فقه و مبانی اجتهاد

استاد مبلغی در کنفرانس عمان

شکل‌گیری کارکردی فعال، دقیق و عصری برای فقه بر عهده فقها است

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامى با تاکید بر اینکه باید لباس عصر بر تن فقه پوشانده شود، گفت: اگر چه برای تحقق این مهم (عصری سازی فقه) باید موضوعات عصر را در دستور کار مطالعات و استنباطات فقهی قرار داد، ولی آنچه فوری تر به نظر می‌رسد بخشیدن "کارکرد عصری" به فقه است.

به گزارش شبکه اجتهاد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در مراسم افتتاحیه کنفرانس «توسعه علوم فقهی» در مسقط پایتخت کشور عمان خاطرنشان کرد: کارکرد عصری این است که فقه در کارکرد خود به حدی از کیفیت برسد که مشکلات انسان را بر اساس دین و در چارچوب آن حل کند، در غیر این صورت، ممکن است "فقه کارکردگریز" خود به بخشی از عوامل گسترده تر یا پیچیده تر مشکلات انسان معاصر بدل گردد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی یادآورشد: شکل گیری کارکرد فعال، قوی، دقیق، و عصری برای فقه، نیازمند مطالعات ژرف توسط فقهاء است.

در مراکز تحقیقاتی مطالعات شریعت شناسی جریان ندارد
استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه متاسفانه در مراکز تحقیقاتی ما مطالعات شریعت شناسی جریان ندارد، پیشنهاد داد: پیشنهاد می‌شود که فصل یا شاخه‌ای تحت عنوان "فقه کارکردها" گشوده شود تا با مباحث خود، ارتقای کیفیت کارکرد فقه را در چارچوب دین (و با احتراز از بسترهای غیر فقهی) پی‌گیری و تضمین کند.
 

وی گفت: از مهمترین محورهایی که باید در فقه کارکردها گشوده شود، "کلام شریعت" است. آنچه اکنون وجود دارد کلام صفات، کلام معاد و ...است. کلام شریعت یعنی بررسی و مطالعه جوانب متعلق به شریعت از آن جهت که فعل خداوند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی افزود: آنچه در مطالعات شریعت شناسی کنونی وجود دارد، بررسی مصادر شریعت و رجوع به شریعت است که اولی یک بحث اصولی، و دومی عبارت از خود فقه می‌باشد.

استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم یادآورشد: کلام شریعت، شناخت خود شریعت است نه مصادر و احکام نهفته در آن.
وی با معرفی کردن شناخت خصائص شریعت و اوصاف آن به عنوان عمده ترین بخش "شریعت شناختی کلامی" گفت: فطری بودن، سمحه بودن، آسان بودن، اخلاقی بودن، بیضاء (سفید بودن) و .... صفات شریعت را تشکیل می‌دهند که باید مورد مطالعه دقیق قرار گیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به این که مستنبطی که به شريعت نزدیک می شود ولی شناخت درست و عقلانی از آن ندارد، در بسیاری از مسائل از شریعت دور می‌شود، گفت: فرجام چنین مستنبطانی آن است که شریعتی را به مردم معرفی می‌کنند که عاری از خصائص شریعت وخالی از طعم شریعت است.

وی با اشاره به این که دینی بودن از خصائص شریعت است، گفت: دینی بودن شریعت به این معناست که آمده تا دین را تقویت، و معنویت‌های دینی را نفوذ ببخشد و کاری کند که مردم فوج فوج به دین گرایش یابند نه آن که آنان را از دین بیزار نماید و دین را تضعیف کند.
 
 
شریعت برای خدمت به دین است نه صرر زدن به ان
رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آیه شریفه «شرع لكم من الدين ما وصى به نوحا والذي أوحينا إليك وما وصينا به إبراهيم وموسى وعيسى أن أقيموا الدين ولا تتفرقوا فيه» گفت: در این آیه شریعت برای اقامه دین و عدم اختلاف عملی در دین معرفی شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی گفت: اگر معرفت کلامی شریعت مستولی (غالب) گردد مذاهب فقهی به سمت استنباط هایی از شریعت به پیش می‌روند که نتائج آن به دین در جامعه خدمت کند نه آن که به تفرقه در افتند و دین را نابود نمایند.

قابل ذکر است، چهاردهمین کنفرانس توسعه علوم فقهی با حضور پژهشگرانی از کشورهای مختلف جهان به همت وزارت اوقاف و امور دینی در مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی همچنین در این کنفرانس مقاله‌ای با موضوع «نظریه مصلحت در مذاهب اسلامی با نگاه به علت و مقصد» را ارائه داد.
 

نظر شما