article

برای آشتی دادن جامعه امروز با اسلام، فقه را کوچک نکنید

[دیدگاه]

عده‌ای می‌خواهند برای آشتی دادن اسلام با جوامع امروز فقه را کوچک ‌کنند در حالی که من می‌گویم این کار غلط و غیرمشروع است و می‌توان از بسیاری امکانات فقهی که تا کنون کوچک شمرده شده مثل تبدل موضوع استفاده کرد.

article

فراخوان مقاله بیست‌و‌نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

[دیدگاه]

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی فراخوان مقاله بیست‌و‌نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در سه محور «ارزیابی شرایط کنونی جهان اسلام»، « عوامل بحران زا» و « عوامل برون رفت»، اعلام کرد.

article

دعوت از امت اسلامی برای انتخاب مذهب واحد، نه معقول است نه مشروع

[دیدگاه]

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی در بیست و پنجمین سالگرد تأسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: دعوت از امت اسلامی برای روی آوردن به مذهب واحد، نه معقول است و نه مشروع!

article

تقریب بین‌مذاهب نیازمند پشتوانه علمی است

[دیدگاه]

تقریب نیازمند پشتوانه علمی در تمام سطوح است، تا اختلافات بر طرف گردد و سایه منفی تفرقه در جامعه اسلامی رخت بر بندد؛ «آیات‌الاحکام تطبیقی»، تألیف خلیل قبله‌ای خویی نیز تلاشی در همین زمینه است که با همکاری سمت و مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی و دانشگاه مذاهب اسلامی تدوین یافته است.

article

درخواست برگزاری فوری کنفرانس سران کشورهای اسلامی

[دیدگاه]

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با صدور پیامی حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی را محکوم کرد و خواستار برگزاری فوری کنفرانس سران کشورهای اسلامی شد.

article

شاخصه‌های تقویت همگرایی علمای اسلام

[دیدگاه]

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم‌ شیرازی در یادداشتی «شاخصه‌های تقویت همگرایی علمای اسلامی را از منظر این مرجع تقلید منتشر کرد.

article

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: حج امسال، حج وحدت باشد

[دیدگاه]

آیت‌الله مکارم‌ شیرازی با تأکید بر ضرورت هوشیاری مسلمانان در برابر توطئه‌های دشمن، از همه مسلمانان خواست که از کارهایی که سبب اختلاف می‌شود پرهیز کنند و از همیشه متحدتر باشند.

article

گروه‌های مقاومت برای مقابله با جریان تکفیر متحد شوند

[دیدگاه]

آیت‌الله صافی گلپایگانی بر اتحاد همه گروه‌های مقاومت اسلامی منطقه زیر پرچم واحد اسلام در مقابله با جریان تکفیر تاکید کردند.

article

گویی شهادت در خاندان حکیم موروثی است

[دیدگاه]

هفتم شهریور سالروز شهادت آیت‌الله سید محمدباقر حکیم، از علمای مبارز عراق است. عالمی مجاهد که همچون دیگر بزرگان خاندانش به شهادت رسید.

article

پاسخ شیخ الازهر به نامه آیت‌الله مکارم شیرازی

[دیدگاه]

پس از ارسال نامه‌ای از سوی آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی خطاب به احمد الطیب، شیخ الازهر، به این نامه پاسخ محترمانه‌ای داده است.

article

اختلافات ظاهری از سوی بزرگان فرق اسلامی کنار گذاشته شود

[دیدگاه]

ما از برادران اهل سنت و همچنین علمای تشیع می‌خواهیم دوستانه کنار هم مشکلات را حل کنیم. بیاییم بدون هرگونه تعصبی در کنار هم آیات قرآن را تفسیر کرده و براساس آیات این معجزه محکم، راه خود را ادامه دهیم.

article

مدارا به معنای کوتاه آمدن از«جامعه» و «عاشورا» نیست/ تقیه را از باب تزاحم و احکام اولیه می‌دانم

[دیدگاه]

وقتی نسبت به مذاهب اسلامی بحث وحدت را مطرح می‎کنیم به معنای کوتاه آمدن مرزهای فکری و اعتقادات نیست، وحدت یعنی این‌که اختلافات ما موجب دشمنی نباشد و با مدارا کردن با دیگران، آنها را در مسیر هدف مشترکمان همراه کنیم. البته ما به زیارت عاشورا و جامعه کبیره اعتقاد و مداومت داریم و تک‌تک کلمات آن را مدلول آیات قرآن می‌دانیم.

article

مخالفان تقریب با وجود حسن نیت، درک خوبی از وحدت ندارند

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام زمانی با ارائه تعریفی صحیح، ساده و منطقی از وحدت گفت: معنای صحیح وحدت این است که پیروان مذاهب اسلامی ضمن اعتقاد صددرصد به مبانی خود، همزیستی مسالمت آمیز و محترمانه را با هم داشته باشند. این معنا تقریباً مورد اتفاق است. بله ما در وحدت فقط تنازع و اهانت را ممنوع کرده‌ایم

article

نشست ملی گفت‌وگو میان ادیان و مذاهب در عراق

[دیدگاه]

نشست ملی گفت‌وگو میان ادیان و مذاهب با حضور برخی رهبران دینی و همچنین رئیس جمهور و نخست وزیر عراق و نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا، از امروز، ۱۱ بهمن‌ماه در بغداد آغاز شد.

article

دست‌آورد کمیسیون‌های ویژه در کنفرانس وحدت/ روابط اقتصادی در تقریب مذاهب تأثیرگذار است

[دیدگاه]

علاوه برگزاری جلسات عمومی کنفرانس وحدت، برای بازرگانان و شخصیت‌های اقتصادی نیز کمیسیون ویژه‌‌ای تشکیل شد تا درباره راهکارهای اقتصادی که می‌توان از طریق آن تقریب را تقویت کرد و پیش برد رایزنی کنند و همفکری کنند و پیشنهاد دهند که چنین هم شد، لذا اصل این ایده با استقبال خوبی از سوی مهمانان مواجه شد.

article

تشریع دستاوردهای مهم کنفرانس وحدت توسط آیت‌الله اراکی

[دیدگاه]

نشست مطبوعاتی پیرامون گزارشی از دستاوردهای بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با حضور آیت الله اراکی برگزار می‌شود.

article

بسیاری از علما به مسأله «لعن» و وجوه آن نپرداخته‌اند

[دیدگاه]

لعن، از حیث معنای لغوی، متباین با سب و دشنام است، اما نگاهی به مصادیق سب و دشنام و لعن، نشان می‌دهد که رابطه مصادیق این عناوین، تباین نیست و این دو، عموم و خصوص من وجه هستند.

article

الازهر به دنبال فتوای فراگیرتر و قاطع‌تری درباره تحریم توهین به صحابه/ گفت‌وگوی الازهر با مراجع فرصتی تاریخی است

[دیدگاه]

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با استقبال از رغبت شیخ الازهر برای گفت‌وگو با مراجع تقلید، آن را فرصت تاریخی دانست و گفت: الازهر به دنبال فتوای عام‌تر، فراگیرتر و قاطع‌تری از سوی مراجع تقلید درباره تحریم توهین به صحابه است.

article

همزیستی مسالمت‌آمیز؛ خوشایند در نظر، چالش در عمل

[دیدگاه]

از دیگر مسائلی که موفقیت جریان تقریب را در ابهام می‌برد، تحلیل نادرست جریانات فعلی جهان اسلام است. در حالی که همگی بر اقلیت بودن تشیع اذعان دارند، داعیان تقریب با تفکیک اهل سنت به اکثریت میانه‌رو و اقلیت تندرو - که به جریان وهابیت، سلفیت و تکفیری نیز شناخته می‌شوند -، تلاش می‌کنند جامعه هدف را اکثریت میانه‌رو بدانند، هر چند در اصل این تفکیک و حسن هدف‌گذاری بحثی نیست، اما در ورای نظریه‌پردازی، برخورد اهل سنت با شیعه، عملا چنین نیست.

article

«انسجام و اتحاد بخشی» از کارکردهای مهم رسانه اسلامی است

[دیدگاه]

نهمین جلسه از سری جلسات درس «فقه رسانه» در مرکز پژوهش‌های اسلامی صداوسیما شعبه خراسان رضوی با حضور طلاب خواهر و برادر حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

article

شیعیان برادران مسلمان ما هستند/ الازهر، تشیع را در برنامه‌های تدریس خود قرار می‌دهد

[دیدگاه]

دکتر احمد طیب درباره اینکه او گفته ایران با انتشار تشیع خطری برای منطقه است، تکذیب کرد و گفت: فتوایی واضح و مشهور از شیخ سابق الازهر"محمد شلتوت"درباره وحدت اسلامی وجود دارد و شیعیان براداران ما هستند.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ