article

مروری بر اندیشه سیاسی مرحوم نائینی

[دیدگاه]

در اندیشه نائینی سلطنت در مفهوم عام، دو وظیفه اصلی را برعهده دارد: وظیفه اول، به داخل جامعه و کشور محدود است؛ یعنی حفظ نظامات داخلی، تربیت اهالی و احقاق حق و وظیفه دوم، جلوگیری از مداخله بیگانگان و اجانب است. این دو وظیفه را «احکام سیاسیه» می‌خواند که همان جزء دوم حکمت عملی است.

article

ناگفته هایی از زندگی آیت‌الله خویی

[دیدگاه]

ایشان اگرچه برنامه دخالت مستقیم در سیاست را نداشتند، اما به دور از نگرانی‌ها و دغدغه‌های سیاسی نبودند و با سیاسی بودن حوزوی‌ها مخالفتی نداشتند.

article

منش سیاسی آیت‌الله آخوند خراسانی

[دیدگاه]

مرحوم آخوند فوق‌العاده واقع‌بین بود و ابداً فکر نمی‌کرد یک روحانی فقط موظف است جواب مسائل شرعی مردم را بدهد و احترام آن‌ها را جلب کند، بلکه عمیقاً معتقد بود باید به دردها و مسائل مردم رسید و برایشان راه چاره یافت.

article

آنچه مهمانان ایرانی در گنگره علامه بهبهانی گفتند

[دیدگاه]

علامه وحید بهبهانی راه روشنی را برای دریافت و فهم اصول و فقه پیش پای طلاب و روحانیون گشود و عقل و عقلانیت را در زمینه فقه و اصول نهادینه کرد و با شناخت درست جریان اخباری گری و با بهره‌گیری از روش‌های علمی و منطقی توانست از رشد اخباری گری در حوزه‌های علمیه جلوگیری کند.

article

نگاهی به زندگی و اندیشه‌سیاسی «ابن ادریس حلی»

[دیدگاه]

موسسه بوستان کتاب درباره ابن ادریس حلی؛ این فقیه بزرگ شیعه و مولف کتاب سرائر، دو عنوان کتاب به نام‌های: «زندگی و اندیشه‌های ابن ادریس» و «اندیشه سیاسی ابن ادریس حلی» چاپ و منتشر کرده است.

article

آقا گفتند مرحوم شب‌زنده‌دار از اول نو بودند

[دیدگاه]

ایشان بیان گرم و صدای پرجاذبه‌ای داشتند و مطالعاتشان به‌روز بود. مباحث جدیدی از غرب در بین دانشجویان و... رواج پیدا می‌کرد و برای اینکه با این مباحث آشنا شوند، این کتاب‌ها را مطالعه می‌کردند و استاد برای آن‌ها توضیح می‌داد که معلومات خود را به‌روز کنند.

article

تبیین اصول فکری امام خمینی و مقام معظم رهبری به سه زبان

[دیدگاه]

بنیاد اندیشه اسلامی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شماره‌های آینده نشریات «الوحده»، «اکو آو اسلام» و «لومساژ» خود را به انتشار ویژه‌نامه «اصول فکری امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری» اختصاص داده است.

article

جهاد اصلاح گرانه و گام‌های نوگرایانه

[دیدگاه]

شیخ محمدرضا مظفر یكى از صاحبان رأى و اندیشه است که شیوه‏‌هاى نو او در بازسازى فضاى علمى جامعه از جهاتی دیگر او را ممتاز مى‏‌سازد. وى براى تحقق آرمان بزرگ خود، نخستین كارش را با سامان دادن به حوزه‏‌هاى علمیه و بالا بردن سطح آگاهى دانشجویان علوم دینى آغاز كرد و در این راه گام‏‌هاى مؤثرى برداشت.

article

رویکرد فقهی در آثار سید یزدی

[دیدگاه]

سید یزدی توجه خاصی به مباحث لفظی دارد که این مقدار بذل توجه، در دیگران دیده نمی‌شود. سید در مفردات مباحث فقهی یا اصولی دقّت می‌کند و به اندازه قابل توجهی در مباحث لفظی به عمق می‌رود.

article

شاگرد امام و منتقد سید قطب

[دیدگاه]

پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی متن گفتگویی منتشر نشده از آیت‌الله آصفی را منتشر کرده است. در این گفتگوی خواندنی آیت‌الله آصفی از اساتید، آرا و نظریات علمی و فعالیت‌های سیاسی خود می‌گوید.

article

نوآوری‌های اصولی امام خمینی(ره) بررسی شد

[دیدگاه]

یکی از اشکالات امام و علامه طباطبایی بر اصولیون، خلط بین اعتباریات و حقایق است. جالب اینجاست که این دو با اینکه اهتمام بیشتری به فلسفه دارند اما در عین حال احتراز بیشتری از فلسفه در اصول فقه دارند.

article

قم و نجف مکتب جدایی ندارند/ همیشه مرجع درجه دو و سه داشته ایم

[دیدگاه]

آیت‌الله محمدمهدی آصفی نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در عراق، روز پنجشنبه بعد از عمری خدمت مجاهدانه در مکتب اهل بیت(ع) دعوت حق را لبیک گفت. وی که از بیماری سرطان رنج می برد، پس از ادای نماز صبح دعوت حق را لبیک گفته و به دیار آخرت شتافت.

article

بازخوانی اصول مستند مکتب امام، تنها راه مقابله با تحریف شخصیت آن بزرگوار است

[دیدگاه]

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع پرشکوه و کم‌نظیر مردم وفادار ایران در حرم مطهر بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی، مکتب امام خمینی رحمه‌الله را نقشه‌ی راه پرامید ملت ایران خواندند و با اشاره به ضرورت مقابله با تحریف شخصیت امام، تأکید کردند: بازخوانی اصول مستند مکتب امام، تنها راه مقابله با تحریف شخصیت آن بزرگوار است.

article

امام خمینی(ره) فقیهی نواندیش بود

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام محسن غرویان از استادان برجسته حوزه به تحلیل رویکرد فقهی امام خمینی (ره) و وجه تمایز او پرداخت. به گفته غرویان، امام یک فقیه نواندیش بود که تلاش می کرد دین را بر اساس مقتضیات زمان تفسیر کند.

article

تجربه مواجهه فقه با دولت مدرن/ تلاش نایینی در فهم فقهی دموکراسی

[دیدگاه]

درک نخستین فقهای ما درکی دموکراتیک است؛ مرحوم نایینی سعی می‌کند عناصر دولت دموکراتیک را به دستگاه فقه ترجمه کند. اما به تدریج تحولی ایجاد می‌شود. در ادبیات مرحوم امام خمینی نیز عناصر دموکراتیک بالاست.

article

از درجه اجتهاد استاد بهبودی تا عناصر نقد حدیث در آثار وی

[دیدگاه]

معارف معتقد است عناصر نقد حدیثی استاد بهبودی شامل درک وی از قرآن، عقل و سنت پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) است.

article

صاحب جواهر، پایه گذار فخر جاویدان در فقه و فقاهت

[دیدگاه]

او پانزده سال تمام ریاست و زعامت علمی حوزه علمیه نجف را در اختیار داشت و مردم مسلمان از او تقلید و پیروی می‌کردند و آن چنان در عرصه فقه و اصول تبحر داشت که با گذشت یک قرن و نیم از وفات او هنوز هم تالیفاتش در فقه و اصول در حوزه‌ها مورد استفاده اساتید می‌باشد. او تکمیل کننده حرکت علمی و فقهی جدیدی بود که اساس آن توسط علامه وحید بهبهانی در کربلا، پایه گذاری گردید.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ