article

ناگفته‌هایی از حیات سیاسی و علمی آیت‌الله‌ بروجردی

[دیدگاه]

آقای بروجردی در جلسه‌ای گفتند که ولایت فقیه فقط به معنی ولایت بر شیعیان نیست و ما نسبت به مسلمانان دیگر هم مسئولیت داریم و نباید بگذاریم به آنها ظلم شود. در همین راستا بود که ایشان آقای حائری یزدی را به امریکا، آقای محققی را به آلمان و آقای صدر بلاغی را به لندن فرستادند و قصد داشتند آقا سید رضی شیرازی را هم به اتریش بفرستند.

article

نظر آیت‌الله بروجردی در مورد ولایت فقیه

[دیدگاه]

آیت‌الله گرامی توضیح داد: ولایت فقیه برای آیت‌الله بروجردی اصل بود، ولی در آن شرایط نمی‌خواست ولایت فقیه را اجرا کند، مرحوم آیت‌الله بروجردی می‌فرمودند که برای اجرای این اصل، افراد به اندازه کافی نداریم.

article

اولین شماره ماهنامه تقریرات با موضوع «مرجعیت دوگانه»

[دیدگاه]

اولین شماره ماهنامه مستقل حوزه علوم انسانی و تفکر دینی «تقریرات» به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی علی اشرف فتحی در 68 صفحه منتشر شد.

article

گزارش «اجتهاد» از چهارمین نشست مجمع عمومی انجمن فقه و حقوق

[دیدگاه]

چهارمین نشست سالانه مجمع عمومی انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم با حضور آیت‌الله نوری همدانی و رونمایی از دو فصلنامه «قرآن و فقه و حقوق» و «سایت انجمن فقه و حقوق» برگزار شد؛ و نیز رئیس این انجمن در سخنانی به هجوم اندیشه‌های انحرافی به «فقه شیعه» تاکید کرد.

article

فرزندان آیت‌الله بروجردی در هیچ امری نمی‌توانستند دخالت کنند/ خط قرمزشان تکمیل و بقای نظام حوزه بود

[دیدگاه]

در بحث نظام حوزه، ایشان اولین کسی بودند که حوزه را نظام‌مند کردند و بحث امتحانات رسمی در زمان ایشان مطرح شد. تا زمان آيت‌الله بروجردی در هیچ یک از حوزه‌ها امتحانی وجود نداشت. ایشان در نجف مطرح کردند که کسانی که می‌خواهند ارتقا پیدا کنند باید امتحان دهند. ایشان یک خط قرمز داشت و آن هم نظام حوزه بود، هر حرکتی که به حوزه لطمه می‌زد ایشان در مقابلش می‌ایستاد.

article

همزیستی مسالمت‌آمیز؛ خوشایند در نظر، چالش در عمل

[دیدگاه]

از دیگر مسائلی که موفقیت جریان تقریب را در ابهام می‌برد، تحلیل نادرست جریانات فعلی جهان اسلام است. در حالی که همگی بر اقلیت بودن تشیع اذعان دارند، داعیان تقریب با تفکیک اهل سنت به اکثریت میانه‌رو و اقلیت تندرو - که به جریان وهابیت، سلفیت و تکفیری نیز شناخته می‌شوند -، تلاش می‌کنند جامعه هدف را اکثریت میانه‌رو بدانند، هر چند در اصل این تفکیک و حسن هدف‌گذاری بحثی نیست، اما در ورای نظریه‌پردازی، برخورد اهل سنت با شیعه، عملا چنین نیست.

article

ویژگی‌های مکتب قم و روش فقهی آیت‌الله بروجردی

[دیدگاه]

برخلاف آنچه که در سال‌های اخیر برخی کوشیده‌اند تا تفاوت قم و نجف را در نگاه‌های سیاسی آن‌ها به مقوله حکومت دینی و ولایت فقیه تقلیل دهند، تفاوت میان این دو مدرسه حوزوی، شبیه تفاوت میان دو مکتب فلسفی یا دو دانشگاه صاحب‌سبک است.

article

مرجعیت‌ پس‌ از آیت‌الله بروجردی‌ به روایت حسن روحانی

[دیدگاه]

رژیم‌ شاه‌، بعد از فوت‌ مرحوم‌ آیت‌الله بروجردی‌، تلگرام‌ تسلیت‌ را به‌ آیت‌الله حکیم‌ مخابره‌ کرد. تلاش‌ رژیم‌ در آن‌ زمان‌ این‌ بود که‌ مرجعیت‌ به‌ نجف‌ منتقل‌ شود.

article

اندیشه سیاسی آیت‌الله بروجردی در باب ولایت‌ فقیه

[دیدگاه]

درباره نظرات آیت‌الله بروجردی پیرامون ولایت فقیه و شبهاتی که حول ایشان در این زمینه وجود دارد بیشتر تصورات و توهمات افراد است؛ وگرنه نظر فقهی ایشان مطلب دیگری است. البته ممکن است خود ایشان علاوه بر بحث فقهی که قائل به این امر بوده‌اند؛ شرایط آن زمانه جامعه و وضع روحانیون رو مناسب برپائی تشکیل حکومت دینی نمی‌دیده‌اند.

article

«اوج مکتب قم»؛ درباره سنت فقهی آیت‌الله بروجردی

[دیدگاه]

آقای بروجردی در حقیقت وقتی فقه می‌گفت، تاریخ فقه را هم می‌گفت. به همین دلیل فقه زمان ایشان و با اتکا به این روش، تحول و پیشرفت چشمگیری داشت و از درجا زدن خارج شد. این روش در دیگر شاگردان ایشان به یادگار مانده است و در تقریرات شاگردان هم این نکته مشهود است.

article

ویژگی‌های بارز مکتب فقهی آیت‌الله بروجردی(ره)

[دیدگاه]

مکتب پر گوهر فقهی آیت‌اهتن بروجردی(ره) مبتنی بر تمرکز بر اقدمین بود که بر چند عنصر استوار می‌باشد و از جمله آنها می‌توان به تمرکز بر روی تاریخ اشاره کرد. معظم‌له نه تنها در اجتهاد از تاریخ استفاده می‌کردند، بلکه در زمینه‌های تاریخی نیز صاحب نظر بودند و این مسئله با استفاده صرف از تاریخ در اجتهاد تفاوت دارد.

article

خسروپناه: آیت‌الله بروجردی کثرت مراجع را به وحدت مرجعیت تبدیل کرد/ قائمی‌نیا: تأثیر امام راحل و آیت‌الله بروجردی بر تفکر یکدیگر دوسویه بود

[دیدگاه]

بزرگ‌ترین خدمت آیت‌الله بروجردی با ورود به قم این بود که ایشان کثرت مراجع را به وحدت مرجعیت تبدیل کرد و با تدریس در مسجد اعظم و تأسیس مؤسسه این مسجد موفق شد منابع انسانی را هدایت کند.

article

تصاویر تشییع پیکر آیت‌الله بروجردی در نیم قرن پیش

[دیدگاه]

در ساعت ۸:۳۰ صبح روز دهم فروردین، رادیو ایران با قطع برنامه خود اعلام کرد آیت‌الله بروجردی دار فانی را وداع کرده و به دستور دولت، امروز کلیه وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی تعطیل است و ضمناً از این ساعت برنامه‌های موسیقی رادیوهای کشور تعطیل می‌شود.

article

مدرسه قم؛ از «قوانین» تا «قانون»

[دیدگاه]

پس از رحلت آیت‌الله بروجردی در فروردین ۱۳۴۰ شمسی، رابطه فقهای قم با امور مملکتی و تقنینی وارد فاز متفاوتی شد؛ تفاوتی که تنها از روحیات شخصی امام خمینی نشأت می‌گرفت و فضای حوزه قم را دگرگون کرد.

article

نظرات آیت‌الله زنجانی در عرصه فقه گمنام ماند/ در حل اخبار معارض بی‌بدیل بود

[دیدگاه]

ایشان این تعبیر را داشتند که من به قدری به مبانی آقای حجت تسلط پیدا کرده بودم که قبل از شروع درس می‌آمدم و می‌گفتم امروز آقای حجت این درس را عنوان می‌کند و حتی بر اساس سبک‌ ایشان می‌گفتم ایشان این مسئله را اختیار می‌کند؛ طلبه‌ها باور نمی‌کردند که من از روی انس به مبانی استاد حدس می‌زدم که در فلان مسئله اختیارشان چیست.

article

اهمیت ‌تاسیس حوزه علمیه قم از منظر امام

[دیدگاه]

روز ۳ فروردین ۱۳۰۱ شمسی حوزه علمیه قم توسط آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی تاسیس شد. امام تاسیس حوزه علمیه قم را از جهت سیاسی، کمتر از تأسیس جمهوری اسلامی در ایران امروز نمی دانست.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ