article

برای آشتی دادن جامعه امروز با اسلام، فقه را کوچک نکنید

[دیدگاه]

عده‌ای می‌خواهند برای آشتی دادن اسلام با جوامع امروز فقه را کوچک ‌کنند در حالی که من می‌گویم این کار غلط و غیرمشروع است و می‌توان از بسیاری امکانات فقهی که تا کنون کوچک شمرده شده مثل تبدل موضوع استفاده کرد.

article

مبلغی: دولت به موضوع طلاق توجه بیشتری داشته باشد

[دیدگاه]

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بیان داشت: متاسفانه امروز در مواردی طلاق به پدیده‌ای گسترده و تاثیرگذار حتی نسبت به اصل ازدواج تبدیل شده و جامعه و دولت باید بیشتر روی آن کار کنند.

article

دعوت از امت اسلامی برای انتخاب مذهب واحد، نه معقول است نه مشروع

[دیدگاه]

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در بیست و پنجمین سالگرد تأسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: دعوت از امت اسلامی برای روی آوردن به مذهب واحد، نه معقول است و نه مشروع!

article

بررسی «اقتضائات فقه پژوهی در جهان معاصر» در مشهد

[دیدگاه]

نشست علمی تخصصی «اقتضائات فقه‌پژوهی در جهان معاصر» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در مشهد برگزار می‌گردد.

article

دستگاه فقهی حوزه؛ نیازمند تحرک بیشتر برای پاسخ به نیازهای روز است

[دیدگاه]

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه فقهی حوزه برای پاسخ به نیازهای روز نیازمند تحرک بیشتر است.

article

حقوقی‌سازی اخلاق در شرائط معاصر و ضرورت امکان‌سنجی فقهی آن

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام‌ دکتر احمد مبلغی رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس چکیده مقاله خود را تحت عنوان «حقوقی سازی اخلاق در شرائط معاصر و ضرورت امکان سنجی فقهی آن» ارائه داد و تاکید کرد: جامعه در مسیر تحول و تطور ناشی از گذشت زمان به اخلاق نیازمند است.

article

خرده‌گیری از الازهر یک جهالت بزرگ در ساحت تقریب است

[دیدگاه]

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: امروز برای کنترل تعصب و تندروی مذهبی، هیچ راهی جز گفت‌وگوی نتیجه بخش و منتهی به صدور فتواهایی در مسیر صیانت و حمایت از کیان امت اسلامی وجود ندارد.

article

چیستی رویکرد فقهی به موضوع رسانه

[دیدگاه]

رسانه، کلان‌ترین موضوع اجتماعی در فقه است؛ زیرا چتر آن، بر همه موضوعات اجتماعی گسترده است و از دین و فرهنگ و هنر تا مسائل اقتصادی، رفاهی، سیاسی و محیط زیست را فرا می‌گیرد و تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

article

بررسی زوایای سه گانه رابطه فقه و مصلحت

[دیدگاه]

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: مصلحت را از سه زاویه "مدار بودن برای حکم"، "معیار بودن برای سنجش فتوا" و "چارچوب بودن برای فهم استنباطی" می‌توان مورد بررسی قرار داد.

article

شکل‌گیری کارکردی فعال، دقیق و عصری برای فقه بر عهده فقها است

[دیدگاه]

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامى با تاکید بر اینکه باید لباس عصر بر تن فقه پوشانده شود، گفت: اگر چه برای تحقق این مهم (عصری سازی فقه) باید موضوعات عصر را در دستور کار مطالعات و استنباطات فقهی قرار داد، ولی آنچه فوری تر به نظر می‌رسد بخشیدن "کارکرد عصری" به فقه است.

article

برگزاری چنداستادی کلاس‌های فقه مقارن/ ارتباط موثر با دانشگاه‌های جهان اسلام

[دیدگاه]

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به فعالیت‌های این دانشگاه در سال ۹۳، گفت: از فعالیت‌های شاخص این بود که کلاس فقه مقارن از تک استادی به چند استادی ارتقا پیدا کرد و برخی کلاس‌ها در اختیار اساتیدی از همه مذاهب قرار گرفت.

article

دعوت از حجت‌الاسلام مبلغی برای شرکت در کنفرانس مجمع فقه اسلامی

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی و رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با دعوت رسمی دکتر احمد خالد بابکر دبیر کل مجمع فقه اسلامی برای شرکت در بیست و دومین کنفرانس بین المللی مجمع فقه اسلامی در کشور کویت دعوت شد.

article

دانشگاه مذاهب به دنبال تعریف یک نظام حقوقی مأخوذ از همه مذاهب است

[دیدگاه]

در فقه دو رویکرد را به صورت همزمان دنبال می‌کنیم که یکی تاکید بر مشترکات است و دیگری کشاندن فقه مذاهب در کنار هم و با هم به سمت موضوعات معاصر، و این دانشگاه به دنبال تعریف یک نظام حقوقی مأخوذ از همه مذاهب است.

article

از شکل‌گیری فقه بلامذاهب تا مشکلات فقه‌پژوهی و عناصر جدید روشی

[دیدگاه]

مبلغی: تمرکز بر موضوع شناسی از عناصر روش شناسی فقه است که عملاً کار زیادی انجام نمی‌شود. گاهی فرد می‌خواهد به طور مقارن با قوانین مدنی کار کند و نمی‌خواهد موضوع شناسی کند، امّا ناخودآگاه این اتّفاق می‌افتد و فرد در تطبیق یک افق‌هایی را باز می‌کند و ورود به مباحثی پیدا می‌کند که به نوعی کار در موضوع است و این در اهل سنّت زیاد دیده می‌شود.

article

فقه در جامعه‌ای که دچار ضعف ایمانی است تأثیری در بر ندارد

[دیدگاه]

فقه در جامعه‌ای که دچار ضعف ایمانی است و آسیب‌های معنوی و ایمانی دیده است، نه تنها تأثیری را در ایجاد سلامت در بر ندارد بلکه ممکن است در آن شرایط برای جامه غیرمومن، بازتاب‌های احیاناً منفی داشته باشد.

article

مبانی و الزامات فقهی مسئولیت مدنی دولت

[دیدگاه]

بررسی مبانی فقهی و حقوقی مسئولیت مدنی دولت به منظور «تدوین پیش‌نویس» در دستور کار حلقه فقه سیاسی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس قرار گرفت.

article

به همت شبکه اجتهاد؛ نشست «فقه‌پژوهی در جهان اسلام» برگزار می‌شود

[دیدگاه]

نشست علمی تخصصی «فقه‌پژوهی در جهان اسلام» با حضور حجج اسلام مبلغی، مختاری و مهریزی، 21 اسفندماه به همت شبکه اجتهاد در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌گردد.

article

گزارشی از ششمین دور گفت‌وگوهای «اسلام و مسیحیت»

[دیدگاه]

ششمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی لبنان تحت عنوان ‌«همکاری مسلمانان و مسیحیان برای ایجاد صلح عادلانه در منطقه» در لبنان برگزار شد.

article

تمایز تکفیر امروز و دیروز سیاسی شدن آن است

[دیدگاه]

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به پدیده تکفیر که امروز اذهان و فرصت‌های جهان اسلام را به خود مشغول کرده است، گفت: از آغاز تاکنون پدیده تکفیر بوده است، ولی آنچه تکفیر کنونی را از تکفیر در تاریخ ممتاز می‌کند، سیاسی شدن این پدیده است.

article

کرسی آزاداندیشی حکمت و علت در استنباط حکم برگزار شد

[دیدگاه]

نشست حکمت و علت در استنباط حکم، در قالب کرسی‌های آزاداندیشی نقد و مناظره در مدرسه علمیه حجتیه قم برگزار شد.

article

نامه آیت‌الله اراکی و استاد مبلغی به شیخ الازهر

[دیدگاه]

این حوادث تلخ و هولناک، ریشه در جهل کامل نسبت به دین اسلام، روحیه غیرانسانی و تعصب خشک مذهبی مرتکبین آن (گروه تروریستی داعش) دارد.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ