article

بررسی ابعاد حقوقی، سیاسی و فقهی فاجعه منا

[دیدگاه]

به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نشست بررسی ابعاد حقوقی، سیاسی و فقهی فاجعه منا با حضور استادان، مسئولان و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف 26 مهرماه در محل دانشکده حقوق و علوم سیاسی برگزار شد.

article

فاجعه تلخ منــا نباید به سکوت و فراموشی بگذرد

[دیدگاه]

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از سکوت دولت‌ها و به‌خصوص دولت‌های غربی و سازمان‌های مدعی حقوق بشر در قبال این مصیبت بزرگ تأکید کردند: این حادثه به هیچ‌وجه نباید فراموش شود و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج موظف هستند که این موضوع را به صورت قاطع دنبال کنند.

article

همایش بررسی ابعاد حقوقی، سیاسی، فقهی فاجعه منا

[دیدگاه]

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علامه طباطبائی با هدف بررسی ابعاد حقوقی، سیاسی، فقهی فاجعه منا همایشی را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار می‌کند.

article

پاسخ به سوالات شرعی حادثه منا تدوین شد

[دیدگاه]

مجموعه سوالات و شبهات فقهی حادثه دلخراش منا، از سوی استادان اداره پاسخگویی به سوالات دینی آستان قدس رضوی، در قالب 16 پرسش و پاسخ اساسی و مهم، ویژه زائران و حاجیان بیت‌الله الحرام تدوین شد.

article

آنچه در دیدار وزیر بهداشت با مراجع قم گذشت

[دیدگاه]

وزیر بهداشت میهمان مراجع و علمادر قم بود و در این دیدارها مراجع ضمن تاکید بر بی کفایتی آل سعود، بر لزوم تسهیل شرایط حج و بررسی موضوع در نشست‌های فقهی عالمانه تاکید کردند و گفتند نباید محبوبیت حج ضربه بخورد.

article

حادثه منا اگر قتل عمد نبود قتل شبه عمد است

[دیدگاه]

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه حادثه منا، خطای محض نبود، گفت: اگر قتل عمد نبود، قتل شبه ‌عمد است و حُکم فقهی آن، حکم فقهی شبه‌عمد را دارد.

article

بیانیه نشست حقوقی فاجعه منا

[دیدگاه]

بیانیه سازمان بسیج حقوقدانان در چهار محور، بعد فقهی رسیدگی به فاجعه منا، مسوولیت بین المللی دولت عربستان در فاجعه منا، اقامه دعوا علیه دولت عربستان به خاطر فاجعه منا و لزوم جبران خسارات مادی و معنوی فاجعه منا توسط دولت عربستان قرائت شد.

article

حقوقدانان چه می‌گویند؛ راهکارهای حقوقی پیگیری فاجعه منا

[دیدگاه]

فاجعه منا را نباید به سطح درگیریهای سیاسی بین ایران و عربستان تقلیل داد حاکمان عربستان به دنبال این هستند که به جای پیگیری حقوقی ابعاد فاجعه را به سطوح سیاسی وصل کنند/ ممانعت از حق دسترسی به اطلاعات فاجعه منا و مستند سازی این اطلاعات، مصداق جلوگیری از کشف حقیقت است.

article

حکم فقهی حج جان‌باختگان منا

[دیدگاه]

نظر مراجع تقلید درباره حج افرادی که به نیت حج به مکه رفته‌اند اما موفق به انجام عمل حج نشده‌اند و یا در بین مناسک حج جان باخته‌اند این است که اگر چه آنها اعمال حج را به طور کامل انجام نداده‌اند اما عمل حج مقبول در نامه عمل آنها نوشته شده است.

article

اقدامات آل سعود نه تنها اسارت حج بلکه استثمار حج است

[دیدگاه]

حج امروز در اسارت آل سعود است، اگر حج اسیر نبود و به درستی اقامه می‌شد، عظمت و شکوه حقیقی آن به روشنی، چشم همه جهان را خیره می‌ساخت چرا که حج به تنهایی آن قدر جذابیت دارد که می‌تواند منادی اسلام در همه جهان باشد.

article

اندک بی احترامی به حجاج موجب عکس‌العمل "سخت" و "خشن" می‌شود

[دیدگاه]

رهبر انقلاب با اشاره به حضور دهها هزار نفر از حجاج عزیز کشورمان در مکه و مدینه، هشدار دادند: اندک بی‌احترامی به حجاج ایرانی و همچنین عمل نکردن دولت عربستان به وظایف خود در قبال بدنهای مطهر، موجب عکس العمل ایران خواهد شد.

article

اداره حج به نهادی اسلامی متشکل از شورای کشورهای اسلامی سپرده شود

[دیدگاه]

مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در پی فاجعه منا، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: سازمان همکاری‌های اسلامی می‌خواهیم اداره حج را به نهادی اسلامی متشکل از شورای کشورهای اسلامی که دارای شمار زیادی از حجاج هستند واگذار کند.

article

با نبود امنیت‌ می‌توان در «وجوب‌ حج» ‌تشکیک‌ کرد

[دیدگاه]

شرایط استطاعت، صرفا استطاعت مالی نیست. امنیت هم یکی از شرایط استطاعت است و با نبود امنیت می‌توان در وجوب حج تشکیک کرد. مگر اینکه عربستان به طور رسمی امنیت حجاج را به عهده بگیرند و مسئولیت بپذیرند.

article

شیخ الازهر از سعودی‌ها تقدیر کرد!

[دیدگاه]

الازهر چند روز پس از فاجعه منا بالاخره سکوت خود را شکست اما به جای انتقاد از عربستان زبان به تقدیر و ستایش از آل سعود باز کرد!

article

آیت‎الله‎ جوادی‎: حرامی‎ها را از حرم دور کنید

[دیدگاه]

آیت‌الله جوادی‌آملی با اشاره به حادثه سنگین و اسفبار مکه و منا، گفت: این حادثه غمبار از بی تدبیری و سوء مدیریت مسئولان حرمین شریفین است، سازمان‌هایی که داعیه حقوق بشر را داشته و دارند، فریاد برآورند و این حرامی‌ها را از حرم دور کنند و اداره حرم را به عهده مسلمانان جهان بسپارند.

article

حکام عربستان به جای فرافکنی، با عذرخواهی مسئولیت خود را بپذیرند

[دیدگاه]

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به فاجعه بزرگ منا، تأکید کردند: دنیای اسلام سؤالات زیادی در این خصوص دارد و حکام عربستان به جای فرافکنی، باید با عذرخواهی از امت اسلامی و خانواده‌های داغدار، مسئولیت خود را در حادثه سنگین منا را بپذیرند.

article

بسته ویژه خبری واکنش مراجع و علما به فاجعه منــــا

[دیدگاه]

علمای جهان اسلام، سران کشورهای اسلامی، مجامع اسلامی و امت مسلمان با وحدت کلمه، علاوه بر محکوم نمودن عملکرد ناصحیح مدعیان خدمت به حرمین شریفین در برگزاری حج ابراهیمی، خواستار تغییر در مدیریت این مراسم عظیم در راستای تأمین امنیت و ارائه خدمات مناسب به میهمانان سرزمین وحی باشند.

article

عقلاء و محققان جهان اسلام مسئله منا را به بحث بگذارند

[دیدگاه]

آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف از فاجعه جانگداز منا گفت: وقت آن رسیده است که عقلای جهان اسلام با تجمیع محققان و غیر سیاسیون، مسئله منا را از دید اسلامی و قرآنی و حتی ادیان دیگر به بحث و بررسی بگذارند.

article

فقها و دیپلمات‌ها و راه‌حلی برای مشكلات حجاج

[دیدگاه]

با توجه به اینكه مراسم رمی جمرات بارها جان حجاج را به خطر انداخته است لزوم این مساله حس می‌شود كه فقهای عالم اسلام از شیعه تا سنی در یك هم‌اندیشی تلاش كنند زمان و مكان این بخش از مناسك حج را گسترش دهند تا...

article

تجمع علما و طلاب حوزه قم و مشهد در اعتراض به فاجعه منا

[دیدگاه]

علما، روحانیان و طلاب حوزه‌‌های علمیه قم و مشهد در اعتراض به حادثه تلخ منا، نسبت به بی كفایتی و نالایقی آل سعود، اعتراض خود را اعلام كردند.

article

حادثه دلخراش حج امسال سندی مکرر از بی‌لیاقتی آل سعود است

[دیدگاه]

این حادثه دلخراش در مراسم حج امسال سندی مکرر از بی‌لیاقتی آل سعود در خادمی حرمین شریفین و زائرین بیت‌الله الحرام می‌باشد و دولت آل سعود مسئول این بی تدبیری در اداره این مراسم عظیم می‌باشد.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ