article

«مبانی فقهی مدارای بین مذاهب» تبیین و بررسی می‌شود

[دیدگاه]

نشست علمی «مبانی فقهی مدارای بین مذاهب» با ارائه حجت‌‌الاسلام والمسلمین سیدصادق سیدحسینی محقق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دکتر محمدتقی فخلعی استاد فقه دانشگاه فردوسی مشهد در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی تبیین و بررسی می‌شود.

article

همایش مبانی مدارای مذهبی و الگوی امام موسی صدر

[دیدگاه]

همایش «مبانی مدارای مذهبی و الگوی امام موسی صدر» با سخنرانی آیت‌الله شیخ محسن اراکی و آیت‌الله محمد واعظ‌ زاده خراسانی و دیگر شخصیت‌های مطرح حوزه و دانشگاه در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌گردد.

article

ضرورت اصلاحات در برنامه‌های آموزشی مدارس در جوامع اسلامی

[دیدگاه]

شیخ الازهر تندروی و افراط‌گرایی دینی را ناشی از تفسیر نادرست از قرآن و سنت نبوی دانست و بر ضرورت اصلاحات در برنامه‌های آموزشی مدارس در جوامع اسلامی تأکید کرد.

article

وقتی حامی تروریسم خواستار مقابله با تروریست‌ها می‌شود!

[دیدگاه]

پادشاه عربستان، که کشورش بیشترین حمایت را از جریان‌های تکفیری و تروریستی منطقه داشته، در پیامی تشکیل شبکه اسلامی با هدف جلوگیری از اقدامات تروریست‌ها برای خدشه‌دارکردن چهره اسلام و مسلمانان را خواستار شد!

article

برگزاری همایش سه روزه علمی- تحقیقی مذاهب اسلامی در زاهدان

[دیدگاه]

با حضور علمای اهل‌سنت و اهل‌تشیع بیست و ششمین همایش علمی – تحقیقی مذاهب اسلامی 28 تا 30 بهمن ماه جاری در زاهدان برگزار می‌شود.

article

«انقلاب اسلامی ایران؛ از انقلاب تا حکومت»

[دیدگاه]

جدید‌ترین کتاب درباره انقلاب اسلامی از نگاه علی ابوالخیر، اندیشمند مصری در شش فصل و یک خاتمه تدوین و توسط نشر معارف منتشر شد

article

بررسی احکام شرعی فرایند تولید مواد غذایی و داروئی در «جده»

[دیدگاه]

همایش علمی‌فقهی بررسی احکام شرعی «استحاله» و «استهلاک» در مواد غذایی و دارو به‌همت مجمع بین‌المللی فقه اسلامی وابسته به سازمان همکاری اسلامی، امروز دوشنبه، ۲۰ بهمن‌ماه، در جده برگزار می‌شود.

article

گزارشی از آیین افتتاحیه «کرسی فقه زیدی»

[دیدگاه]

مراسم افتتاح کرسی فقه زیدی با حضور آیت‌الله تسخیری، حجت‌الاسلام مبلغی و المحطوری از عالمان برجسته زیدیه در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

article

بررسی فقهی جریان‌های تکفیری توسط دکتر عبدالوهاب فراتی

[دیدگاه]

نشست «بررسی فقهی جریانهای تکفیری» با سخنرانی دکتر عبدالوهاب فراتی ۱۹ بهمن از ساعت ۱۴تا ۱۶ در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

article

همزیستی مسالمت‌آمیز؛ خوشایند در نظر، چالش در عمل

[دیدگاه]

از دیگر مسائلی که موفقیت جریان تقریب را در ابهام می‌برد، تحلیل نادرست جریانات فعلی جهان اسلام است. در حالی که همگی بر اقلیت بودن تشیع اذعان دارند، داعیان تقریب با تفکیک اهل سنت به اکثریت میانه‌رو و اقلیت تندرو - که به جریان وهابیت، سلفیت و تکفیری نیز شناخته می‌شوند -، تلاش می‌کنند جامعه هدف را اکثریت میانه‌رو بدانند، هر چند در اصل این تفکیک و حسن هدف‌گذاری بحثی نیست، اما در ورای نظریه‌پردازی، برخورد اهل سنت با شیعه، عملا چنین نیست.

article

تزریقات سمی، جایگزین آینده اعدام در عربستان می‌شود

[دیدگاه]

به دنبال انتشار فیلم اعدام زن برمه‌ای که در خیابان و با حضور شهروندان اجرا گردید، یکی از قضات سابق عربستانی گفت: هیچ مانعی در شریعت اسلامی وجود ندارد که تغییر دادن روش اجرای اعدام را ممنوع سازد، بنابراین مسوولین سعودی در نظر دارند در سال‌های آینده، اعدام را به روش‌های دیگری همچون «تزریقات سمی» اجرا کنند.

article

شیعیان برادران مسلمان ما هستند/ الازهر، تشیع را در برنامه‌های تدریس خود قرار می‌دهد

[دیدگاه]

دکتر احمد طیب درباره اینکه او گفته ایران با انتشار تشیع خطری برای منطقه است، تکذیب کرد و گفت: فتوایی واضح و مشهور از شیخ سابق الازهر"محمد شلتوت"درباره وحدت اسلامی وجود دارد و شیعیان براداران ما هستند.

article

سازمان همکاری اسلامی از «شارلی ابدو» شکایت می‌کند

[دیدگاه]

در پی بازنشر تصاویر اهانت ‌بار به ساحت پیامبر اکرم(ص) در مجله طنز "شارلی ابدو"، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی اعلام کرد که این سازمان به صورت جدی به شکایت از هفته‌نامه فرانسوی شارلی ابدو فکر می‌کند.

article

واکنش الازهر به انتشار مجدد کاریکاتورهای اهانت آمیز شارلی ابدو

[دیدگاه]

الازهر مسلمانان را به بی‌تفاوتی در برایر اقدام شارلی ابدو در بازنشر کاریکاتورهای موهن به پیامبر اکرم (ص) فرا خواند و تاکید کرده مقام و شأن پیامبر رحمت و انسانیت (ص) بالاتر از آن است که کاریکاتورهای فاقد ارزش‌های اخلاقی بتواند آن را خدشه دار کند.

article

هشدار‌ مفتی‌ اعظم مصر ‌درباره ‌انتشار‌ مجدد ‌کاریکاتورهای‌ موهن

[دیدگاه]

مفتی اعظم مصر به مسوولان نشریه طنزپرداز فرانسوی شارلی ابدو در خصوص چاپ کاریکاتور جدیدی از پیامبر اسلام هشدار داد و گفت: این یک اقدام نژادپرستانه است که موجب نفرت و رنجش مسلمانان در سراسر جهان می‌شود.

article

انتقاد کریمه از شیعه‌هراسی و بی‌توجهی شیخ الازهر

[دیدگاه]

استاد تعلیق شده دانشگاه الازهر مصر ضمن انتقاد ازشیخ الازهر گفت: الازهر به پدیده شیعه‌هراسی پیوسته و برای راضی نگه داشتن سلفی‌ها به کمپین تخریب شیعیان پیوسته است.

article

ارائه برنامه‌های تفصیلی برای تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی

[دیدگاه]

بیست و هشتمین كنفرانس بین المللی وحدت اسلامی‌ پس از سه روز نشست با صدور بیانیه‌ای در 20 بند از جمله «برنامه‌های تفصیلی برای تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی»، «نوآوری در حوزه‌های اندیشه‌ تقریب» و «پیشنهادهای عملیاتی» به کار خود پایان داد.

article

از چالش‌های مهم پیش‌روی وحدت تا ضرورت همکاری مجمع تقریب و الازهر

[دیدگاه]

سید عمار الحکیم رییس مجلس اعلای عراق، ایل عبدالحفیظ داوود وزیر اوقاف، امور دینی و مقدسات اردن، شیخ نعیم قاسم معاون دبیر‌کل حزب‌الله لبنان، احمد بدرالدین حسون مفتی اعظم سوریه، خلیل حمدان نماینده نبیه بری و رئیس مجلس لبنان از سخنرانان اولین روز بیست وهشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی بودند.

article

برادری و همزیستی شیعه و سنی در نگاه ملا قادر قادری

[دیدگاه]

او که معتقد است هفته وحدت یعنی رهبران مذهبی فریقین در کنار هم باشند و اختلافات فقهی، مذهبی و کلامی را وسیله جنگ قرار ندهند، می‌گوید: بعضی از مسایل اختلافی ما حقیقتاً به شیوه برخورد علمای فریقین بازمی‌گردد. در منابر علیه یکدیگر صحبت کردن به صلاح نه دین و نه دنیای ماست. ما باید در برخوردها و صحبت‌ها حقیقتاً تجدیدنظر کنیم.

article

وحدت تنها با حرف محقق نمی‌شود/ وحدت نیازمند سعه صدر و مداراست

[دیدگاه]

اگر قرار است به وحدت برسیم باید از دوران دبستان و کتاب‌های دبستانی یکدیگر را به رسمیت بشناسیم و مذاهب اسلامی را به عنوان شعبه‌ها و شاخه‌های یک دین به عنوان یک دین به رسمیت بشناسیم و اگر قرار است به وحدت برسیم باید در دانشگاه، حوزه‌های علمیه و مدارس دینی به رسمیت بشناسیم و معنای اتحاد این نیست که کسی از مسیر خود دست بردارد بلکه به معنای سعه صدر و مدارا و جوانمردی است.

article

آیت‌الله اراکی: اقتدار جامعه اسلامی در پرتو وحدت تحقق خواهد یافت

[دیدگاه]

صبح امروز بیست و هشتمین كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با حضور صدها عالم و اندیشمند شیعه و سنی در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی گشایش یافت.


  • دروس سطوح عالی مشهد
  • در میانه‌ی زندگی و اجتماع
  • بسته ویژه خبری بانکداری اسلامی
  • فراخوان های فقهی خرداد و تیر94 94
  • فقه و حقوق اسلامی
  • برگزیده آثار فقهی خرداد و تیر 94
  • در محضر اندیشوران فقهی1

تحلیل آمار سایت و وبلاگ