فقه و سیاست

با هدف ایجاد تقریب میان اهل تسنن و شیعیان

اعلام آمادگی شیخ الازهر برای گفت‌و‌گو با مراجع شیعی در عراق

درحالی‌که هنوز اتهامات اخیر شیخ الازهر به نیروهای مردمی عراق در خصوص جنایت علیه اهل‌تسنن و به آتش‌کشیدن مساجد، با موجی از انتقادات شخصیت‌های دینی و سیاسی مواجه است؛ «احمد الطیب»، از آمادگی‌ خود برای سفر به عراق و دیدار با مراجع خبر داد.

به گزارش شبکه اجتهاد، پایگاه ایلاف نوشت: احمد الطیب، شیخ الازهر، اعلام کرده است که با هدف ایجاد تقریب میان اهل تسنن و شیعیان، برای دیدار با مراجع به عراق سفر خواهد کرد و جهت برخورد با گروه‌های تروریستی از جمله داعش با آنان همکاری می‌کند.

الطیب تأکید کرده: تقریب میان پیروان مذاهب مختلف است، نه میان خود مذاهب.

در این راستا، «احمد کریمه» با استتقبال از تصمیم الازهر برای تقریب میان اهل تسنن و شیعیان گفت: تا پیش از این نیز شیخ «محمد شلتوت»، « شیخ عبدالمجید سلیم» و « سید قمی» خواهان تقریب میان اهل تسنن و شیعیان بودند.
 
«احمد النفیس»، از شخصیت‌های شیعی مصر نیز در این باره بیان کرد: به دلیل تکفیر مسلمانان توسط یکدیگر، گروه‌های تروریستی به نام دین تشکیل شده و توانستند با سوء استفاده برخی از اختلافات مذهبی میان اهل تسنن و شیعیان جوانان زیادی را به سوی خود جلب کنند.
 
النفیس در ادامه با اشاره به تلاش برخی گروه‌ها در افزایش اختلاف میان اهل تسنن و شیعیان، افزود: از آن جا که الازهر نزد تمام مسلمانان ارزش بسیار دارد، بنابراین نقش اساسی در کاهش تنش‌ها ایفا می‌کند، پس ضروری است در جهت تضمین موفقیت آن‌ها تلاش کند.
 
لازم به ذکر است که شورای تقریب میان اهل تسنن و شیعیان سال‌هاست تأسیس گردیده اما در دوره‌های زمانی اخیر به دلایلی فعالیت‌های خود را متوقف کرد.
 
پیش از این نیز رسانه‌های عربی چندین بار از سفرشیخ احمد طیب به عراق خبر داده بودند.

نظر شما