article

قلمرو فقه مطلوب در راهبردشناسی نظام دینی

[دیدگاه]

در عصر غیبت رسالتی که وجود دارد این است که از فقه موجود به سمت تولید فقه مطلوب حرکت کنیم که نیازمند به سازی و کار و نقشۀ راه و یک سری لوازم می‌باشد. ویژگی فقه مطلوب این است که دست عصر نوین به سوی آن بلند است و از حیث اسلوب و برنامه و گستره مطابق فقه موجود است.

article

انواع ساختارهای متناسب با محتوای نظام اسلامی

[دیدگاه]

در گزیده صوت پیش‌رو آیت‌الله عباس کعبی استاد خارج فقه حوزه علمیه قم، به تبیین «سه نوع ساختار متناسب با محتوای نظام اسلامی» می‌پردازد.

article

پذیرش ولایت برای فقیه از ضروریات فقه شیعه است

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام واعظی با بیان این‌که پذیرش ولایت برای فقیه از ضروریات فقه شیعه است، گفت: در تاریخ تشیع یک فقیه پیدا نمی‌کنید که برای فقیه عادل جامع‌الشرایط ولایت را قبول نداشته باشد.

article

گام برداشتن آخوند خراسانی در مسیر تاسیس فقه‌سیاسی نوین

[دیدگاه]

آخوند خراسانی از جمله رهبران مشروطه‌خواه است که فصل نویی برای فقه سیاسی شیعه از دیدگاه دگرگونی پارادایمی گشود و فقه سیاسی جدیدی تاسیس کرد.

article

سِرّکارآمدی نظم‌ سیاسی مردم‌سالار

[دیدگاه]

نگاه همزمان دین اسلام به دین‌مداری و مردم‌‌سالاری موجب شده است علاوه بر اینکه معایب و کاستی‌‌های برشمرده شده دو نظام دموکراسی و تئوکراسی، از ساحتِ نظام مردم‌سالاری دینی مبرا باشد، مزایا و امتیازات آن دو نظام عملاً در این نظام مطلوب، حضور پررنگی داشته باشند؛ بلکه سر موفقیت و کارآمدی این نظام در سال‌های تحقق آن در قالب جمهوری ‌اسلامی در کشور ایران را نیز باید در این قضیه جست‌وجو کرد.

article

فیرحی رساله «تنبیه‌ الامة و تنزیه‌ الملة» نائینی را شرح می‌کند

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام داود فیرحی، پژوهشگر علوم سیاسی و اندیشه سیاسی اسلام از شرح رساله «تنبیه‌الامة و تنزیه‌الملة» محمدحسین نائینی در کتابی مستقل با عنوان «آستانه تجدد» خبر داد.

article

ولایت فقیه موافقت‌ها و مخالفت‌ها/ نقدی بر کتاب حکومت ولائی

[دیدگاه]

گويا امثال نويسنده نمى‌توانند تصور كنند كه در حكومت اسلامى هم مى‌شود ولى فقيه باشد با يك نظارت همراه با قدرت و هم رئيس جمهور باشد همراه با مسئوليت‌هاى مخصوص به خود، در حالي‌كه امام مى‌فرمايند: «ما بايد به مردم ارزش بدهيم، استقلال بدهيم و خودمان كنار بايستيم و روى خير و شر كارها نظارت كنيم».

article

ولایت فقیه موافقت‌ها و مخالفت‌ها

[دیدگاه]

امام خمينى‏(ره) به آن‌هايى كه ولايت فقيه را فقط در حد يك امر تشريفاتى و يك نظارت بدون قدرت اجرايى مى‏پذيرند به شدت حمله مى‏كنند و حتى مى‏فرمايند اگر معنى حرفشان را خودشان بفهمند و بزنند مرتد هستند.

article

ولایت فقیه از نجف تا جماران؛ گفتاری از حسن رحیم‌پور ازغدی

[دیدگاه]

حسن رحیم پور ازغدی در این سخنرانی در جمع دانشجویان غیر ایرانی می گوید: اگر پیامبر(ص)، سیاسى نبود آیا احتیاجى به حكومت و جهاد بود؟!

article

در مسأله مهم ولایت فقیه هنوز به نظری محکم و متقن نرسیدیم

[دیدگاه]

آیت‏‌الله نوری همدانی گفت: در مسأله مهم ولایت فقیه هنوز ما به نظری محکم و متقن نرسیدیم و جا برای فقاهت و بررسی بیشتر در این مسأله بسیار مهم باقی است.

article

گزارش تصویری؛ اولین روز درس خارج مسائل فقه‌حکومتی

[دیدگاه]

با آغاز سال جدید حوزه‌های علمیه کشور، اولین روز درس خارج «مسائل فقه حکومتی» (جواز اقامه الحکم فی عصر الغیبه) با تدریس آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در حوزه علمیه مشهد برگزار شد.

article

اختیارات ولی فقیه از دیدگاه شهید صدر

[دیدگاه]

به اعتقاد شهید صدر، ولی‌فقیه یعنی مجتهد و مجتهد کسی است که در حدود بشری مسلط بر خواست‌های شرع مقدس است. ولی‌فقیه براساس آن خواست‌های کلی، موظف است که احکام متغیر را صادر کند، اما از جانب خود نمی‌تواند حکمی صادر کند.

article

دستگاه فقهی حوزه؛ نیازمند تحرک بیشتر برای پاسخ به نیازهای روز است

[دیدگاه]

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه فقهی حوزه برای پاسخ به نیازهای روز نیازمند تحرک بیشتر است.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ