article

بررسی فتوای میرزای نایینی در جواز قمه‌زنی

[دیدگاه]

مرحوم نایینی در این فتوا موضوع ضرر قمه‌زنی برای بدن را بررسی کرده است و طبق نظر وی، آسیب جزئی و زودگذری که در اثر قمه‌زنی به بدن وارد می‌شود، حرام نیست؛ اگرچه همچنان بر این مطلب تأکید می‌کند که اگر قمه‌زنی به بدن زیان برساند، انجام آن حرام است.

article

بررسی فقهی رفتارهای افراطی در عزاداری اهل‌بیت علیهم‌السلام

[دیدگاه]

نظریه پرداز جلسه با سنخ‌شناسی موضوع عزاداری و اقامه‌ی استدلال‌های مختلف عقلی و نقلی به تشریح و تبیین کامل مسأله پرداخت و طی آن روشن شد که اصل عزاداری، امری فطری است که شرع مقدس نه تنها با آن مقابله نکرده است؛ بلکه به تقویت آن نیز پرداخته است.

article

نظریات شهید صدر درباره اقتصاد اسلامی چه بود؟

[دیدگاه]

دکتر خاندوزی درباره کتاب شهید صدر می‌گوید: «نظریه مالکیت، آزادی اقتصادی و عدالت اجتماعی که در کتاب مطرح شده، زیربنای اقتصاد سالم اسلامی است».

article

پاسخ به سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری

[دیدگاه]

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب مجموعه پاسخ‌ها به سؤالات شرعی مخاطبان درباره احکام عزاداری را منتشر کرد.

article

توصیه‌های آیت‌الله مکارم برای عزاداری ماه محرم

[دیدگاه]

آیت‌الله مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج فقه خود تاکید کرد: از مطرح کردن مسائل جناحی، قمه زنی، برهنه شدن و استفاد از آهنگ‌های نامناسب در عزاداری محرم پرهیز کنید.

article

پارچه انگلیسی و فتوای علمای اصفهان

[دیدگاه]

به‌دنبال قیام تاریخی تنباکو که امپراتوری انگلیس را به عقب‌نشینی واداشت، این اندیشه در ذهن حاج‌آقا نورالله اصفهانی شکل گرفت که می‌توان ابعاد تحریم را به کالاهای دیگر گسترش داد. وی برای تحقق عینی این تحریم در راستای خودکفایی داخلی برنامه‌ریزی و اقدام نمود.

article

پاسخ به سؤالات شرعی مخاطبان درباره مسائل تحصیلی

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل فقهی به پرتکرارترین سوالات، مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای، درباره مسائل تحصیلی پاسخ داد.

article

وقوع ماه گرفتگی در بامداد دوشنبه/ چگونه نماز آیات بخوانیم

[دیدگاه]

ماه‌گرفتگی کلی، فردا دوشنبه ساعت 4:37 دقیقه شروع شده و در ساعت 5:41 تمام ماه می‌گیرد و حدودا یک ساعت بعد از طلوع خورشید، ماه شروع به باز شدن می‌کند. با وقوع این پدیده طبیعی، «نماز آیات» بر همه مسلمانان در مناطق رؤیت شده، واجب می‌شود.

article

صدور بیش از 2 هزار فتوا از سوی الازهر در سه ماهه اخیر

[دیدگاه]

کمیته پاسخ به سوالات شرعی الازهر مصر از صدور بیش از 2 هزار فتوا در سه ماهه اخیر سال جاری خبر داد.

article

فقه غیرکاربردی و ضعف مهارت در پاسخ‌گویی به مسائل شرعی

[دیدگاه]

بعضی ابواب به‌نظر می‌رسد کاربرد بیرونی‌شان زیاد است؛ مثلاً باب ازدواج و طلاق. متأسّفانه بر اثر این‌که مردم اطّلاع کافی از مسایل ندارند، گاهی ازدواج‌های حرام اتّفاق می‌افتد؛ گاهی طلاق‌های باطل اتّفاق می‌افتد و بعد که متوجّه می‌شوند یک خانواده‌ای به هم می‌ریزد؛.

article

برپایی نمایشگاه «فقه و زندگی» در حرم رضوی

[دیدگاه]

معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: نمایشگاه «فقه و زندگی» با رویکردی تصویری و نوین، برخی از احکام شرعی را به همراه فتاوای مراجع عظام به نمایش گذاشته است.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ