article

بررسی موقعیت احادیث مشترک فریقین در قلمرو قواعد فقه معاملات

[دیدگاه]

رساله دکتری با موضوع «بررسی موقعیت احادیث مشترک فریقین در قلمرو قواعد فقه معاملات» (مطالعه موردی، کتاب البیع)، تحقیق حجت‌الاسلام هادی مصباح با حضور دانشجویان، طلاب و استادان در دانشگاه فردوسی مشهد بررسی و دفاع شد.

article

پاکتچی: دانش فهم حدیث دچار خلاء نظری است

[دیدگاه]

احمد پاکتچی در نشست نقد و بررسی کتاب «فقه‌الحدیث: مباحث نقل به معنا» گفت: «فقه الحدیث، دانش فهم حدیث است که متاسفانه این دانش دچار خلاء نظری اس».

article

دانش تخریج؛ تازه‌ترین نوآوری در فقه شیعه

[دیدگاه]

محقق و پژوهشگر علوم حدیث با بیان این‌که تاکنون تعریفی از «تخریج» در میان فقهای شیعه وجود نداشته است، گفت: تخریج حدیث به معنای خارج کردن طرق، متن‌ها، محتواها، موضوعات و منابع مختلف و متعدد یک روایت بوده و و دانش تخریج به معنای قواعد، شیوه‌ها و راه‌هایی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان به منابع، طرق و متن‌های مختلف یک حدیث و نیز محتواهای مشابه آن دست یافت.

article

هفتمین و هشتمین مجلۀ کتاب شیعه ویژه اجازات

[دیدگاه]

شماره هفتم و هشتم مجلۀ کتاب شیعه نشریۀ مؤسسۀ کتابشناسی شیعه «ویژه اجازات» در ۶۲۴ صفحه مطالب و رسائل و نکاتی تازه در باب اجازات با سردبیری محسن صادقی منتشر شد.

article

تاریخ‌گذاری حدیث: روش‌ها و نمونه‌ها

[دیدگاه]

کتاب تاریخ گذاری حدیث به کوشش و ویرایش سیدعلی آقایی و به همت انتشارات حکمت در بهار امسال روانه بازار نشر شد.

article

قضاوت‌های حضرت علی (ع) از نگاه علم حدیث

[دیدگاه]

بخشی از احادیث به معنای قضاوت اصطلاحی نیست؛ ممکن است در بعضی جاها امیرالمؤمنین (ع) دستوری داده و مطلبی فقهی و حکم شرعی را نقل کرده‌اند و چه‌بسا قضاوتی اتفاق نیفتاده باشد یا خلطی صورت گرفته و به روایت شکل داستانی داده‌شده باشد.

article

انتشار مجموعه آثار روایی امامیه

[دیدگاه]

این کتاب چاپ نسخه‌برگردانی از یک اثر کهن و ارزشمند شیعی است که از جنبه‌های مختلف از آن جمله وجود احادیث مهم از راویان و عالمان ناشناخته و تواریخ و اسناد قابل توجه برای شناخت عالمان امامی سده‌های پنجم و ششم قمری خراسان حائز اهمیت است.

article

جایگاه اعتقاد در ارزیابی راویان از دیدگاه اهل‌سنت

[دیدگاه]

«جایگاه اعتقاد در ارزیابی راویان از دیدگاه اهل سنت» از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر وابسته به حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در امور حج و زیارت منتشر شد.

article

نقش تقیه در استنباط

[دیدگاه]

عنصر تقيه به ‌عنوان يكي از كارآمدترين عناصر در رفتار‌شناسي اماميه در طول تاريخ تشيع مورد توجه دانشمندان علوم مختلف قرار گرفته است. اما نقش اين عنصر در بررسي رفتارشناسي ائمه معصومين عليهم السلام در مقام بيان احكام شرعي، كمتر مورد كنكاش واقع شده است.

article

ویژه پنجمین همایش عرصه‌ها و روش‌های حدیث‌پژوهی

[دیدگاه]

ویژه‌نامه پنجمین همایش عرصه‌ها و روش‌های حدیث‌پژوهی با گفتارهایی از آیات شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی و اشرفی شاهرودی و حجج‌الاسلام مهریزی، مختاری، نصیری و خدامیان در «شبکه اجتهاد» منتشر شد.

article

نقش نقل به معنا در برخورد با روایات فقهی

[دیدگاه]

 تنها راه برون رفت از اشکال علامه شعرانی آن است که اصل اولی در روایات را نقل نصّ روایات بدانیم. به این معنا که معتقد باشیم، گر چه راویان از اهل بیت نقل به معنا را اجازه گرفته بودند، با این حال بنای آنان بر نقل نصّ روایات بوده است.

article

ویژه‌نامه بزرگداشت محمدباقر بهبودی منتشر شد

[دیدگاه]

شماره ۱۱۵ رایحه، ویژه بزرگداشت استاد محمدباقر بهبودی در آستانه چهلمین روز درگذشت این محقق قرآن و حدیث منتشر شد.

article

محدثان قدیم شیعه و تحلیل کتابشناسی حدیث

[دیدگاه]

یکی از مباحث مهمی که در کتب فهارس از آن سخن می‌رود، بحث از طرق دستیابی به کتاب‌ها و ارزشگذاری آن طرق است.

article

استنباط حدیث و اقتضائات فرهنگی زمان صدور

[دیدگاه]

واقعیت این است که آیاتی که در مکه نازل شده با آیاتی که در مدینه نازل شده زبان متفاوتی دارد. بنابر این در خروجی هم تفاوت دارد. حالا چیزی که در ظرف 23 سال اینقدر تفاوت دارد، حدیث شیعه که 250 سال تاریخ دارد، چه وضعیتی خواهد داشت؟ احادیثی که در سه فرهنگ متفاوت حجازی، عراقی و ایرانی مطرح شده است. هر کدام از این فرهنگ‌ها، اقتضائات خاص خودش را دارد، نوع مواجهه خاص خودش را دارد. ما بدون توجه و در نظر گرفتن این‌ها حدیث را مبنای استنباط قرار می‌دهیم.

article

پرسش‌هایی از فقیه رجالی آیت‌الله شبیری زنجانی

[دیدگاه]

یکی از مبانی مرحوم آیت‌الله بروجردی این بود که ایشان می‌فرمود: در نقل روایات، اصل اوّلی رُوات بر نقل روایاتی بوده که به آن‌ها فتوا می‌داده‌اند، تنها اصحاب الجمع و حشویه بوده‌اند که هر روایتی را نقل می‌کرده‌اند.

article

آسیب‌شناسی استناد به حدیث در حوزة مسائل اجتماعی

[دیدگاه]

به نظر می‌رسد که ما در حوزة مسائل اجتماعی و حقوق انسان‌ها، خواه دماء باشد، خواه امور مالی و خواه آزادی‌های انسان، باید احتیاط کنیم. یعنی احتیاط مرحوم خوانساری را مقداری گسترش بدهیم. سیرة عقلا هم این است که اگر با خبری مواجه شوند که حتی از نظر فقهی صحیح و موثق است اما مربوط به دماء یا حقوق اولیة انسان‌ها می‌شود، احتیاط کنند.

article

بومی‌سازی فرهنگ حدیثی توسط استاد بهبودی/ جایگاه نگاه تاریخی در تصحیحات حدیثی

[دیدگاه]

آقای بهبودی با ترجمه احادیث شیعی از جمله احادیثی فقهی برای اولین بار فرهنگ حدیثی را بومی‌سازی کردند. برخی از آثار ایشان منتشر نشده است از جمله جزوه مهمی که در خصوص رجال نجاشی دارند.

article

آیت‌الله اشرفی شاهرودی: احادیث قطع‌آور نیستند اما بهترین منبع‌اند/ به علم رجال اهتمام بیشتری داشته باشیم

[دیدگاه]

آیت‌الله اشرفی شاهرودی بیان کرد: این احادیث قطع‌آور به حکم الهی نیست اما بهترین راه که هست؛ به قول مرحوم وحید بهبهانی معتبر ظنون اجتهادیه است که از طریق روایات به‌دست می‌آید.

article

رویکردی نو در تدوین جوامع حدیثی و احادیث فقهی

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام مختاری با اشاره به طرحی نو در تدوین جوامع حدیثی گفت: با این روش خیلی از احادیث مرسل و مجهول از مرسل و مجهول بودن در می‌آید. ما متن همه منابع اولیه اعم از کتب اربعه اول و دوم و غیر اربعه را نقل می‌کنیم.

article

نگرش امروزی باعث ضعیف شدن بیشتر احادیث می‌شود/ لزوم توجه به نگاه فهرستی در نقل احادیث

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام خدامیان درباره انگیزه خود از احیای مسلک فهرستی روایات گفت: عده‌ای از سر دلسوزی مطالب و کتاب‌هایی منتشر می‌کنند که تا 20 سال دیگر تمام روایات را ضعیف می‌کنند.

article

سرمایه اصلی فقه ما در روایات است/ تبیین روش‌های چهارگانه اجتهاد

[دیدگاه]

عضو هیأت مؤسس انجمن حدیث گفت: سرمایه اصلی ما در فقه روایات است. ما وقتی به روایات رجوع می‌کنیم خود اهل بیت (علیه‌السلام) مسأله فقه و فقاهت را با احادیث گره زده‌اند.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ