article

روایتی از تاریخچه بانکداری به اصطلاح بدون ربا

[دیدگاه]

قانون عملیات بانکداری بدون ربا (۱۳۶۲) با نگاه تطهیر شبکه بانکی کشور از ربا، به دست مجریان اقتصادی سپرده شد. اما از همان زمان معلوم بود که اکتفای صرف به این قانون و عدم بازبینی و تکمیل آن در نهایت وضعیت بانکی کشور را تغیر نخواهد داد.

article

نقدی بر عدم توجه به لایه‌های بنیادین اسلامی‌سازی بانک‌ها!

[دیدگاه]

متأسفانه یکی از مشکلات اساسی امروز در بانکداری بدون ربا، که به‌دلیل عدم توجه به مقوله‌ی فلسفه‌ی بانکداری ایجاد شده، همین خردنگری در فقه است. نوع نگاه فقها به مسائل و مشکلات جامعه، نقش مهمی در کیفیت و نحوه‌ی ارائه‌ی راهکارهای فقهی و احکام شرعی صادرشده برای حل این مشکلات دارد. منظور ما از نوع نگاه، خردنگر یا کلان‌نگر بودن است.

article

انتشار مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش «بانکداری اسلامی»

[دیدگاه]

مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی در سه جلد با عنوان «تجربه جهانی بانکداری اسلامی روش های تأمین مالی، ابزارها، خدمات و محصولات» از سوی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، منتشر سد.

article

اثرات شورای فقهی در «بانکداری اسلامی»

[دیدگاه]

نظارت شرعی، متفاوت از نظارت تخصصی در بانك بوده و ناظران آن باید آشنا به مبانی فقهی و اسلامی حوزه بانكی باشند. در كنار آن با توجه به تحولات و نیازهای نظام بانكی وظیفه طراحی ابزارهای مالی جدید براساس مبانی فقهی و شرعی بر عهده این شورا باید باشد.

article

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد طرح جدید بانکداری بدون ربا

[دیدگاه]

مرکز پژوهش‌های مجلس با ارائه گزارشی به نقل برخی از دیدگاه‌های کارشناسی درخصوص طرح جدید «عملیات بانکی بدون ربا» پرداخته و نقاط مثبت و منفی آن را مورد بررسی قرار داده است.

article

امکان اجرای سیستم بانکداری دوگانه نیست

[دیدگاه]

ما اجازه نداریم سیستمی را تنظیم کنیم که ربوی باشد. چگونه می‌توانیم اجازه دهیم لقمه حرام در سفره افراد قرار بگیرد و ادعا داشته باشیم که حکومت اسلامی هم داریم.

article

آیا بانک ویژه اسلامی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد؟

[دیدگاه]

واضح است که ایجاد بانک‌های ویژه اسلامی ضرورتی انکارناپذیر است اما باید دانست تحقق بانکداری اسلامی صرفا با تهیه قوانین جدید امکان‌پذیر نخواهد بود.

article

صوری بودن عقود، از مشکلات بسیار جدی نظام بانکی است

[دیدگاه]

فارغ از اینکه چه نوع عقدی برای نظام بانکی مناسب است، اما بانکداری اسلامی، گونه‌ای از بانکداری است که در آن تنوع عقود وجود دارد، اما اکنون متخصصین به این نتیجه رسیده‌اند که این عقود صوری هستند و رابطه تعهدی بین دو طرف را ایجاد نمی‌کنند.

article

نظام اسلامی بانکداری دوگانه را نمی‌پذیرد

[دیدگاه]

به گفته حجت‌الاسلام نظری، پذیرش بانکداری دوگانه باعث ایجاد بحران اقتصادی و در نهایت ناکارآمدی اقتصاد می‌شود و به همین دلیل است که کشوری همانند انگلستان بانکداری بدون ربا را ایجاد کرده‌ است.

article

ترسیم محورهای لایحه اصلاح قانون عملیات بانکداری بدون ربا

[دیدگاه]

علی طیب‌نبا، صبح امروز در همایش بانکداری اسلامی، با بیان اینکه لایحه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا به زودی تقدیم مجلس می‌‌شود، به بیان برخی محورهای اصلی این لایحه پرداخت. و نیز

article

بیست‌وششمین همایش «بانکداری اسلامی» آغاز به‌کار کرد

[دیدگاه]

بیست‌وششمین همایش «بانکداری اسلامی» با حضور وزیر اقتصاد، صاحب‌نظران و کارشناسان بانکداری اسلامی، در مرکز همایش‌های صدا و سیما آغاز به‌کار کرد.

article

تحلیلی بر رابطه قرض‌الحسنه و نظام بانکی؛ سی سال سوء برداشت

[دیدگاه]

برای حل مشکلات باید عملیات قرض‌الحسنه از بانک‌ها گرفته شده و به مؤسسات خیریه قرض‌الحسنه سپرده شود. البته باید توجه داشت مؤسسات خیریه قرض‌الحسنه غیر از تعاونی‌های قرض‌الحسنه‌اند که بنای آن‌ها بر وام‌های جدولی و مشارکت در قرض‌دادن به یکدیگر است.

article

دومین نشست نقد و بررسی پیش‌نویس قانون عملیات بانکی بدون ربا

[دیدگاه]

پژوهشکده پولی و بانکی دومین جلسه از سلسله نشست‌های نقد و بررسی پیش‌نویس قانون عملیات بانکی بدون ربا را با موضوع «تخصیص منابع» در روز دوشنبه ۲۲ تیر ماه با حضور اساتید و صاحب‌نظران برگزار کرد.

article

بررسی طرح اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا در نمایشگاه قرآن

[دیدگاه]

در طرح جدید شورای فقهی به عنوان یک رکن دیده شده اما وظایف و رسالتی که بر عهده آن است تشریح نشده است؛ همچنین در جهت انطباق عملیات بانکی صحبتی در طرح نشده است.

article

نقد و بررسی طرح جدید قانون بانکداری بدون ربا در دانشگاه مفید

[دیدگاه]

نشست «نقد و بررسی طرح جدید قانون بانکداری بدون ربا»، هفته آینده، با حضور جمعی از صاحب‌نظران در دانشگاه مفید برگزار می‌شود.

article

دکتر بخشی دستجردی: «خلق پول» مشکل مغفول بانکداری اسلامی است

[دیدگاه]

در حالت عادی با قرض دادن یک فرد به دیگری مشکلی ایجاد نمی‌شود زیرا فرد قدرت خرید یا سرمایه‌گذاری را از خود سلب کرده و به دیگری داده است ولی اگر این عقد توسط بانک انجام شود مشکل پیش ‌می‌آید زیرا قدرت خرید منتقل نشده است.

article

شش پیشنهاد برای اصلاح قانون بانکداری بدون ربا

[دیدگاه]

پیشنهاد می‌شود تا عقد سپرده‌های جاری قرض الحسنه نیز از عقد قرض به عقد وکالت مشروط بر سیاستگذاری بانک مرکزی تغییر کند تا بانک‌ها ملزم به استفاده از بخشی از این سپرده‌ها در ارائه تسهیلات قرض الحسنه به نیازمندان گردند.

article

چهار مشکل عمده پیش‌نویس قانون جدید بانکداری بدون ربا

[دیدگاه]

عضو هیئت‌علمی مؤسسه امام خمینی (ره) اظهار کرد: تعدد عقود، بی‌توجهی به مشارکت در سود و زیان، حفظ ریسک‌گریزی نظام بانکی و معرفی سود علی‌الحساب به عنوان ابزار سیاستگذاری پولی، از مشکلات عمده پیش‌نویس قانون جدید بانکداری بدون ربا هستند.

article

«ریسک‌های خاص بانک‌های اسلامی» بررسی شد

[دیدگاه]

نشست تخصصی «ریسک‌های خاص بانک‌های اسلامی» با حضور کارشناسان در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار شد.

article

نقدی بر فصل سوم طرح جدید «بانکداری بدون ربا»

[دیدگاه]

به طور قطع این مؤسسه و تصمیمات آن با روح بانکداری اسلامی که در آن بانک وکیل سپرده‌گذاران است در تعارض است.

article

لزوم تفکیک قرض‌الحسنه از نظام بانکی

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام نظری اظهار کرد:‌ مشکل قرض‌الحسنه این است که بانک‌ها وجوه مردم را با عنوان قرض‌الحسنه جمع‌آوری می‌کنند ولی آن را با نرخ سود بالا و به عنوان تسهیلات اعتباری توزیع می‌کنند.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ