article

مدل عملیاتی کتاب «بازار سرمایه اسلامی» بر اساس شرایط اقتصادی ایران ارائه شد

[دیدگاه]

این تحقیق بازار سرمایه اسلامی را از جهت اصول، مبانی و اهداف بازار سرمایه مورد بررسی قرار داده است و بر اساس آموزه‌های اسلام، اصول و مبانی بازار سرمایه اسلامی را ترسیم می‌کند و اصطلاحاً چارچوب‌هایی که بایستی بر اساس آن، احکام و قوانین اسلام در بازارهای مالی جریان داشته باشد را ترسیم می‌کند

article

طراحی ابزارهای اسلامی جهت ارائه تسهیلات قاعده‌مند

[دیدگاه]

یادداشت سیاستی «طراحی ابزارهای اسلامی جهت ارائه تسهیلات قاعده‌مند توسط بانک مرکزی؛ چارچوبی جهت سیاستگذاری پولی در بازار بین‌بانکی» توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

article

روایتی از تاریخچه بانکداری به اصطلاح بدون ربا

[دیدگاه]

قانون عملیات بانکداری بدون ربا (۱۳۶۲) با نگاه تطهیر شبکه بانکی کشور از ربا، به دست مجریان اقتصادی سپرده شد. اما از همان زمان معلوم بود که اکتفای صرف به این قانون و عدم بازبینی و تکمیل آن در نهایت وضعیت بانکی کشور را تغیر نخواهد داد.

article

انتشار مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش «بانکداری اسلامی»

[دیدگاه]

مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی در سه جلد با عنوان «تجربه جهانی بانکداری اسلامی روش های تأمین مالی، ابزارها، خدمات و محصولات» از سوی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، منتشر سد.

article

اختلاف‌نظر فقها درباره جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام حبیبیان اظهار کرد: در مورد جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه بین فقها اختلاف‌نظر وجود دارد اما تاکنون هیچکدام از فقهای امامیه فتوا به جبران کاهش قدرت خرید نداده است.

article

جبران کاهش ارزش بدهی ناشی از تورم با مصوبه کمیته فقهی

[دیدگاه]

کمیته تخصصی فقهی در جلسه اخیر خود، سه موضوع مرتبط با اسناد خزانه اسلامی، تبدیل صکوک به سهام و پذیره نویسی اوراق مضاربه را در دستور کار خود قرار داد.

article

آشنایی با ویرایش جدید کتاب «جریمه تأخیر تأدیه»

[دیدگاه]

در ویرایش جدید کتاب ابتدا فتاوای مراجع بزرگوار تقلید درباره موضوع جریمه تأخیر تأدیه در معاملات بانکی با مراجعه به رساله‌های توضیح‌‌المسائل و استفتائات جدید ارائه شده است، سپس جدیدترین قوانین پولی و بانکی مرتبط نیز مرور می‌شود.

article

آیا جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه ربا محسوب می‌شود؟

[دیدگاه]

به گفته یوسفی، کاهش ارزش پول اگر شدید باشد باید جبران شود، ربا نیست و واجب هم هست که این اقدام صورت گیرد و اینکه بانک‌ها پول را گرفته و به این اصول عمل نمی‌کنند به عملکرد اشتباه بانک‌ها مربوط می‌شود.

article

پیشنهاد رئیس‌جمهور برای تشکیل بانک ویژه اسلامی و یک نقد

[دیدگاه]

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ اسلامی عنوان کرد: تا زمانی‌که ساختار پولی و مالی مناسب از دل نظام اقتصادی اسلام کشف نشود هرگونه اقدام برای تحقق بانکداری اسلامی باعث هدردادن منابع کشور می‌شود.

article

امکان اجرای سیستم بانکداری دوگانه نیست

[دیدگاه]

ما اجازه نداریم سیستمی را تنظیم کنیم که ربوی باشد. چگونه می‌توانیم اجازه دهیم لقمه حرام در سفره افراد قرار بگیرد و ادعا داشته باشیم که حکومت اسلامی هم داریم.

article

آیا بانک ویژه اسلامی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد؟

[دیدگاه]

واضح است که ایجاد بانک‌های ویژه اسلامی ضرورتی انکارناپذیر است اما باید دانست تحقق بانکداری اسلامی صرفا با تهیه قوانین جدید امکان‌پذیر نخواهد بود.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ