فقه و مبانی اجتهاد

در نشستی در مشهد صورت می‌گیرد؛

بررسی «تأثیر شئون معصوم(ع) در اجتهاد»

نشست علمی تخصصی «تأثیر شئون معصوم(ع) در اجتهاد» از سلسه نشست‌های فلسفه فقه با ارائه حجج اسلام ضیائی‌فر و الهی خراسانی در مدرسه علمیه مبارکه حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) مشهد بررسی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتهاد، مدرسه علمیه مبارکه حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) مشهد، فردا قبل از نماز مغرب و عشاء میزبان فضلاء و طلاب با موضوع «شئون معصوم (ع) » خواهد بود.

قرار است در این نشست علمی، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید ضیائی‌فر (استاد حوزه و معاون سابق پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی) و حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی الهی‌خراسانی (استاد حوزه و مدیرکل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی) در جمع فقه‌پژوهان به تبیین و بررسی موضوع فوق بپردازند؛ و نیز این جلسه در خاتمه با پرسش و پاسخ همراه خواهد بود.

بنابراین گزارش، سه محور برای این نشست تعریف شده است: 1- دانشوران فقه و اصول چه شئونی برای معصوم ذکر کرده‌اند و چه شئونی برای معصوم متصور است؟ (ارائه نظریه مختار). 2- آیا ضابطه‌ای اصولی برای تشخیص شأن صدور وجود دارد یا باید به قرائن و شواهد موردی مراجعه کرد؟. 3- چه استفاده‌های می‌توان از شئون در اجتهاد کرد.

یادآوری می‌شود، این نشست فردا چهارشنبه 19 فرودین ماه 94، از ساعت 17 الی 19 در سالن همایش‌های مدرسه علمیه مبارکه حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) واقع در میدان شهد، کوچه باغ عنبر (آیت‌الله شیرازی 24)، پلاک 128 با حضور فضلا و طلاب برگزار خواهد شد.

نشست علمی «تأثیر شئون معصوم(ع) در اجتهاد» با همکاری گروه فقه و مبانی اجتهاد وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و به همت مدرسه علمیه مبارکه امام حسن مجتبی (ع) برگزار می‌گردد.

نظر شما