article

مدل عملیاتی کتاب «بازار سرمایه اسلامی» بر اساس شرایط اقتصادی ایران ارائه شد

[دیدگاه]

این تحقیق بازار سرمایه اسلامی را از جهت اصول، مبانی و اهداف بازار سرمایه مورد بررسی قرار داده است و بر اساس آموزه‌های اسلام، اصول و مبانی بازار سرمایه اسلامی را ترسیم می‌کند و اصطلاحاً چارچوب‌هایی که بایستی بر اساس آن، احکام و قوانین اسلام در بازارهای مالی جریان داشته باشد را ترسیم می‌کند

article

طراحی ابزارهای اسلامی جهت ارائه تسهیلات قاعده‌مند

[دیدگاه]

یادداشت سیاستی «طراحی ابزارهای اسلامی جهت ارائه تسهیلات قاعده‌مند توسط بانک مرکزی؛ چارچوبی جهت سیاستگذاری پولی در بازار بین‌بانکی» توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

article

روایتی از تاریخچه بانکداری به اصطلاح بدون ربا

[دیدگاه]

قانون عملیات بانکداری بدون ربا (۱۳۶۲) با نگاه تطهیر شبکه بانکی کشور از ربا، به دست مجریان اقتصادی سپرده شد. اما از همان زمان معلوم بود که اکتفای صرف به این قانون و عدم بازبینی و تکمیل آن در نهایت وضعیت بانکی کشور را تغیر نخواهد داد.

article

انتشار مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش «بانکداری اسلامی»

[دیدگاه]

مجموعه مقالات بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی در سه جلد با عنوان «تجربه جهانی بانکداری اسلامی روش های تأمین مالی، ابزارها، خدمات و محصولات» از سوی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران، منتشر سد.

article

اختلاف‌نظر فقها درباره جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام حبیبیان اظهار کرد: در مورد جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه بین فقها اختلاف‌نظر وجود دارد اما تاکنون هیچکدام از فقهای امامیه فتوا به جبران کاهش قدرت خرید نداده است.

article

جبران کاهش ارزش بدهی ناشی از تورم با مصوبه کمیته فقهی

[دیدگاه]

کمیته تخصصی فقهی در جلسه اخیر خود، سه موضوع مرتبط با اسناد خزانه اسلامی، تبدیل صکوک به سهام و پذیره نویسی اوراق مضاربه را در دستور کار خود قرار داد.

article

آیا جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه ربا محسوب می‌شود؟

[دیدگاه]

به گفته یوسفی، کاهش ارزش پول اگر شدید باشد باید جبران شود، ربا نیست و واجب هم هست که این اقدام صورت گیرد و اینکه بانک‌ها پول را گرفته و به این اصول عمل نمی‌کنند به عملکرد اشتباه بانک‌ها مربوط می‌شود.

article

بررسی مقاله حسابداری تخصیص منابع در «بانکداری اسلامی»

[دیدگاه]

پانزدهمین جلسه از سلسله نشست‌های «نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی»، ۱۲ مهرماه در پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار می‌شود.

article

پیشنهاد رئیس‌جمهور برای تشکیل بانک ویژه اسلامی و یک نقد

[دیدگاه]

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه‌ اسلامی عنوان کرد: تا زمانی‌که ساختار پولی و مالی مناسب از دل نظام اقتصادی اسلام کشف نشود هرگونه اقدام برای تحقق بانکداری اسلامی باعث هدردادن منابع کشور می‌شود.

article

امکان اجرای سیستم بانکداری دوگانه نیست

[دیدگاه]

ما اجازه نداریم سیستمی را تنظیم کنیم که ربوی باشد. چگونه می‌توانیم اجازه دهیم لقمه حرام در سفره افراد قرار بگیرد و ادعا داشته باشیم که حکومت اسلامی هم داریم.

article

آیا بانک ویژه اسلامی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد؟

[دیدگاه]

واضح است که ایجاد بانک‌های ویژه اسلامی ضرورتی انکارناپذیر است اما باید دانست تحقق بانکداری اسلامی صرفا با تهیه قوانین جدید امکان‌پذیر نخواهد بود.

article

پرونده خبری- تحلیلی «بانکداری اسلامی» از حرف تا عمل

[دیدگاه]

پرونده خبری- تحلیلی «بانکداری اسلامی از حرف تا عمل»، حد امکان دستاورد و نظرات علمی محققان اقتصاد اسلامی را پیرامون بانکداری اسلامی در قالب‌های مختلف مطرح کرده و نیز، نقد و بررسی و راهکارهایی جهت حل مشکلات و چالش‌های موجود ارائه کرده است.

article

نخستین شماره فصلنامه «مطالعات مالی و بانکداری اسلامی» منتشر شد

[دیدگاه]

اولین شماره فصلنامه مطالعات مالی و بانکداری اسلامی از سوی موسسه عالی آموزش بانکداری ایران منتشر شد.

article

الگوی مطلوب اقتصادی از دیدگاه «شهید صدر»

[دیدگاه]

شهید صدر نگاه نظام‌واره به آموزه‌های دینی را در چند جا مورد توجه قرار داده است. نخست و مفصل‌تر از همه‌جا، در طرح اقتصاد اسلامی به‌عنوان نظامی رقیب برای دیگر نظامات اقتصادی و سپس در تفسیر قرآن و نیز در سیره‌ی امامان معصوم سخن گفته و فوق همه‌ی این‌ها در معرفی روش استنباط فقهی، نگاه جامع‌نگر فقها را معرفی کرده است.

article

چرایی ضرورت تشکیل شورای فقهی مستقل در بانک‌ها و موسسات مالی

[دیدگاه]

، تاسیس و نهادینه‌سازی تشکیلاتی فقهی برای هر بانک مشابه برخی کشورهای اسلامی ‌در نظام بانکی کشور، علاوه بر تامین سایر مزیت‌ها، وجهه و جایگاه اسلامی نظام بانکی را نیز ارتقا می‌بخشد.

article

صوری بودن عقود، از مشکلات بسیار جدی نظام بانکی است

[دیدگاه]

فارغ از اینکه چه نوع عقدی برای نظام بانکی مناسب است، اما بانکداری اسلامی، گونه‌ای از بانکداری است که در آن تنوع عقود وجود دارد، اما اکنون متخصصین به این نتیجه رسیده‌اند که این عقود صوری هستند و رابطه تعهدی بین دو طرف را ایجاد نمی‌کنند.

article

نظام اسلامی بانکداری دوگانه را نمی‌پذیرد

[دیدگاه]

به گفته حجت‌الاسلام نظری، پذیرش بانکداری دوگانه باعث ایجاد بحران اقتصادی و در نهایت ناکارآمدی اقتصاد می‌شود و به همین دلیل است که کشوری همانند انگلستان بانکداری بدون ربا را ایجاد کرده‌ است.

article

ترسیم محورهای لایحه اصلاح قانون عملیات بانکداری بدون ربا

[دیدگاه]

علی طیب‌نبا، صبح امروز در همایش بانکداری اسلامی، با بیان اینکه لایحه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا به زودی تقدیم مجلس می‌‌شود، به بیان برخی محورهای اصلی این لایحه پرداخت. و نیز

article

بیست‌وششمین همایش «بانکداری اسلامی» آغاز به‌کار کرد

[دیدگاه]

بیست‌وششمین همایش «بانکداری اسلامی» با حضور وزیر اقتصاد، صاحب‌نظران و کارشناسان بانکداری اسلامی، در مرکز همایش‌های صدا و سیما آغاز به‌کار کرد.

article

معاملات کشف پریمیوم، مصوبه کمیته فقهی را گرفت

[دیدگاه]

معاملات کشف پریمیوم یک نوع قراردادی است که به موجب آن، مقدار معینی مابه التفاوت نسبت به قیمت مبنا مورد توافق طرفین معامله قرار می گیرد و طرفین متعهد می شوند که در زمان مشخصی در آینده کالا را بر اساس قیمت نهایی که عبارت است از قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده معامله کنند.

article

بررسی فقهی استفاده از اوراق مرابحه در شرکت‌های هلدینگ

[دیدگاه]

در صورتی که شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ را از نظر مالکیت، متحد با خود هلدینگ بدانیم، در اینجا شبهه بیع‌العینه وجود داشته و مشروعیت چنین ابزاری با مشکل روبه‌رو خواهد نمود.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ