article

نشست «نظریه خطابات قانونی از دیدگاه امام خمینی (ره)» برگزار می‌شود

[دیدگاه]

به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نشست «نظریه خطابات قانونی از دیدگاه امام خمینی (ره)» برگزار می‌شود.

article

امکان تقویت حضور اخلاق در روش‌ استنباط فقه

[دیدگاه]

دکتر خشن به حضور کمرنگ اصول کلی شریعت و اهداف عام آن در استنباط فقهی منتقد بود و عدم انطباق برخی احکام فقهی جزئی با اصول کلی اسلام را نشانه‌ای بر لزوم بازنگری در روش استنباط فقهی دانست.

article

نصرالله: تبدیل تهدید به فرصت از سوی رهبری ایران/ امام خامنه‎ای در بالاترین درجه‎های فقه قرار دارند

[دیدگاه]

دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی در کنفرانس تجدد و اجتهاد از نگاه رهبر معظم انقلاب تاکید کرد که ایشان پس از بر عهده گرفتن مسؤولیت رهبری ایران، تهدیدات را به فرصت‌ها تبدیل کرد ه است، از همین روی این کشور اکنون یک قدرت منطقه‌ای است.

article

نوآوری‌های اصولی امام خمینی(ره) بررسی شد

[دیدگاه]

یکی از اشکالات امام و علامه طباطبایی بر اصولیون، خلط بین اعتباریات و حقایق است. جالب اینجاست که این دو با اینکه اهتمام بیشتری به فلسفه دارند اما در عین حال احتراز بیشتری از فلسفه در اصول فقه دارند.

article

رویدادهای فقهی هفته‌ در «قاب تصویر»/ 1

[دیدگاه]

از مهمترین رویدادهای هفته می‌توان به دیدار رهبر معظم انقلاب با قاریان قرآن، نشست دوره‌ای اساتید حوزه علمیه قم با آیت‌الله وحید خراسانی، نشست اجتهاد در اندیشه امام خمینی، افتتاح مدرسه تخصصی فقه امام کاظم (ع) قم، کرسی آزاد اندیشی حجاب اجباری، همایش تقدیر از پایان‌نامه‌های تقریبی اشاره کرد.

article

تبیین و تشریح جایگاه مبانی کلامی در عرصه اجتهاد

[دیدگاه]

چون از سویی برخی مسائل کلامی جزء مبادی علم اصول است و از سوی دیگر مسیری که فقها دنبال می‌کنند مستلزم شناخت مباحث کلامی است، باید افرادی که فقه و اصول می‌خوانند به مباحث کلامی ورود پیدا کنند.

article

جایگاه آموزشی حلقات اصولی شهید صدر و مقایسه آن با سلسله آموزشی مرسوم

[دیدگاه]

نشست علمی تخصصی «جایگاه آموزشی حلقات اصولی شهید صدر و مقایسه آن با سلسله آموزشی مرسوم» با حضور استادان خارج فقه حوزه علمیه و مؤلف شرح حلقات شهید صدر، در مدرسه علمیه مبارکه حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) مشهد برگزار می‌شود.

article

استفاده از شیوه‌های نوین در «اجتهاد»

[دیدگاه]

اولین نشست علمی مدرسه عالی نواب در سال جدید با عنوان «استفاده از شیوه‌های نوین در اجتهاد» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سعید ضیائی‌فر برگزار می‌شود.

article

بررسی «تأثیر شئون معصوم(ع) در اجتهاد»

[دیدگاه]

نشست علمی تخصصی «تأثیر شئون معصوم(ع) در اجتهاد» از سلسه نشست‌های فلسفه فقه با ارائه حجج اسلام ضیائی‌فر و الهی خراسانی در مدرسه علمیه مبارکه حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) مشهد بررسی می‌شود.

article

بزرگداشت آیت‌الله شهید محمدباقر صدر برگزار می‌شود

[دیدگاه]

مراسم گرامیداشت سالگرد شهادت آیت‌الله محمدباقر صدر و خواهر ایشان بنت الهدی صدر، ۱۹ فروردین در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر(سرچشمه) برگزار می‌شود.

article

مراسم یادبود حدیث شناس «محمدباقر بهبودی» برگزار می‌شود

[دیدگاه]

به مناسبت چهلمین روز درگذشت مرحوم بهبودی، حدیث شناس و قرآن پژوه، مراسم یادبودی با حضور شاگردان وی و صاحب‌نظران در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد.

article

به همت شبکه اجتهاد؛ نشست «فقه‌پژوهی در جهان اسلام» برگزار می‌شود

[دیدگاه]

نشست علمی تخصصی «فقه‌پژوهی در جهان اسلام» با حضور حجج اسلام مبلغی، مختاری و مهریزی، 21 اسفندماه به همت شبکه اجتهاد در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌گردد.

article

پنجمین ‌همایش‌ «عرصه‌ها و روش‌های‌ حدیث‌پژوهی» در مشهد

[دیدگاه]

پنجمین همایش عرصه‌ها و روش‌های حدیث‌پژوهی با رویکرد کلی «نقش علوم حدیث در استنباط فقهی»، با حضور علما، مدرسان و فضلای حوزه علمیه مشهد و قم در دفترتبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.

article

نشست «اصول فقه، هست‌ها و بایدها» با حضور استاد علیدوست

[دیدگاه]

نشست علمی «اصول فقه، هست‌ها و بایدها» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علیدوست استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با حضور اساتید و اعضای هیئت علمی مراکز حوزوی و دانشگاهی، در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.

article

۱۴ اسفند؛ مراسم رونمایی از موسوعة الشهید الثانی اثر برتر کتاب سال

[دیدگاه]

مراسم رونمایی از کتاب موسوعة الشهید الثانی با حضور آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه و تنی چند از شخصیت‌های مطرح حوزه، در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می‌شود.

article

«مبانی فقهی مدارای بین مذاهب» تبیین و بررسی می‌شود

[دیدگاه]

نشست علمی «مبانی فقهی مدارای بین مذاهب» با ارائه حجت‌‌الاسلام والمسلمین سیدصادق سیدحسینی محقق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دکتر محمدتقی فخلعی استاد فقه دانشگاه فردوسی مشهد در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تبیین و بررسی می‌شود.

article

رونمایی از کتاب «فقه الحدیث: مباحث نقل به معنا» اثر دکتر پاکتچی

[دیدگاه]

جلسه رونمایی کتاب جدیدالتألیف دکتر احمد پاکتچی با عنوان «فقه الحدیث: مباحث نقل به معنا» ششم اسفندماه به همت معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع)‌ برگزار می‌شود.

article

«کاربرد مسائل علم اصول» بررسی می‌شود

[دیدگاه]

نشست «بررسی کاربرد مسائل علم اصول» 30 بهمن در سالن همایش‌های مجتمع امین واقع در سه راه سالاریه با حضور اساتید، فضلا و طلاب حوزه‌های علمیه قم برگزار خواهد شد.

article

نشست بایسته‌های پژوهشی در عرصه‌های بین‌المللی ادیان و مذاهب

[دیدگاه]

دبیرخانه شورای دین‌پژوهان کشور از برگزاری دوازدهمین نشست علمی و تخصصی دین‌پژوهی با موضوع نقد و بررسی بایسته‌های پژوهشی در عرصه‌های بین‌المللی ادیان و مذاهب در این مرکز علمی خبر داد.

article

دومین نشست «آسیب‌شناسی اجتهاد از جهت حدیث‌ پژوهی» برگزار می‌شود

[دیدگاه]

دومین نشست علمی «آسیب‌شناسی اجتهاد از جهت حدیث‌ پژوهی» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رحمان ستایش در جمع فضلا و طلاب حوزه‌ علمیه در موسسه فرهنگی فهیم قم برگزار می‌شود.

article

نقش ادبیات عرب در فرآیند «استنباط»

[دیدگاه]

سیمینار «نقش ادبیات عرب در فرآیند استنباط» با حضور دو تن از مجتهدان حوزه علمیه در مدرسه علمیه فاطمه معصومه(سلام‌الله‌علیها) قم برگزار می‌گردد.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ