article

«منشور قضاء» اثر آیت‌الله هاشمی شاهرودی رونمایی می‌شود

[دیدگاه]

«منشور قضاء» عنوان کتاب جدید آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی، نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری و استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم در کتابخانه ملی رونمایی می‌‌شود.

article

12 فروردین روز پیوند مشروعیت و مقبولیت بر پایه رای ملت است

[دیدگاه]

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: 12 فروردین روز پیوند مشروعیت و مقبولیت بر پایه رای ملت و موازین فقهی بود و در واقع این روز نقطه آغاز شکل‌دهی ساختار جمهوری اسلامی ایران است.

article

استاد مهریزی «الزام فقهی و حقوقی حجاب» را بررسی کرد

[دیدگاه]

اگر حجاب کاملاً جنبۀ شخصی داشته باشد جزء اختیارات حکومت نیست و اما اگر جنبۀ شخصی ندارد جزء اختیارت ‏حکومت است. منتهی اینجا محل بحث است که امر شخصی چیست؟ آیا حجاب چیزی است که فقط به خود فرد مربوط می‌شود یا نه حجاب مسائل فراتر از خود فرد را دارد و آیا اولاً و بالذات حجاب آثار اجتماعی دارد یا نه؟

article

«تحلیل فلسفی حاکمیت قانون» توسط عضو سابق شورای نگهبان

[دیدگاه]

تحلیل حاکمیت قانون اساسی ما یک قانون آرمانی است و حکومت را ابزاری برای اهداف متعالی و سعادت می‌داند، پس آنچه به عنوان خیر مشترک در غرب هست ما نیز داریم.

article

بررسی فقهی الزام قانون و قضائی بانوان به حجاب

[دیدگاه]

نشست علمی «بررسی فقهی الزام قانون و قضائی بانوان به حجاب» با ارائه حجت‌الاسلام مهدی مهریزی محقق فقه و حقوق زنان با حضور طلاب و فقه‌پژوهان در دفترتبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌گردد.

article

برگزاری نشست نقد کتاب «درآمدی بر حقوق جزای عمومی»

[دیدگاه]

نشست نقد کتاب «درآمدی بر حقوق جزای عمومی» با حضور نویسندگان کتاب و ناقدان به همت انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه، در قم پردیس فارابی دانشگاه تهران برگزار می‌گردد.

article

فراخوان مقاله «همایش فقه و حقوق اسلام» در انگلیس

[دیدگاه]

همایش «فقه و حقوق اسلام» 5 و 6 مرداماه 1394 در انگلیس برگزار و فقه‌پژوهان می‌توانند آثار علمی خود را به این همایش ارسال کنند.

article

دومین فصلنامه «جستارهای فقه و حقوق» منتشر شد

[دیدگاه]

دومین فصلنامه تخصصی داخلی‌ دانشگاه عدالت با عنوان «جستارهای فقه و حقوق» با مدیر مسئولی محمدحسین بیاتی به چاپ رسید.

article

«اجبار، اكراه، اضطرار» در حقوق جزای ایران و فقه اسلامی

[دیدگاه]

كتاب بررسی مقایسه‌ای مفاهیم اجبار، اكراه، اضطراردرحقوق جزای ایران و فقه اسلامی (ویرایش دوم بااصلاحات مطابق قانون مجازات اسلامی جدید) تالیف فتوت نصیری سوادكوهی قاضی دیوان عالی كشور و عضو هیات علمی دانشكده حقوق واحد تهران مركزی توسط انتشارات جاودانه به چاپ رسیده است.

article

بررسی حکم قصاص بین مسلمان و غیر مسلمان

[دیدگاه]

نشست علمی «حکم قصاص بین مسلمان و غیر مسلمان» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین احمد عابدینی در جمع فضلا و طلاب حوزه‌ علمیه در موسسه فرهنگی فهیم قم برگزار می‌شود.

article

معاملات صوری و به قصد فرار از ,دین

[دیدگاه]

طلبكار باید ثابت كند كه انگیزه مدیون از انجام معامله، فرار از دین بوده است و این به دو طریق ثابت می‌شود: نخست به وسیله گواهانی كه اقرار او را بر این امر شنیده‌اند، دوم به وسیله قراینی كه این امر را می‌رساند، از جمله فرا رسیدن موعد پرداخت، نداشتن اموالی دیگر، وضعیت معامله و امثال آن.

article

قانون «امر به معروف و نهی از منکر» رد شد/ شورای نگهبان آن را خلاف قانون اساسی تشخیص داد

[دیدگاه]

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در ۱۴ بند مغایرت با قانون اساسی داشت و به تأیید شورای نگهبان نرسید.

article

پژوهش اساس و بنیان توسعه قضایی است/مبانی نظری دستگاه قضایی نیازمند پژوهش است

[دیدگاه]

رئیس قوه قضاییه کارهای پژوهشی را اساس و بنیان فعالیت‌های توسعه قضایی دانست و مبانی نظری و مفاهیم کاربردی دستگاه قضایی را نیازمند پژوهش دانست.

article

نقش فتوا و فقها در تاریخ فقه و حقوق اسلامی

[دیدگاه]

این اثر در عین حال که بذل توجهی جدی به منابع اصلی حقوق اسلامی دارد مطالعه نقش تاریخی و اجتماعی فتواها و تاثیر آن‌ها بر ساختار حقوق اسلامی را موضوعی مهم و درخور توجه یافته است.

article

تبیین و بررسی برخی مصادیق مسئولیت‌های خاص در قوانین ایران

[دیدگاه]

مسئولیت سرپرستان نسبت به اعمال صغار و محجورین، مسئولیت پزشک نسبت به تلف‌شدن بیمار، مسئولیت کارفرما ناشی از اعمال کارگر و نیز مسئولیت قاضی در قبال حکم اشتباهش از مسئولیت‌های خاص مدنی قوانین ایران است.

article

لایحه حذف مجازات اعدام مجرمان مواد مخدر در دست تدوین

[دیدگاه]

رئیس‌کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، با مثبت ارزیابی‌کردن تدوین لایحه‌ای از سوی قوه قضائیه برای کاهش مجازات اعدام برای مجرمان موادمخدر، گفت: درحال حاضر قوه‌قضائیه چنین لایحه‌ای را تنظیم نکرده اما به‌طور حتم مجلس با تدوین چنین لایحه‌ای موافق است.

article

نخستین همایش ملی «وکالت، اخلاق، فقه و حقوق» برگزار می‌شود

[دیدگاه]

وکالت در فقه حقوق و آثار آن، وکالت دادگستری آسیب‌ها مشکلات و چالش‌ها، ‌اخلاق حرفه‌ای وکالت و حقوق شهروندان، حاکمیت قانون و وکالت دادگستری، ‌استقلال وکلا از منظر استانداردهای حقوق بشر و قوانین داخلی، ‌جایگاه نهاد وکالت در جامعه مدنی، حق داشتن وکیل در نظام حقوقی و تحلیل نقاط ضعف و قوت لایحه جامع وکالت؛ از محورهای اصلی این همایش است.

article

پایان بررسی طرح امر به معروف و نهی از منکر

[دیدگاه]

نمایندگان مجلس در جلسه امروز خود مواد پایانی طرح امر به معروف و نهی از منکر را بررسی کردند؛ بر این اساس بررسی طرح یک فوریتی حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر خاتمه پیدا کرد.

article

مجازات‌ اعدام در حوزه مواد مخدر نیازمند اصلاح است

[دیدگاه]

میرهادی قره‌سیدرومیانی با بیان اینکه نگاه مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح قانون مبارزه موادمخدر مثبت است، گفت: در شرایط کنونی بر اساس قانون حکم حمل 100 گرم ماده مخدر هروئین اعدام است که در این رابطه باید اصلاح ساختاری صورت گیرد.

article

چهار دلیل نظارت بر اعمال کارگزاران

[دیدگاه]

حجت‌الاسلام شهریاری در ادامه درس فقه فن‌آوری‌های نوین با سرفصل «نظارت بر اعمال کارگزاران» تصریح کرد: استفسار از خود مآمور دو برکت دارد یا آن کار را کرده یا نکرده بنابراین یا راستش را می‌گوید و یا حواسش را جمع می‌کند.

article

رصد کردن مسائل در حریم خصوصی افراد، تجاوز به این حریم است

[دیدگاه]

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: «نفس رصد کردن و رفتن به سمت امور نامکشوف، تجاوز به حریم خصوصی تلقی می‌شود؛ چون فرد را در معرض مسائلی قرار می‌دهد که مستور نگه داشتن آن برای صاحب حریم، مطلوب و مورد درخواست و علاقه او است.»


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ