان اسلام بکار بگیریم.

وزیرامور دینی بنگلادش با ابراز خرسندی از تلاش‌های وحدت گرایانه دانشگاه مذاهب اسلامی، همکاری و تعامل بین نهادهای دینی و آموزشی دوکشور را ضروری دانست و گفت: امیدوار هستیم فرصتی فراهم شود تا استادان و دانشجویان بنگلادشی برای تحصیل به دانشگاه مذاهب اسلامی بیایند و زمینه برای تبادل استاد و دانشجو فراهم شود.

در پایان این دیدار که با حضور معاونان دانشگاه مذاهب اسلامی و همچنین معاون وزارت اموردینی، رییس بعثه بنگلادش برگزار شد، مقرر شد تا براساس همکاری دانشگاه مذاهب اسلامی با دانشگاه‌های مهم جهان اسلام، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه اسلامی بنگلادش در دستور کار قرار گیرد.
منبع: روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی

نظر شما