article

گام برداشتن آخوند خراسانی در مسیر تاسیس فقه‌سیاسی نوین

[دیدگاه]

آخوند خراسانی از جمله رهبران مشروطه‌خواه است که فصل نویی برای فقه سیاسی شیعه از دیدگاه دگرگونی پارادایمی گشود و فقه سیاسی جدیدی تاسیس کرد.

article

روش شناسی فقه سیاسی

[دیدگاه]

مراد از روش در فقه سیاسی، همان روش اجتهادی است که در فقه سیاسی که بخشی از فقه اسلامی است، از روش‌شناسی اجتهادی استفاده می‌شود. وی معتقد است که از سه نوع روش اجتهادی مطرح، می‌توان از روش اجتهادی که از آن تعبیر به عقلانیت اسلامی می‌کنند بهره‌مند شد تا منجربه کارآمدی فقه در عرصۀ مباحث سیاسی گردد.

article

فیرحی رساله «تنبیه‌ الامة و تنزیه‌ الملة» نائینی را شرح می‌کند

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام داود فیرحی، پژوهشگر علوم سیاسی و اندیشه سیاسی اسلام از شرح رساله «تنبیه‌الامة و تنزیه‌الملة» محمدحسین نائینی در کتابی مستقل با عنوان «آستانه تجدد» خبر داد.

article

گزارش تصویری؛ اولین روز درس خارج مسائل فقه‌حکومتی

[دیدگاه]

با آغاز سال جدید حوزه‌های علمیه کشور، اولین روز درس خارج «مسائل فقه حکومتی» (جواز اقامه الحکم فی عصر الغیبه) با تدریس آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در حوزه علمیه مشهد برگزار شد.

article

فقه مضاف؛ بستر تحقق فقه حکومتی و نظام‌ساز

[دیدگاه]

ما برای این‌که به مرحلهٔ طراحی و نظام‌سازی برسیم، ناگزیر از مرحلهٔ مشروع‌سازی هستیم؛ منتها نباید در مرحلهٔ مشروع‌سازی ماندگار شویم. اشکال این‌جاست که ما ماندگار شدیم در حالی که باید آن را بستر قرار می‌دادیم.

article

رویکردهای تمدن‌ساز مکتب سیاسی امام رضا(ع)

[دیدگاه]

نشست علمی با موضوع رویکردهای تمدن ساز مکتب سیاسی امام رضا (ع) دوشنبه دوازدهم مرداد ماه با سخنرانی دکتر موسی نجفی در آمفی تئاتر دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود.

article

نبود نگاه سیستمی به فقه، دلیل عدم کاربردی شدن آن

[دیدگاه]

فقه یک سیستم است و امام خمینی (ره) هم به فقه نگاه سیستمی دارد بدین معنا که اگر موضوعات طهارت، نماز و روزه را در فقه در نظر بگیریم این‌ها همه یک هویت هستند و این هویت پاسخگوی وضع سیاسی جامعه اسلامی است

article

ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها

[دیدگاه]

کتابی با عنوان «ولایت فقیه؛ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» به شبهاتی درباره ولایت فقیه پاسخ می‌دهد. این اثر حاصل سلسله نشست‌ها و گفت‌وگوهایی بین حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری و جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه تهران در سال‌های 1388 تا 1392 است.

article

فقه حکومتی از منظر شیخ طوسی و ابوالحسن نیآوردی

[دیدگاه]

حضور نیآوردی در منصب قاضی‌القضاه و نگاه حکومتی او به فقه، باعث شده فقه او نه‌تنها متعرض مسایلی شود که در کتاب شیخ طوسی هیچ اثری از آن‌ها نیست، بلکه در موضوعات مشترک نیز، کثرت فروع و گستردگی مسائل کتاب نیآوردی، کاملاً مشهود باشد.

article

مناسبات فقه و حکومت

[دیدگاه]

بخش معظم و شاید بتوان ادعا کرد تمامی ابواب، مسائل و احکام فقه موجود، دارای ارتباطی وثیق با حکومت هستند که در صورت فقدان حکومت یا به منصه ظهور نمی‌رسند و یا بر فرض تحقق، به اهداف مطلوب خود نائل نمی‌گردند.

article

مفهوم شناسی واژه «حکم» در فقه سیاسی

[دیدگاه]

مفهوم شناسی واژگان مربوط به فقه سیاسی، حکم ولایی و حکومتی که حاکی از جایگاه ولایت و حکومت بر طبق مصلحت و ضرورت به انگیزه مدیریت اجتماعی است از گفتارهای رایج دوران ما می باشد که در واقع اصطلاحی برابر با حکم یا امر سلطانی در گذشته های دور است.

article

اجتهاد باید حکومتی باشد تا کارهای بنیادی در ساختمان فقه ایجاد کند

[دیدگاه]

اجتهاد خلأهایی دارد که یکی فقدان سمت‌گیری حکومتی است؛ اجتهاد باید اجتهاد حکومتی باشد ومعطوف به حکومت و سیاست بشود تا بتواند کارهای بنیادی و اساسی را در ساختمان فقه ایجاد بکند.

article

تجربه مواجهه فقه با دولت مدرن/ تلاش نایینی در فهم فقهی دموکراسی

[دیدگاه]

درک نخستین فقهای ما درکی دموکراتیک است؛ مرحوم نایینی سعی می‌کند عناصر دولت دموکراتیک را به دستگاه فقه ترجمه کند. اما به تدریج تحولی ایجاد می‌شود. در ادبیات مرحوم امام خمینی نیز عناصر دموکراتیک بالاست.

article

رابطه اخلاق و قانون با نگاه فقهی - حقوقی

[دیدگاه]

دومین کنفرانس بین المللی فقه و قانون، روزهای پنجشنبه و جمعه، با حضور شخصیت‌هایی از کشورهای مختلف اسلامی، در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار می‌شود.

article

«درآمدی بر تبیین سیاسی انقلاب»

[دیدگاه]

این اثر با رویکردی جامعه‌شناختی به مطالعه پدیده انقلاب روی آورده و در پی آن است تا عوامل و شرایط «سیاسی» مؤثر در پیدایش و وقوع انقلاب را مورد بررسی و بازشناسی قرار دهد.

article

اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) و نسل سوم انقلاب اسلامی ایران

[دیدگاه]

جدیدترین کتاب پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با عنوان «اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) و نسل سوم انقلاب اسلامی ایران» به قلم علی اکبری معلم، توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامیِ دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، منتشر گردید.

article

تمایز فقه و فقه سیاسی؛ وضعیت موجود و وضعیت مطلوب

[دیدگاه]

امروزه فقه موجود، روش و فرمول‌هایش اجازه نمی‌دهد که همه مسایل جامعه را حل کند. فقیه امروز خودش را درگیر موضوع نمی‌کند و این مکلف است که باید حکم را اجرایی کند، پس فقه موجود برای اداره‌ی موضوع ساخته نشده است و فقط به بیان حکم بسنده می‌کند.

article

برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع تمایز فقه و فقه‌سیاسی

[دیدگاه]

مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر(عج) قم برای شناخت بیشتر طلاب از علم فقه، کرسی آزاد اندیشی با موضوع «تمایز فقه و فقه سیاسی» را برگزار می‌کند.

article

«تمدن صدر» در اندیشه شهید صدر

[دیدگاه]

یکی از دغدغه‌های شهید صدر، ضعف تمدنی مسلمانان در دوران معاصر است، لذا او برای توجه مسلمانان به این بحران و تلاش در جهت احیای تمدن اسلامی و تمدن‌سازی، به ارائهٔ نظریهٔ خود در این ارتباط پرداخته و رسالت امروز همه مسلمانان را حرکت به سوی کمال برای ایجاد تمدنی شکوفا و متعالی و مبتنی بر مکتب اسلام می‌داند.

article

وابستگی تعاریف فقه حکومتی به تلقی از حکومت دینی

[دیدگاه]

فقه حکومتی نظام کارشناسی حکومت دینی است و می‌بایست پاسخگوی نیازمندی‌های حکومت دینی از منابع وحیانی باشد و لذا اختلاف تلقی از حکومت دینی، موجب می‌شود که تصویرهای متعدد و مختلفی از فقه حکومت شکل گیرد.

article

مبانی فقهی باید تمام ابعاد حکومت را در نظر گیرد

[دیدگاه]

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با بیان این که نسبت به اصول فقه نظام مباحثی نیز آغاز کرده‌ایم و در این مبانی نیاز به تغییر از فقه نظام قبل نمی‌بینیم، اظهار کرد: البته باید حتماً مسائلی را باید به آن اضافه کرد.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ