article

قلمرو فقه مطلوب در راهبردشناسی نظام دینی

[دیدگاه]

در عصر غیبت رسالتی که وجود دارد این است که از فقه موجود به سمت تولید فقه مطلوب حرکت کنیم که نیازمند به سازی و کار و نقشۀ راه و یک سری لوازم می‌باشد. ویژگی فقه مطلوب این است که دست عصر نوین به سوی آن بلند است و از حیث اسلوب و برنامه و گستره مطابق فقه موجود است.

article

انواع ساختارهای متناسب با محتوای نظام اسلامی

[دیدگاه]

در گزیده صوت پیش‌رو آیت‌الله عباس کعبی استاد خارج فقه حوزه علمیه قم، به تبیین «سه نوع ساختار متناسب با محتوای نظام اسلامی» می‌پردازد.

article

پذیرش ولایت برای فقیه از ضروریات فقه شیعه است

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام واعظی با بیان این‌که پذیرش ولایت برای فقیه از ضروریات فقه شیعه است، گفت: در تاریخ تشیع یک فقیه پیدا نمی‌کنید که برای فقیه عادل جامع‌الشرایط ولایت را قبول نداشته باشد.

article

گام برداشتن آخوند خراسانی در مسیر تاسیس فقه‌سیاسی نوین

[دیدگاه]

آخوند خراسانی از جمله رهبران مشروطه‌خواه است که فصل نویی برای فقه سیاسی شیعه از دیدگاه دگرگونی پارادایمی گشود و فقه سیاسی جدیدی تاسیس کرد.

article

سِرّکارآمدی نظم‌ سیاسی مردم‌سالار

[دیدگاه]

نگاه همزمان دین اسلام به دین‌مداری و مردم‌‌سالاری موجب شده است علاوه بر اینکه معایب و کاستی‌‌های برشمرده شده دو نظام دموکراسی و تئوکراسی، از ساحتِ نظام مردم‌سالاری دینی مبرا باشد، مزایا و امتیازات آن دو نظام عملاً در این نظام مطلوب، حضور پررنگی داشته باشند؛ بلکه سر موفقیت و کارآمدی این نظام در سال‌های تحقق آن در قالب جمهوری ‌اسلامی در کشور ایران را نیز باید در این قضیه جست‌وجو کرد.

article

فیرحی رساله «تنبیه‌ الامة و تنزیه‌ الملة» نائینی را شرح می‌کند

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام داود فیرحی، پژوهشگر علوم سیاسی و اندیشه سیاسی اسلام از شرح رساله «تنبیه‌الامة و تنزیه‌الملة» محمدحسین نائینی در کتابی مستقل با عنوان «آستانه تجدد» خبر داد.

article

ولایت فقیه موافقت‌ها و مخالفت‌ها/ نقدی بر کتاب حکومت ولائی

[دیدگاه]

گويا امثال نويسنده نمى‌توانند تصور كنند كه در حكومت اسلامى هم مى‌شود ولى فقيه باشد با يك نظارت همراه با قدرت و هم رئيس جمهور باشد همراه با مسئوليت‌هاى مخصوص به خود، در حالي‌كه امام مى‌فرمايند: «ما بايد به مردم ارزش بدهيم، استقلال بدهيم و خودمان كنار بايستيم و روى خير و شر كارها نظارت كنيم».

article

ولایت فقیه موافقت‌ها و مخالفت‌ها

[دیدگاه]

امام خمينى‏(ره) به آن‌هايى كه ولايت فقيه را فقط در حد يك امر تشريفاتى و يك نظارت بدون قدرت اجرايى مى‏پذيرند به شدت حمله مى‏كنند و حتى مى‏فرمايند اگر معنى حرفشان را خودشان بفهمند و بزنند مرتد هستند.

article

ولایت فقیه از نجف تا جماران؛ گفتاری از حسن رحیم‌پور ازغدی

[دیدگاه]

حسن رحیم پور ازغدی در این سخنرانی در جمع دانشجویان غیر ایرانی می گوید: اگر پیامبر(ص)، سیاسى نبود آیا احتیاجى به حكومت و جهاد بود؟!

article

در مسأله مهم ولایت فقیه هنوز به نظری محکم و متقن نرسیدیم

[دیدگاه]

آیت‏‌الله نوری همدانی گفت: در مسأله مهم ولایت فقیه هنوز ما به نظری محکم و متقن نرسیدیم و جا برای فقاهت و بررسی بیشتر در این مسأله بسیار مهم باقی است.

article

گزارش تصویری؛ اولین روز درس خارج مسائل فقه‌حکومتی

[دیدگاه]

با آغاز سال جدید حوزه‌های علمیه کشور، اولین روز درس خارج «مسائل فقه حکومتی» (جواز اقامه الحکم فی عصر الغیبه) با تدریس آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در حوزه علمیه مشهد برگزار شد.

article

اختیارات ولی فقیه از دیدگاه شهید صدر

[دیدگاه]

به اعتقاد شهید صدر، ولی‌فقیه یعنی مجتهد و مجتهد کسی است که در حدود بشری مسلط بر خواست‌های شرع مقدس است. ولی‌فقیه براساس آن خواست‌های کلی، موظف است که احکام متغیر را صادر کند، اما از جانب خود نمی‌تواند حکمی صادر کند.

article

دستگاه فقهی حوزه؛ نیازمند تحرک بیشتر برای پاسخ به نیازهای روز است

[دیدگاه]

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه فقهی حوزه برای پاسخ به نیازهای روز نیازمند تحرک بیشتر است.

article

تدریس «مسائل فقه‌حکومتی» توسط آیت‌الله علم‌الهدی در مشهد

[دیدگاه]

با آغاز سال جدید حوزه‌های علمیه کشور، درس خارج «مسائل فقه حکومتی» (جواز اقامه الحکم فی عصر الغیبه) توسط آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در حوزه علمیه مشهد برگزار می‌شود.

article

فقه مضاف؛ بستر تحقق فقه حکومتی و نظام‌ساز

[دیدگاه]

ما برای این‌که به مرحلهٔ طراحی و نظام‌سازی برسیم، ناگزیر از مرحلهٔ مشروع‌سازی هستیم؛ منتها نباید در مرحلهٔ مشروع‌سازی ماندگار شویم. اشکال این‌جاست که ما ماندگار شدیم در حالی که باید آن را بستر قرار می‌دادیم.

article

رویکردهای تمدن‌ساز مکتب سیاسی امام رضا(ع)

[دیدگاه]

نشست علمی با موضوع رویکردهای تمدن ساز مکتب سیاسی امام رضا (ع) دوشنبه دوازدهم مرداد ماه با سخنرانی دکتر موسی نجفی در آمفی تئاتر دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود.

article

نبود نگاه سیستمی به فقه، دلیل عدم کاربردی شدن آن

[دیدگاه]

فقه یک سیستم است و امام خمینی (ره) هم به فقه نگاه سیستمی دارد بدین معنا که اگر موضوعات طهارت، نماز و روزه را در فقه در نظر بگیریم این‌ها همه یک هویت هستند و این هویت پاسخگوی وضع سیاسی جامعه اسلامی است

article

ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها

[دیدگاه]

کتابی با عنوان «ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به شبهاتی درباره ولایت فقیه پاسخ می‌دهد. این اثر حاصل سلسله نشست‌ها و گفت‌وگوهایی بین حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری و جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه تهران در سال‌های 1388 تا 1392 است.

article

فقه حکومتی از منظر شیخ طوسی و ابوالحسن نیآوردی

[دیدگاه]

حضور نیآوردی در منصب قاضی‌القضاه و نگاه حکومتی او به فقه، باعث شده فقه او نه‌تنها متعرض مسایلی شود که در کتاب شیخ طوسی هیچ اثری از آن‌ها نیست، بلکه در موضوعات مشترک نیز، کثرت فروع و گستردگی مسائل کتاب نیآوردی، کاملاً مشهود باشد.

article

مناسبات فقه و حکومت

[دیدگاه]

بخش معظم و شاید بتوان ادعا کرد تمامی ابواب، مسائل و احکام فقه موجود، دارای ارتباطی وثیق با حکومت هستند که در صورت فقدان حکومت یا به منصه ظهور نمی‌رسند و یا بر فرض تحقق، به اهداف مطلوب خود نائل نمی‌گردند.

article

مفهوم شناسی واژه «حکم» در فقه سیاسی

[دیدگاه]

مفهوم شناسی واژگان مربوط به فقه سیاسی، حکم ولایی و حکومتی که حاکی از جایگاه ولایت و حکومت بر طبق مصلحت و ضرورت به انگیزه مدیریت اجتماعی است از گفتارهای رایج دوران ما می باشد که در واقع اصطلاحی برابر با حکم یا امر سلطانی در گذشته های دور است.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ